• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

VAVV Vücuda Bak

Bülent Şar
Önce Pozitif  ailesinin ve okurlarının yeni yıllarını içtenlikle kutluyorum. Rab"bimiz bu yeni senede herkesin dualarını kabul etsin ve emellerini gerçekleştirsin.

       Geçtiğimiz hafta sonu  Amerika"dan gelen Kore asıllı bir beden uzmanının konferansına katılıp notlar aldım. Vücudumuzun özelliklerini öğrenince “Vaaaaavvv” dedim ve bunları sizlerle paylaşmak istedim. Yaklaşık 2 saat süren konferansı özetlemeye çalışacağım

       Önce suyun öneminden bahsetmek istiyorum;

       Bedenimizin % 70"i su. Kalp hücrelerinin % 80"i su ile kaplı. Kaslar da aynen öyle. Midemizin % 88 i su. Günde yaklaşık 3 litre kadar su içmeliyiz. Sabah kalktığımızda ağır ağır  ılık 2 bardak, yemeklerden yarım saat kadar önce 1 bardak,  banyodan önce bir bardak su içmeliyiz.

       Kalan miktarı gün içinde pay etmeliyiz. Yatarken 2 bardak su içmeden uykuya dalmamalıyız. Çünkü su pek çok şeyin önüne geçtiği gibi kalp krizlerini de önlüyor. Yemek sırasında su içmemeye özen gösterelim. Tükürük bezlerimiz besinleri çiğnememize yardımcı olur. Suyun bunda da etkisi var. Bol çiğnemeliyiz. Sohbet eder gibi ağır ağır yemek yemeliyiz.  Yemekten yarım saat sonra 1 bardak su içmemiz gerek.  Sabah kalkınca kahve içme alışkanlığımz var. Bu zaman zaman morfin etkisi yapıyor. En iyisi kısa aralıklarla 2 bardak ılık su içmek. Ve bir elma yemek.  

       Hareket etmeyen su kirleniyor. Ancak akan su daima temiz kalıyor. Eğer vücudumuzdaki suyu hareketlendirmezsek bazı hastalıklar oluşabilir. Su sebzelerle birlikte asit dengesini ayarlıyor.  

       Beynimizin  de % 80"i su, % 1O"u yağdan oluşuyor.  Diğerleri protein, karbonhidrat  tuz ve mineraller. Sabahları yenilen bir elma kahveden daha fazla uyku açıyor.

       Bebeklerde önce 270 kemik oluşuyor. Bu rakam büyüyünce 206"ya düşüyor. Tırnaklar yılda 4 cm. uzar. Kalbimiz 8 galon kanı 1 dakikada vücudumuza pompalıyor. Dünyayı 2,5 kez dolaşacak kadar kan damarlarına sahibiz. 

      Kalpteki alyuvarlar 4 ayda yerini yenilerine bırakıyorlar. Bir saniye içinde 1 milyon hücre yenilenebiliyor Yapımızda 639 kas var. Çeken ve iten kaslarımızın gücü 25 ton. Dişlerimiz bir uçağı çekebilecek güce sahip. Gözlerimiz milyonlarca rengi ayrıştırabiliyor. Stres altında spor yaparken 2 milyon hücreyi öldürüyoruz.

       Burun 10 çeşit kokuyu ayrıştırabiliyor. Doğduğumuzda birkaç gün sağır yaşıyoruz. Çocuklar bahar aylarında daha çok büyüyorlar. Adım atıldığında 54 adet kas harekete geçiyor. Hapşırırken kalp dahil tüm fonksiyonlar duruyor. Kalça kemiğimiz betondan daha sağlam. Midemiz 2 haftada bir iç zarını yeniliyor. Midemizde 274 adet asit hücresi var. Mide hücreleri 3 gün içinde değişiyor. 

       Derimiz 28 gün yaşıyor. En güçlü kasımız dilimiz. Hatırlamaya çalışırken beynimizin sağ bölümü çalışıyor. El tırnaklarımız ayaklarımızdan 4 kat daha hızlı büyüyor  Karbon gazını boşaltmak ve oksijen almak için esniyoruz. Burun ve kulaklar büyürken gözler hep aynı kalıyor.

       Vücudumuzdaki elektrik 25 watt gücündeki bir lambayı dakikalarca yakabiliyor. Bir çift ayakta 2500 ter bezi var. Bir ayağımızda 1 trilyon bakteri mevcut.

        Diş minesi vücudumuzun en sert maddesidir. Burun ile başparmak aynı büyüklüktedir. Göğüs bölgesi kılsız erkekler, kıllı erkeklere nazaran daha çok karaciğer sirozuna yakalanma ihtimalleri var. Gözün retinası beyin dokularından oluşuyor.

       Oksijen alan 25 milyar kan hücremiz var. I.Q. ne kadar yüksek olursa o kadar çok rüya görüyoruz. Mide asidi bir jileti bile eritebilecek güçte. Yiyeceklerimiz ağzımızdan midemize 7 saniyede iniyor.  Bir insanın vücudundan 7 kalıp sabun çıkıyor.   

      Vücudumuz 110 derece ısıya dayanabilecek şekilde oluşturulmuş. Sıfırın altında 103 dereceye kadar durabiliriz. Esmerlere 120 bin. Sarışınlarda 140 bin kadar saç teli var. Her gün 80-100 saç teli düşüyor. Bir tel insan saçı 3 kg. kuvvete dayanabiliyor. 6 dakika su altında kalabiliriz. 20 dakika kadar nefesimizi tutabiliriz.  

    Sarmısak, brokoli, fındık, elma, domates, yeşilçay  ve egzersiz yapmak yaşlanmaya karşı koyuyor. Egzersiz için hiçbir şey yapamıyorsanız evde dans edin, horon oynayın,  göbek atın. Hamilelik kanser riskini % 15 azaltıyor.

     İşte vücudumuzun bilinmeyen yönleri. Bu nedenle lütfen O"na çok iyi bakalım.

     Esenlik ve sağlık içinde geçen seneler diliyorum.

Bu yazı toplam 5276 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02