• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 20 °C
 • Burdur 21 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Turan, tapu sözünü tuttu

Turan, tapu sözünü tuttu
23 tane parsel oluşturuldu. Vatandaşlara tapuları, 28 Mayıs 2007 Pazartesi günü düzenlenen törenle dağıtıldı.
Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, Katmer Un Fabrikası karşısında Tokatlılar Mevkii olarak bilinen bölgedeki tapu sorununu çözdü. 31.716.25 m2 alanda mevcut yapılar dikkate alınarak yapılan uygulamada 8 tanesi müşterek, 15 tanesi müstakil olmak üzere toplam 23 tane parsel oluşturuldu. Vatandaşlara tapuları, 28 Mayıs 2007 Pazartesi günü düzenlenen törenle dağıtıldı.
Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, 27 Nisan 2006 tarihinde ilçenin Kavaklı beldesi ile sınırında yaşayan vatandaşları evlerinde ziyaret ederek tapu problemini en kısa sürede çözeceğine dair söz vermişti. Yeni Mahalle Katmer Un Fabrikası karşısında Niyazi Köse"nin evine misafir olan Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, yerel seçimlerde bölge sakinlerine verdiği sözü unutmadığını söylemişti. Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, Tokatlılar Mevkii olarak bilinen bölgede o gün yaptığı açıklamada, “Bugün encümen kararı çıktı. Birkaç eksik vardı, o da bitti. Bu karardan sonra tapu sorununu çözmek istiyoruz. Burayla ilgili söz ve ahdım var. Bunu yerine getireceğiz. Tapunuzu alacaksınız.” açıklamasında bulunmuştu.
Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan"ın mahalle sakinleri ile görüşme yaptığı gün, 27.04.2006 tarihinde 18. Madde uygulaması yapıldı ve 31.716.25 m2"lik alan uygulamaya girdi. Hisseli parsellerin müstakil hale dönüştürülmesi amacı ile parseller üzerindeki mevcut yapılarda dikkate alınarak uygulama yapıldı. Oluşan parsellerden 8 tanesi müşterek, 15 tanesi müstakil olmak üzere toplam 23 tane parsel oluşturuldu. Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, Tokatlılar Mevkii"nde yaşayan vatandaşlara tapularını 28 Mayıs 2007 Pazartesi günü düzenlenen törenle dağıttı.

TURAN: VERDİĞİMİZ SÖZÜ TUTMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ
Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan için Tokatlılar Mevkii"ne gelişinde kurban kesildi, vatandaşlar Başkan Turan ve ekip arkadaşlarını alkışlarla karşıladı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı"nın okunmasıyla başlayan törende verdiği sözü tutmanın mutluluğu ile halkın karşısına çıktığını vurgulayan Başkan Turan, sözlerini yerine getirdiklerini çeşitli örneklerle anlattı. Başkan Turan, konuşmasında şunları söyledi: “Verilen sözün yerine getirilmesinin mutluluğuyla karşınıza gelmenin mutluluğunu yaşıyorum. Seçilen yönetici hakkında halkımızdaki genel kanı şudur, “Seçimlerde bir çok vaat ve söz verilir, bu vaat ve sözler bu dönem bittikten sonra “Şöyle oldu, böyle oldu, yapamadık ama bir dahaki döneme yapacağız. Bizi tekrar destekleyin, bize tekrar oy verin. Biz, bu işleri yapacağız” diye vaadedilir.
Ama dikkatinizi çekmek istiyorum, özellikle son 5 yılda Türkiye"de çok şeyler değişiyor.
Hem yerelde hem genelde hem Büyükşehir"de çok ciddi değişiklikler var. Artık verilen sözler sadece söz olarak kalmıyor, yerinde uygulanıyor ve hızlı bir şekilde hayata geçiriliyor.
Bakın Silivri"de biz şu anda milletvekili adayımız olan, ki o zaman ilçe başkanımız olan Tülay Hanım ile (Kaynarca) birlikte bütün bu sokakları ve Silivri"yi gezdiğimiz zaman teşkilatımızla birlikte Silivri ile ilgili sözler verdik. Bu sözler nelerdi? Hatırlatmak açısından tekrar söylemek istiyorum.
Silivri"mizin belediye binasının olmaması ve kiralık bir binada hizmet vermesi, doğalgazın getirilmesi, altyapının yapılması ve yolların yapılması sözleri verdik. Özellikle merkez mahallelerle ilgili olduğu için bunları üzerine basa basa söylüyorum.
Geriye baktığımız zaman 3 yılımızı doldurduk. 3 yıl içinde bu verdiğimiz sözlerle ilgili Rabbim"a şükürler olsun ki, bu sözleri yerine getirmenin mutluluğuyla karşısındayız. Halkımızın karşısında hiç bir şekilde bahanemiz yok. Yapacağımız işleri söz vericez ve halkımıza söz verdiğimiz işleri zamanında yapacağız.
Yaklaşık 15 gün önce Hacı Pervane Caddesi, Migros"un olduğu sokağa afiş astık. Bu afişlerde dedik ki, bu caddeyi 27 Mayıs"ta asfaltını yapmış bir şekilde bitireceğiz diye söz verdik. Ancak biliyorsunuz bazı arkadaşlarımız “Gel 27 Mayıs, gel” diye türkü söyler gibi söylemeye başladılar. Bu asla bitmez denildi, çünkü geçmişte böyle caddelerin altyapısının yapılması 4-5 ay sürüyordu.
Bizim söz verdiğimiz bunun 15 gün içinde bitirilmesiydi. 27 Mayıs"ta değil 26 Mayıs"ta caddedeki işleri, asfaltını bitirdik ve trafiğe açtık. İşte verilen sözü, bu şekilde icraatla birlikte halkımızın önüne sunduk. O caddede mutlulukla gezebiliyoruz.”

TURAN: VATANDAŞLARIMIZI MAĞDUR ETMEMEK İÇİN ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERDİK
Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, Tokatlılar Mevkii"nde hisseli arazinin hisse sahiplerine tapulandırılması sürecinde vatandaşın mağdur edilmemesini amaçladıklarını söyledi. Turan, “Bir çoğunuzla çok geçmişe dayalı tanışıklığımız, ahbaplığımız, dostluğumuz var. Bu bölgeyi seçim öncesi gezdiğimiz zaman bu bölgenin en büyük problemlerinden bir tanesinin burdaki mülkiyetle ilgili problem olduğunu gördük. Neydi buranın mülkiyetle ilgili problemi? Buranın mülkiyet problemi; 5 bin küsür dönüm bir yer tarla vasfında alınmış, hisseli bir şekilde satış yapılmış. Hisseli bir şekilde satış yapıldığı için burdaki evlerle ilgili yapı ruhsatı alınamıyor. Çünkü bir yere yapı ruhsatı almanız için o yerin imar planı içinde ise vasfının arsa olması gerekir. Bu arsa olmadığı zaman imar planı içinde siz, belediye olarak bizler hiç bir şekilde yapı ruhsatı veremiyoruz.
2004 yılında evlerinize misafir olduk ve bu konuları konuşmuştuk. Dedik ki, “Göreve geldikten sonra en kısa sürede çözeceğiz.” Göreve geldikten sonra bunu çözme ile ilgili girişimlerimizi başlattık. Tabi bunlar, “Hadi” diyince hemen, pat diye de olmuyor. Belediye olarak sadece bizi ilgilendiren konular olmadığı için, kadastroyu, tapuyu ve buradaki mülk sahibi, hissedar insanların hepsinin biraraya getirilmesi, imzaların atılması sürecini sizlerle birlikte takip ettik.
Tabi burda diğer bir önemli olay, burada mümkün olduğu kadar yapılan binaları kurtarmak ve yapılan binaların üzerine gelecek şekilde arsaların oluşturulmasını sağladık. Ve hiç kimseyi mağdur etmemek için elimizden gelen en azami özeni gösterdik.
Eğer bizim bu planlama düzenlemesi olmasa hem bizler hem sizler çok ciddi sıkıntılar yaşayacaktık. Bunu neden dolayı söylüyorum? 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyeleri Yasası ile birlikte biliyorsunuz 5 ilçe İstanbul Büyükşehir Belediyesi"ne bağlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi"ne bağlandıktan sonra artık denetim mekanizması sadece Silivri Belediyesi değil, Büyükşehir Belediyesi"nin de denetim mekanizması var. Bu mekanizma işlediği zaman yarın öbür gün sizlerin üzülmesi gibi olaylar ortaya çıkacaktı. Bunların önüne geçtik. Bu planlamayı yaparak sizin bundan sonraki süreçte yapı ruhsatınızı almanız sağlanacak.” dedi.

BİNALARA ZARAR VERİLMEDİ
2004 yılından önce yapılan uygulamayı “2004"ten önce yine Silivri Belediyesi"nin diğer karşı tarafta yaptığı 18.madde düzenlemesi var. Yani sizin şu an oturduğunuz bölgeyi içine almayan ama bitişik kenardaki bölge 18. madde planlaması içine alınmış ne hikmetse. Ben bunu bir risk olarak da görüyorum. O riskten dolayı o zamanki belediye yönetimi bu işe girmemiş ve bu sorumluluğu alma noktasında daha rahat, sakin, sorunsuz olan bölgenin 18. madde planlamasını yapmış, çıkmış.” şeklinde anlatan Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, “Rabbim bize nasip etti. Ben buna da şükrediyorum.” dedi.

Arsa tapularının ardından sıranın yapı ruhsatlarına geldiğini vurgulayan Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, “Başkan yardımcılarımız, Plan ve Proje müdürümüz, teknik arkadaşlarımıza hepinizin huzurunda çok teşekkür ediyorum. Sizlerle istişare yapılarak bu noktaya geldi.
Bizim burada yaptığımız bu planlamayla artık hepinizin bağımsız, arsa tapusu oldu. Arsa tapusu olduktan sonra artık sizlerin yapı ruhsatı almanız sağlanacak. Kanun gereği plan yapılan tarla arazileri ile ilgili yasal olarak yüzde 35"den az olmamak şartıyla kamu yolları ve yeşil alanlar için terk yapılması gerekiyor.
Burada mümkün olduğu kadar biz bunu az tuttuk. Neden dolayı az tuttuk? Buradaki binaların yapılmasından dolayı, zarar verilmeden bu ortamın kurtarılmasına çalıştık ve kurtardık da.” şeklinde konuştu.

YOLLAR DA ASFALTLANACAK
Tokatlılar Mevkii sakinlerine verdiği ikinci sözün yolun asfaltlanması olduğunu belirten, asfaltlama işleminin de 1-2 gün içinde başlayacağını müjdeleyen Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, konuşmasında şunları söyledi: “Değerli hemşehrilerim, burayla ilgili bir sözümüz daha var. O sözümüz de, bu yolun asfaltlanması ile ilgili.
Çok ilginçtir. Göreve başladığımız ilk yıl, Garden Arkası ve Keltepe mevkii ile ilgili okul yöneticileri öğrencilerimizin ayakları çamur olduğu için ayaklarına poşet bağlayarak okula gittiklerini söylediler. Bu çocuklarımızın eğer ayaklarına poşet bağlı değilse okula kabul edilmediklerini gördük. Bunlar gerçek olan vakalar. Millet olarak biz geçmişi çok çabuk unutuyoruz. Ülkemiz için yapılanları da ayrı bir not olarak düşmek istiyorum. Biz bu pozisyondaki mahallelerimizin yollarını yaptık, asfaltını yaptık.
Yine başımızdan geçen bir olayı sizinle paylaşmak isterim. Garden arkasında yolları asfaltlayacaktık. O bölgedeki hemşerilerimiz “Burada altyapı yok. Altyapı yapmadan yollarımızın asfaltlamasını yapmayın” dediler. Bizim önümüze çıktılar ve çok haklıydılar. 1 sene sonra doğalgazı geldi. Daha Büyükşehir"e bağlanmadan altyapısını biz yaptık. Bütün altyapı bittikten sonra yolları asfalt yaptık. Bugün Garden arkasında akrabası, eşi, dostu olanlar bilir. O bölgeye gittikleri zaman bütün yolların asfalt yapıldığını göreceklerdir. Bütün bu işlemler tek bir seferde yapıldı. Artık ülkemizin ve Silivri"mizin kıt kaynakları gelişigüzel harcanmıyor.
Yine söz verdiğimiz gibi bu bölgedeki yolun asflatlanması ile ilgili bu çalışma da 1-2 gün içinde başlayacak. Bundan da kurtulmuş olacağız. Okul bağlantı yolunun asfaltlanmasını da yapacağız.
Sizlerin bunlara layık olduğunu geçmişte de söyledik, bugün de söylüyoruz. Yıllarca çamurlu ve tozlu yollarda yürüdünüz. Artık çamurlu ve tozlu yollarda yürümenizi istemiyoruz. Bunu için bu yollarımızı yapacağız.”

TURAN: YAPTIKLARIMIZI TAKDİRİNİZE BIRAKIYORUZ
“Yıllar çok çabuk geçiyor.” diyen Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, konuşmasını “Biz çabuk geçen bu yılları çok iyi değerlendirmek isitiyoruz. Görevde olduğumuz 3 yıl içinde yaptıklarımızı sizin takdirine bırakıyoruz. Neler vardı, neler yoktu? Nereden nereye? Bunun takdirini sizlere bırakmak istiyoruz. Tapularınız hayırlı uğurlu olsun.” sözleriyle tamamladı.

TURAN VE EKİP ARKADAŞLARI, VATANDAŞLARA TAPULARINI DAĞITTI
Konuşmanın ardından Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, AK Parti Silivri İlçe Başkanı Halit Girgin, AK Parti Bölge Milletvekili Aday Adayı Tülay Kaynarca, AK Parti Silivri Teşkilat Başkanı Osman Turan, AK Parti Silivri Belediye Meclis Üyeleri Osman Nuri Karabulut, Tevfik Duru, Yaşar Çankaya, İnci Aydar, AK Parti İl Genel Meclis Üyeleri Süleyman Atasoy ve Ahmet Maşalacı, Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Metin Karakaş, Namık Öndeş, Silivri Belediye Başkan Danışmanı Sancak Dolar, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Salih Yakar, Yeni Mahalle Muhtarı Mahmut Alkan, bölgede hak sahibi olan Cemal Aksoy, Eyüp Karayazı, İhsan Delibayır, Fadime Alkaya, Sadi Demirkıran, Mehmet Niksarlı, Abdurrahman Akyol, Sadık Sayar, Aliye Özgül, Memduh İşeri, Nihat Delibalta, Mehmet Polat, Özgül Avcı, Necmettin Küçükçalık, Salih Demirkıran, Mustafa Tosun, İsmail Yağar, Ayşe Göksu, Dursun Alkaya, Nebi Solmaz ve Turgay Delibalta"ya tapularını teslim ettiler.
Törende bulunmayan vatandaşların tapuları, yakınları tarafından alındı.

TOKATLI BAYANLARDAN KATMER İKRAMI
2004 yılından önce “Bize tapularımızı verin, size katmer ikram edeceğiz” diyen Tokatlı bayanlar, toplantının ardından kendi elleriyle hazırladıkları katmeri konuklarına ikram etti.
Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, vatandaşların çocuk parkı isteğini de en kısa sürede yerine getireceklerini söyledi.
Tokat Tutlucalılar Derneği Başkan Yardımcısı Tuncer Dikilitaş da yaptığı konuşmada, Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan ve ekip arkadaşlarına teşekkür etti.

(PHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 220 69 99 - 850 885 0 753 - 0541 220 69 99 - 05446 255 15 15 Faks : 0 212 220 84 02