• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

SORUN NE?

Ahmet Bağbekleyen

Raporlar: Yasalar süreğen durumlarda bir sefere mahsus olarak alınır maddesi bulunsa da ( 16.07.2007 tarihinde çıkan yönetmelik Md.13/4) uygulamada böyle olmadığı, yapacağınız her işlem için ayrı sağlık kurulu raporu talep edilmektedir. İstihdam, eğitim, sağlık ve diğer işlemlerde değerlendirmelerde farklılıklar göstermektedir. Sağlık Bakanlığınca verilen %45 oranında özürlüdür raporunun Maliye Bakanlığınca vergi muafiyetinde değerlendirilirken %40 oranının altına düşürüldüğünü ( %40 oranının altı olanlar özürlü sınıfına girmiyor ) ve yıllarca özürlü olarak yaşadığınız hayatta aslında özürlü olmadığınızı trajikomik bir örnek olarak verebiliriz. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.
İstihdam: İstihdamda durum, raporlarda ilgili tespit edilmiş sorunlardan çok daha vahim olduğu söyleyebiliriz. 01.07.2005 tarihli Özürlüler yassında çalışma hayatı ile ilgili getirilen zorunluluklar birçok sebepten dolayı uygulama alanı bulanmamaktadır. Özel sektör önemli bir bölümü sorunun çözümünde çoğu kez haysiyet kırıcı davranış biçimi sergilemekte (sen evinde otur biz senin sigortanı ödeyelim olmaz ise bir miktarda para verelim),diğer bölüm ise fiziksel şartlardan dolayı en az oranda özürlüleri tercih etmektedir. Kamuda ise istihdam tam bir komedi durumunu almıştır. Zorunlu kotanın %82"sinin boş olduğu ve KPSS sınavından geçer puan almış özürlüler yıllardır devletten iş için davet beklemekte müracaatlarına bir cevap bile verilmemektedir. Mesleki rehabilitasyon ve insan kaynakları ile ilgili çağdaş düşünce tarzları ise henüz yerleşmemiştir.
Eğitim:  Genel ve özel eğitimde sorunlar talepler karşısında cevap verilemez bir hal almış ve uygulamalardaki yetersizlikler, eğitimin özürlülerin gelecekteki yaşamlarında yeterli olacak boyutlardan uzaktadır. Eğitim konusunda açıklanamayan birçok soru ile karşı karşıya olduğumuz gerçeği yadsınamaz. Özellikle özel eğitimde yeterli uzman kadro sorununun nasıl çözüleceğine cevap verilememektedir. Bu kurumlarda yeterli eğitim alınamadığı konusunda fazlaca şikâyetlerle karşılaşmaktayız. Fiziksel şartlar eğitimi fazlası ile olumsuz etkilediği görülmektedir.
Sağlık:  Sağlıklı bir toplum oluşturabilmek için gerekli olan koruyucu sağlık hizmetlerinin gelişmiş ülkelerdeki örnek uygulamaları ülkemizde henüz yeni keşfedilmektedir. 
Özürlüler sağlık hizmetlerinden birçok nedenlerden dolayı faydalanamamaktadır. Ekonomik yetersizlikler nedeni ile yeteri kadar tedavi olamayan ve yaşamları için gerekli olan aparat cihaz ve diğer ihtiyaçlarına ulaşmakta zorlanmaktadırlar. Yeni Sosyal Güvenlik Kanunu ise yukarıda belirtilen sorunların çözünme katkısı olacak gibi görünmemektedir.
Yerel Yönetimler: Yerel yönetimler yaşam alanlarını her insanın kullanabileceği ve erişilebilir duruma getirmekle yükümlüdürler.
Oysa ülkemizde özürlülerin dışında kalan diğer toplum kemsinin erişilebilirlik konusunda zorluk çektiği muhakkaktır. Sabah elli kişilik bir toplu taşıma aracında yüz kişi ile işine gitmeye çalışan insanlar var iken tekerlekli sandalyede oturarak seyahat eden bir kişinin tüm fiziksel ortamlar düzeltilmiş bile olsa erişilebilir olduğu söylenemez.

Sayfalar dolusunca sorun yazabiliriz, söyleyebiliriz.
Çözüme yönelik neler olacak konusunda pek umutlu şeyler söylemek mümkün gibi görünmüyor. Çünkü sorunları çözmesi gerekenler bizzat sorunu yaratanlardır.
Çözüme katkı sağlaması gereken STK"lar pasifsize edilmiş yerlerine yönetimlerin koltuğunun altına aldığı birkaç özürlü ile sorunlara çözüm olma yolunu tercih ederek adeta özürlülerin ayaklar altında paspas olarak kullanılmasına yol açmıştır.
Sonuç olarak sorulması gereken tek soru var:

KİM  ÇÖZECEK ?

 

Bu yazı toplam 2280 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02