• BIST 93.696
 • Altın 195,125
 • Dolar 4,7608
 • Euro 5,4969
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 25 °C
 • Burdur 23 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Yargının zengin ayrımı tepki aldı

Yargının zengin ayrımı tepki aldı
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin de onayladığı kararla Esenyurt’ta bağlanmıştı.
Esenyurt Belediyesi geçtiğimiz yıl mücavir alanlarını genişleterek, geçmişte Esenyurt Belediyesine bağlı fakat dönemin iktidar partisi tarafından Bahçeşehir Belediyesine bağlanan Ardıçlıevler’i İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin de onayladığı kararla Esenyurt’ta bağlanmıştı.
Gelir seviyesi yüksek siyaset, basın ve magazin dünyasının renkli simalarının da oturduğu Ardıçlıevlerin Esenyurt’a bağlanmasının sosyal dengesizlik olacağını öne sürerek karara itiraz eden Bahçeşehir Belediyesi, Yürütmenin durdurulması için İstanbul 1. Bölge İdare Mahkemesine dava açtı. Mahkeme konunun araştırılması için Bilirkişi tayin etti.
Ancak; Bilirkişi hazırladığı raporda özetle: Esenyurt’ta yaşayan yurttaşların ekonomik yapılarının daha düşük olduğunu, Esenyurt Belediyesi’nin mali gücü, makine parkı, personel sayısı ve diğer faktörlerde daha fazla olmasına rağmen, Esenyurt’ta kaçak yapılaşmanın yoğunlukta olmasını öne sürerek, Bahçeşehir Beldesinde ise planlı ve beldede yaşayanların yüksek gelir gurubuna sahip olmaları nedeniyle, Bahçeşehir Belediyesinin söz konusu yere daha iyi ve kaliteli hizmet vereceğini belirterek, Ardıçlıevler’in Bahçeşehir’e bağlanmasının uygun olduğuna karar verdi. Bilirkişinin Raporuna paralel olarak İstanbul 1. idare Mahkemesi Yürütmenin Durdurulması kararı aldı.
Bilirkişinin Raporunun ve Mahkemenin Kararı ile yurtaşlar arasında adeta zengin ve fakir ayrımı yapılması Esenyurtlu vatandaşları üzdü.
Esenyurt Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin aldığı Yürütmeyi Durdurma Kararının kaldırılması için bir üst mahkeme olan İstanbul Bölge İdare Mahkemesine başvurduklarını belirtiler.
Açıklamada; İstanbul 1. İdare Mahkemesince alınan yürütmeyi durdurma kararı ve bu karara esas teşkil eden Bilirkişi incelemesinin soyut, gerçeklerden uzak, adeta Esenyurtluluları ve Esenyurtu aşağılayan hükümler bulunduğu öne sürüldü. Yine açıklamada kararın hukuka uygun olmadığı, ilgili yasanın emredici hükümlere aykırı bulunduğu gerekçesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Esenyurt Belediyesi olarak bir üst mahkeme olan İstanbul Bölge İdare Mahkemesine müracaat edilerek Yürütmeyi Durdurma Kararının Kaldırılması için itiraz ettikleri ifade edildi.

Sivil toplum örgütlerinden tepki
İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin kararının ve Bilirkişi Raporunun Esenyurtlulara karşı yapılmış bir hakaret olarak değerlendiren, Esenyurttaki sivil toplum kuruluşları, yargının insanlar arasında sınıf ayırımı yapamayacağını belirterek tepkilerini dile getirdiler. Sivil toplum kuruluşları önümüzdeki günlerde ortak bir açıklama yaparak kararın düzeltilmesi için girişimlerde bulunacaklarını da belirttiler.

Esenyurt varoş değildir
Esenyurt Belediyesinden yapılan açıklamada Esenyurt’ta son dönemde yaşanan değişim ve dönüşüm sonrası beldede şehirleşme adına büyük hizmetlerin yapıldığı ifade edilerek, “Büyükşehir Belediyelerin bile cesaret edemediği 230 yataklı devlet hastanesini belediyenin kendi imkanları ile yaptığını, Kızılay, Kadın Doğum, Verem Dispanseri ve her mahalleye sağlık ocağı yapılarak sağlık alanındaki sorunların giderildiği belirtildi. Ayrıca eğitim, çevre altyapı, kavşaklar, geniş yüzölçümlü şehir parkları ve kentsel dönüşüm projeleri ile Esenyurt’un temel sorunlarının çözüldüğünü ve şehirleştiği belirtildi.

(PHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99 - 850 885 0 753 - 0541 220 69 99 - 05446 255 15 15 Faks : 0 212 220 84 02