• BIST 95.170
 • Altın 192,696
 • Dolar 4,7425
 • Euro 5,4719
 • İstanbul 29 °C
 • Ankara 26 °C
 • Burdur 24 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Tercih yapacaklar dikkat! Sizi okurken meslek sahibi yapacak 8 muhteşem bölüm

Tercih yapacaklar dikkat! Sizi okurken meslek sahibi yapacak 8 muhteşem bölüm
Yaklaşık 1 milyon gencin geleceğini ilgilendiren üniversite tercih dönemi yoğun bir şekilde devam ediyor.

Ülkemizde, fakülte mezunu işsiz sayısının her geçen yıl artış gösterdiğini hesaba katan gençlerin pek çoğu tercih döneminde kendine şu soruyu sormadan edemiyor: 4 yıllık bir fakülte bitirip belli bir dönem işsizlik riski ile karşı karşıya kalmak mı yoksa bir Meslek Yüksekokuluna kaydolup iki yıl sonunda doğrudan iş hayatına atılmak mı?


Adalet dağıtımına destek olacaklara: ADALET

Programın amacı: Adalet hizmetlerinin yürütülmesinde yardımcı nitelikli eleman yetiştirmek.
Çalışma alanları: Yüksekokul mezunları yeterli hukuk bilgisine sahip olduklarından, gerek kamuda gerekse avukatlık büroları ile hukuk hizmeti veren özel kuruluşlarda çalışabilirler.
Giriş koşulları: Mezun adaylar bu programı tercih edebilmeleri için YGS-3 puan türünden 150 ve üzeri puan almaları gerekir.
DGS ile geçilen lisans bölümleri: Hukuk Fakültesi


Geleceğe yatırım yapanlara: ÇOCUK GELİŞİMİ

Programın amacı: 0-6 yaş arasındaki normal ve farklı gelişen bebek ve çocukların gelişimlerini izleyerek buna uygun eğitim programları uygulayabilecek elemanlar yetiştirmektir. Öğrenciler hem teorik hem de uygulamalı olarak dersler görürler. Uygulamalı dersler Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler Kurumu’nun kreş ve anaokullarında yapılır.
Çalışma alanları: Bölüm mezunlar, kamu ve özel sektöre ait kreş, anaokulu, gündüz bakımevleri ve yuvalarda çalışabilmektedirler.
Giriş koşulları: Mezun adaylar bu programı tercih edebilmeleri için YGS-4 puan türünden 150 ve üzerinde puan almaları gerekmektedir.
DGS ile geçilen lisans bölümleri: Okul öncesi öğretmenliği, Çocuk Gelişimi


Sinir sistemimizin koruyucularına: ELEKTRONÖROFİZYOLOJİ

Programın amacı: Sinir sistemi bozukluklarının yol açtığı hastalıkların teşhisinde yararlanılan nörofizyolojik yöntemlerin, elektroensefalografi (EEG), elektromiyografi (EMG), polisomnografi (PSG) kullanılmasında uzman hekim denetiminde çalışacak sağlık personelini yetiştirmektir.
Çalışma alanları: Mezunlar, Nöroloji, KBB, psikiyatri, çocuk, göğüs hastalıkları ve fizyoloji uzmanının gözetimi ve denetiminde resmi ya da özel hastane ve polikliniklerin elektroansefalografi, uyarılma potansiyelleri ve uyku ünitelerinde çalışabilirler.
Giriş Koşulları: Mezun adayların bu programı tercih edebilmeleri için YGS-1 puan türünden 150 ve üzerinde puan almaları gerekir.
DSS ile geçilen lisans bölümleri: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri


Mesafe tanımayanlara: LOJİSTİK

Programın amacı: Lojistik yönetiminden işletme kuruluş yeri seçimine kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan Lojistik, ülkemizin konumu gereği büyük önem taşımaktadır. Program, hızla büyüyen bu sektörün ihtiyacı olan elemanları yetiştirmeyi amaçlar.
Çalışma alanları: Kara, deniz, hava ve demiryolu ulaşımı yapan tüm kuruluşlar, kargo ve kurye firmaları, toptancı ve perakendeci işletmeler, market zincirleri, büyük firmaların ilgili bölümleri, ithalat-ihracat şirketleri ve serbest bölgeler bölüm mezunlarının çalışabilecekleri yerlerdir. AB uyum yasaları çerçevesinde bakanlığın verdiği Orta Düzey Yönetici veya Üst Düzey Yönetici belgesi olmayanlar lojistik bölümlerinde çalıştırılamazlar.
Giriş koşulları: Mezun adayların bu programı tercih edebilmeleri için YGS-6 puan türünden 150 ve üzeri puan almaları gerekir.
DGS ile geçilen lisans bölümleri: Havacılık İşletmeciliği, İşletme, Lojistik Yönetimi, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Teknoloji ve Bilgi Yönetimi, Ulaştırma ve Lojistik, Uluslararası Finans ve Bankacılık, Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık, Uluslararası Lojistik Yönetimi, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi


İletişimi kuvvetli olanlara: HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM

Programın amacı: Son dönemlerde artan küresel rekabete paralel olarak Türkiye’de Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programının önemi giderek artmaktadır. Halkla İlişkiler programı, hem ulusal pazarlardaki hem de uluslararası pazarlardaki yoğun rekabet, Halkla İlişkiler ve Reklamcılığı çok iyi bilen ve uygulayabilen, doğru ve farkındalık kazandıran iletişim stratejilerini kullanan uzmanlar yetiştirmeyi amaçlayan bir programdır.
Çalışma alanları: Program mezunları halkla ilişkiler alanında kamu ve özel kuruluşların tanıtım birimlerinde, reklam ve kamuoyu araştırmaları ile ilgili kuruluşlarda görev alabilmektedir.
Giriş koşulları: Mezun adayların bu programı tercih edebilmeleri için YGS-4 puan türünden 150 ve üzeri puan almaları gerekir.


Tasarımın gücünü bilenlere: GRAFİK TASARIMI

Programın amacı: Reklam, tanıtım, basın-yayın ve iletişim sektöründe iletilmesi gereken mesajı görsel açıdan en başarılı şekilde tasarlayıp hazırlayan elemanları yetiştirmektir.
Çalışma alanları: Basın-yayın, reklamcılık, halkla ilişkiler, tanıtım ve genel olarak iletişim sektöründe çalışabilirler. Diğer alanlarda da ürün tasarımı ve geliştirmesi üzerinde çalışan grafik tasarımcılar da vardır.
Giriş koşulları: Mezun adayların bu programı tercih edebilmeleri için YGS-5 puan türünden 150 ve üzeri puan almaları gerekir.
DGS ile geçilen lisans bölümleri: Fotoğraf, Grafik, Grafik sanatlar ve Grafik Tasarımı, İletişim Tasarımı, Görsel İletişim Tasarımı, Görsel sanatlar ve Görsel İletişim tasarımı


Titiz ve ayrıntılı çalışmayı sevenlere: TIBBİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ


Programın amacı: Sağlık kurumlarında doktorun gerekli gördüğü tıbbi analizleri laboratuvar ortamında titiz bir çalışmayla doğru ve net bir biçimde yaparak güvenilir sonuçlar verebilen ‘Laboratuvar Teknikeri’ yetiştirmektir.
Çalışma alanları: Öğrenciler, ‘Sağlık Teknikeri’ unvanı ile mezun olduktan sonra hastane, sağlık ocakları, poliklinikler, ve özel tahlil laboratuvarlarında uzman gözetiminde çalışabilecekleri gibi gıda sanayi işletmelerinin laboratuvarlarında da çalışabilirler.
Giriş koşulları: Mezun adayların bu programı tercih edebilmeleri için YGS-2 puan türünden 150 ve üzeri puan almaları gerekir.
DGS ile geçilen lisans bölümleri: Biyoloji, Biyomühendislik, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Moleküler Biyoloji ve Genetik


Lezzet üretmeyi meslek edinenlere: AŞÇILIK


Programın amacı: Konaklama ve yiyecek işletmelerinin mutfak kültürü ve felsefesini bilen, mutfak becerilerini (hazırlama, pişirme, sunma, saklama) kazanmış, Türk mutfağını dünyaya tanıtabilecek aşçılar yetiştirmektir.
Çalışma alanları: Mezunlar okul, hastane, fabrika, ordu, iş yeri, yemek fabrikaları, otel, restoran, gemi, uçak, tren ve otobüs mutfaklarında çalışabileceği gibi dünya mutfaklarında beceri kazanmış olanlar rahatlıkla yurt dışında da iş bulabilmektedirler.
Giriş koşulları: Mezun adayların bu programı tercih edebilmeleri için YGS-4 puan türünden 150 ve üzeri puan almaları gerekir.
DGS ile geçilen lisans bölümleri: Aile ve Tüketici Bilimleri, beslenme ve Diyetetik, Gastronomi, Mutfak sanatları ve Yönetimi, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği


 

Bu haber toplam 412 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99 - 850 885 0 753 - 0541 220 69 99 - 05446 255 15 15 Faks : 0 212 220 84 02