• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

UZMAN PSİKOLOG İREM BRAY'LA BİR SÖYLEŞİ

G. Resuloğlu
Aile Terapisti, Uzman Psikolog İrem BRAY' a sizler için bazı sorular yönelttim, işte aldığım cevaplar.
 
KENDİNİZİ NASIL TANITIRSINIZ?
 
Yakın zamanda şöyle tanımlamıştım kendimi: 'En iyi okullardan mezun olup bir deniz kenarında eşiyle, kızını büyüten, kategorilere uymayan psikolog. Kızı büyüyünce de uzun yıllara yayılan aile terapisi alanındaki deneyimini online platforma taşıyan, koruyucu halk psikolojisi için bitmeyen bir enerjiyle çalışan, her zaman anlaşılmasa da takdir edilen insan. Şimdilerde uluslararası iş kadını rolüne evrilmekte.'
 
YAŞAM YOLCULUĞUNUZ GEÇMİŞTE NASILDI?
 
Sizinle hikayemi anlattığım yazımı paylaşayım: http://irembray.com/danismanlik/uzman-psikolog-ve-aile-daniismani-olma-yolculugum/
 
SEÇTİĞİNİZ ÖZEL BİR ÇALIŞMA GURUBU VAR MI?
 
Şu sıralar seanslarımı online olarak yapıyorum. Bu sayede danışanlarımla bağımı koruyarak yolculuk yapabiliyorum. Online çalıştığım için farklı şehirlerde ve hatta farklı ülkelerde yaşamam mümkün oluyor.
 
HANGİ GURUPLA DAHA RAHAT ÇALIŞIYORSUNUZ?
 
Ben ailelerle çalışmayı çok severim. Çünkü dinamik ve çok seslidir. Bütün duyularımı kullanmamı sağlar. Ailelerle çalışabilmek demek bireylerle, çiftlerle çalışmayı da bilmek anlamına gelir. Hepsiyle rahatım.
 
Ancak, yeme bozuklukları, psikotik durumlar, madde bağımlılıkları gibi bazı sorun grupları ekip çalışmasını gerektirir. Şu anda bu tür gruplara tedavi hizmeti veren bir ekiple çalışmadığım için bu vakaları kabul etmiyorum.
 
SİZİ VE ÇALIŞMALARINIZI NASIL İZLEYEBİLİRİZ?
 
Websitemde (irembray.com) bugüne kadar yaptığım çalışmaların birçoğuna ulaşabilirsiniz. Sosyal medyada Linkedin ve Google Plus gibi platformlarda profillerim var, İnstagram'dan izlenebilirim.
 
Facebook'ta aktifim: https://www.facebook.com/aileterapisi/
 
En yeni yazılarımı ve haberlerimi izleyebileceğiniz telefon uygulamam var: http://www.appcat.com/onlinepsikoloji
 
Haftalık bültenime üye olabilirsiniz: http://eepurl.com/blj3wr
 
Neredeyse tüm yazılarımın ingilizcelerine websitemden ulaşılabilir: http://www.irembray.com/index_english.html
 
SİZİNLE YOLUMUZ NERELERDE KESİŞİR?
 
Her ay bir Çarşamba akşamı 21.30'da meslektaşım Nilgün Sarı ile ücretsiz online seminer veriyorum. Bu ayın konusu 'Travma ve Güçlenme', 18 Ocak'ta gerçekleşecek. Kayıt yaparak toplantıya katılabilirsiniz. Kayıt linki: http://eepurl.com/cm4GD5
 
Daha önceki seminerlerin video kayıtlarını da buradan izleyebilirsiniz: http://www.kisa.link/BLv
 
BEN SİZİ TÜRKİYE KAS HASTALIKLARI DERNEĞİ, ON LİNE PSİKOLOJİ ÇALIŞMASINDA TANIDIM, YOLCULUĞUNUZ ONLARLA NASIL BAŞLADI?
 
Türkiye Kas Hastalıkları Derneği kurucularından Coşkun Özdemir bir aile dostumuzdu. Ben büyürken Coşkun Amca'larla sık sık biraraya gelirdik. Ailem Derneğin destekçilerindendi. Üniversiteyi bitirdiğim sene Floransa'da bir toplantıda Derneği temsil ettim, hazırladığım raporu Yönetim Kurulu'na sundum.
 
Sonra ben yurtdışına eğitim için gittim ve orada evlendim; 5 sene sonra Türkiye'ye döndüm. Bir süre sonra kızımız doğdu ve biz Marmaris'e taşındık. Orada ki bahçıvanımız oğlunun kas hastası olduğunu söyledi. Ben de Dernek'le bağlarını kurdum.
 
Bu yeniden buluşma sırasında Yakup Sayın, Fatma Çoban ve Çiğdem Demirezen ile tanıştım. 2010 yılıydı, online terapi hizmeti vermeye yeni başlamıştım. Yakup Bey'de evde bakım projesi kapsamında acaba online piskolojik destek nasıl olur diye düşünüyordu. İşte bu karşılaşma sayesinde Online Psikolojik Destek Projesi'ni başlattık.
 
BAŞKA ENGEL YA DA DEZAVANTAJLI KİŞİ VE GURUPLARLA ÇALIŞTINIZ MI?
 
Benim olduğum yerden bakınca aslında hepimizin bir engeli ya da dezavantajı var. Bana gelenler sıklıkla sorunlu ortamlara uyum sağlayamadıkları için hastalanan insanlar. Ben kişilerden çok sistemleri hastalıklı olarak görüyorum.
 
2000'li yılların başlarında Çocuk Akıl Sağlığı ve Rehberliği Derneği'nde (ÇARE-DER) toplum sağlığı için, canlı aile terapisi kliniği de olan aile terapisi eğitimleri vermiştik. Burada ekonomik durumu iyi olmayan ailelere çok az bir ücret karşılığında aile terapisi desteği verdik.
 
ENGELLİLER VE DEZAVANTAJLI GURUPLAR SİZE NE KATTI YA DA NELER ALDI?
 
Ben sınırlarımı bilerek hareket etmeye çalışırım. Online Destek Projesi tutkuyla yaptığım gönüllü bir projeydi. Zaman ve emek verdiğim, karşılığında güzel insanlarla tanıştığım, işbirliği yaptığım, güzel işler ürettiğimiz bir proje oldu.
 
Enerjimi daha çok kendi işime ve aileme yöneltmem gerektiğinde de görevimi meslektaşım Nilgün Sarı'ya devrettim.
 
Az uyumaya o dönemde başladığımı hatırlıyorum. O alışkanlık devam ediyor. Bunun iyi mi kötü mü olduğuna daha karar veremedim.
 
Tutkuyla yaşayınca yapmak istediklerim için zamanı esnetip duruyorum. Fizik kanunlarına ters gelse de senelerdir bu şekilde yaşıyorum. Kan değerlerimi gören doktorlar yataktan çıkamamam gerektiğini söyleseler de ben kendi kendini şarj eden bir enerji küpü gibi yaşıyorum. Sonunda bana 'mucize kadın' ünvanını taktılar.
 
YAPMAK İSTEDİĞİNİZ PROJELER NELER?
 
Tutkularının Peşinden Giden İnsanlar konulu bir kitap yazmaya odaklandım şu aralar. Televizyon için bir söyleşi programı hazırlığı içinde olan bir ekibin üyesiyim.
 
Yayınlamak istediğim ruh sağlığını koruyucu, uygulamaya yönelik küçük kitapçıklar var.
 
Yeni yılda Nilgün'le her ay ücretsiz online seminerin ardından aynı temalı 3 toplantılık kısa süreli grup çalışmaları planladık. Ocak ayının grup konusu 'Travma ve Güçlenme'.
 
Okullar, şirketler, sivil toplum örgütleri ile danışman, konuşmacı ve eğitimci olarak işbirliği içine girebiliyorum. Bu devam edecektir.
 
Geçen sene üçü Dalyan'da biri İngilizce olmak üzere katılımcılarla herbiri 2 gün süren toplam dört çember yaptık. Mucizevi deneyimler yaşadık. Her çember isteyen bir kişiyle başlıyor. O kişiye uygun bir zaman belirliyoruz ve tanıtmını yapıyoruz Bu sene de bahar ayları için iki kişiden istek var. Olacak gibi görünüyor: http://irembray.com/danismanlik/hayatinizda-daha-cok-anlam-bulmak-daha-iyi-anlasilmak-ister-misiniz/
 
SİZİ ÇOK ETKİLEYEN KİTAPLAR VE FİLMLER HANGİLERİ,
 
Bu benim için çok zor bir soru aslında. O kadar çok kitaptan, filmden etkilendim ki! Jojo Moyo'nun 'Senden Önce Ben' kitabından çok etkilenmiştim. 'Aşk Seansları' filmi engelli cinselliği ile ilgili tabuları yıkan önemli ve etkileyici bir film olarak listemde var.
 
Dokuz Kehanet, Tanrıyla Sohbetler, Avucumdaki Kelebek, Başarının 7 Kuralı, Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Etkili Ailelerin 7 Alışkanlığı, Doğan Cüceloğlu , Malcolm Gladwell, Deepak Chopra, Stephen Covey, Don Miguel Ruiz kitapları ilk aklıma gelenler arasında.
 
BİR ENGELLİ VE DEZAVANTAJLI GÖZÜNDE, BU GRUP DIŞINDA KALANLARA MESAJINIZ NEDİR?
 
Aslında mesajım hepimize. Hepimiz kozmik bilincin farklı yansımalarıyız. Engelliler olarak kendini tanımlayanlar, bu grubun dışında kalanlar, sen, ben, ağaç, toprak, kedi ve köpek, hatta masa, koltuk ve kalem hepimiz aynıyız.
 
Benlik duygumuzla ben olmayanı 'ötekileştiririz'. Bu bütünlüğümüzü görmeyişimizdir. Tüm acılarımız bu Bir'liği bilmeme halimizle bağlantılıdır.
 
SANIRIM, İNGİLTERE’DE BULUNDUNUZ, BU ENGELLİLERLE ÇALIŞMADAN ÖNCE Mİ SONRA MIYDI?
 
Online Psikolojik Destek Projesi 2013-15 yıllarında devam etti. Benim İngiltere maceram ise 1995-2000 yılları arasındaydı.
 
KENDİ AÇIMDAN, BİR BEDENSEL ENGELLİ OLARAK YAŞAM NEREDE KOLAY?
 
Nerede olduğumuzdan çok nasıl olduğumuz önemli. Biz dışsal etkenlere odaklanıp koşullara bağımlı bir şekilde düşünce ve duygularımızın şekillenmesine izin veriyoruz. Benim önerim duygu ve düşüncelerinizin merkezde olduğu bir yaşamın dış dünyanızı şekillendirmesine alan açmanız.
 
KENDİNİZİ YENİLEME, VE BİR GÖRÜŞME SONRASI YAŞADIĞINIZ STRESİ YENME YÖNTEMLERİNİZ NELER?
 
Hareket ederim. Kulak, kafa ve yüz masajı yaparım. Doğada yürüyüş, egzersiz veTai Chi, diğer sorulara verdiğim cevaplarda açıklamaya çalıştığım Bir'lik farkındalığımı yenilediği için günlük pratiğimdir. Sık sık sadece duruyorum. Son zamanlarda refleksoloji olarak bilinen ayak masajını da yaşam pratiğime katmaya başladım.
 
YAZDIĞINIZ KİTAPLAR VE YAYINLAR HANGİLERİ?
 
Depremzedelere destek veren Ağ-17 grubunun hikayesini 'Bir Deprem Sonsuz Farkındalık' isimli kitapta derledim.
 
Yetişkin kardeş ilişkilerinin çocuklukta ebeveyn tutum algısıyla bağını araştırdığım yüksek lisans tezim var.
 
Websitemde yayınladığım yazılarsa son yılların ürünlerini içeriyor.
 
Online olarak satışını yaptığım bazı eğitimler de var. Bilinçli Anne Baba Eğitimi, Çocukların Ekran Bağımlılığına Son Verme Sistemi, Çocuklarda Sorumluluk Geliştirme ve 7 Adımda Özgüven: http://irembray.com/danismanlik/egitimler-icin/
 
BİR ENGELLİ İLE EKRANDA KONUŞMAK NASIL, YÜZ YÜZE KONUŞMAK NASIL FARK YARATIYOR?
 
Bu soruya herkesin cevabı farklı olacaktır.
 
Benim için engelliliğin anlamını, hayatı nasıl farklılaştırdığını, o kişi ve benim için nasıl bir öğrenme yolculuğu olduğunu, yaşama bağlılığın ve üretkenliğin engelle ilgili olmadığını, aslında ne kadar BİR olduğumuzu daha yakından deneyimlemek demek.
 
ENGELLİ DERNEKLERİ VE ENGELLİLERLE İLETİŞİM YA DA İLETİŞİMSİZLİK, GÖRDÜĞÜNÜZ KADARIYLA, ENGELLİ AÇISINDAN NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?
 
Bir'lik olmakta zorlandıklarını ve mağdur hissettiklerini duyuyorum. Sıklıkla dışsal kişi ve kurumları suçlama eğilimindeler.
 
EĞER BİR MUTLU YAŞAM SÖZÜNÜZ OLSAYDI NE OLURDU?
Ruhun yolculuğunda yaşam bir nefes kadar.
 
TEŞEKKÜRLER , İYİ Kİ VARSINIZ
Bu yazı toplam 406 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02