• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Silivriye' dev yatırım

Silivriye' dev yatırım
Türkiye’nin ilk yer altı doğalgaz depolama tesisi, 1.6 milyar m3 gaz depolama hacmine sahip.
TPAO Silivri Yer Altı Doğalgaz Depolama Tesisi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler"in de katılımıyla hizmete alındı. Yapımına 1996 yılında başlanan ve 130 milyon dolara mal olan Türkiye"nin ilk yer altı doğalgaz depolama tesisi, 1.6 milyar m3 gaz depolama hacmine sahip.
1996 yılında yapımına başlanan Türkiye"nin ilk yer altı doğalgaz depolama tesisi olan Kuzey Marmara ve Değirmenköy sahaları, Silivri Yer Altı Doğalgaz Depolama Tesisi 11 Temmiz 2007 Çarşamba günü yapılan törenle açıldı. Tesisin açılışına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, TPAO Yönetim kurulu üyeleri, BOTAŞ Yönetim kurulu üyeleri, Silivri Kaymakamı Ali Dursun, Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, AK Parti Bölge Milletvekili Adayı Tülay Kaynarca, Selimpaşa Belediye Başkanı Ahmet Yağcıoğlu, Çanta Belediye Başkanı Tahir Sert, Silivri İlçe Milli Eğitim Müdürü Halis İşler, AK Parti Silivri İlçe Başkanı Halit Girgin ve Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti Silivri Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti Silivri İl Genel Meclis Üyeleri katıldı.

BAKAN GÜLER: BU TESİSİN, TÜRKİYE"DE BİR İLKTİR
Törende konuşma yapan TPAO Yönetim kurulu başkan vekili ve aynı zamanda TPAO Genel müdür Vekili olan Mehmet Uysal, doğalgaz depolama tesisi ile genel bilgi verirken, proje maliyetinin 130 milyon dolara mal olduğunu söyledi.
Uysal"ın ardından konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, tesisin Türkiye"de ilk olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Bugün bir bakan olarak en mutlu günlerimden bir tanesinin yaşıyorum. Her iki başarılı kuruluşumuz, şirketimiz Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve BOTAŞ bir olmazı, bir imkansızı olur hale getirdiler. Bir projeyi uygulanabilir hale getirip Türk milletinin hizmetine sundular. Onlara ödül olarak canı gönülden teşekkür ediyorum. Diğer taraftan Yurgi ve Fernas bu zor işi başarmamızda bize çok önemli katkılarda bulundular. Onlara da özel olarak teşekkür ediyorum. Bir bakan olarak iki kuruluşun hele Türkiye"de pek rastlanmayan bir koordinasyon içerisinde, bir eşgüdüm içerisinde, bir arada bu projenin gerçekleştirilmesi gerçekten bu işi bileneler için çok anlamlıdır. Ben buraya altı defa geldim. Üzerinden uçtuklarımı saymıyorum, yani haberli habersiz uçtuklarım hariç bu projenin nasıl yürüdüğünü takip ettim. Buraya çizmelerle geldiğimiz oldu. Çizme ile geldiğimiz zaman ceketime kadar çamur olduğunu söyleyebilirim. Bu proje Türkiye için bir ilktir. Bu ilki iki milli gururumuz çok özverili çalışarak gerçekleştirdiler. Bu Türkiye"de bir ilktir, hayati bir projedir. Yer altı deposu olarak da örnek bir projedir. Bunu Türk mühendisleri olarak, Türk teknisyenleri, işçileri başardığımız içinde ayrı bir gurur duymaktayım. Zaman zaman bu projelerle ilgili çıkmaz noktalara girdiğimiz oldu. Zaman zaman arkadaşlarımı üzdüğüm oldu ama şimdi görüyorum ki hem gazı alırken hem de ülkemize gazı verirken bundan ayrı bir mutluluk duyacağız.
Şöyle düşünelim kışın sıkıntılı zamanlar oluyor. Gelen gazın eksik geldiği bazen durduğu oluyor. Bu durumlarda bizim yüzde 15 kadar ihtiyacımızı karşılayacak durumda. Yazın da ihtiyacımızın az olduğu normal zamanlarda da yüzde 25"e çıkmaktadır. Buradaki miktar 1,6 artı 300 milyon metre küpü de koyduğumuz zaman da 1,9 milyar metreküp. İnşallah Türkiye Petrolleri bu tecrübe ile Yorgi ve Fernas"la yaptığı çalışmaları daha ileri götürerek burayı 3 milyar metre küpe çıkaracak. Yani burası 1,9 milyar metreküpten 3 milyar metre küpe çıkarılabileceği kapasitesi var. Bunu da yapabilecek durumda. Bunları da yaptığımız zaman biz çok rahatlıkla kullanabileceğimiz gazın 3/1"ine kadar depolar yapabilecek durumda olacağız. Bu da bizim için arz güvenliği açısından enerji güvenliği açısından çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Onun için arkadaşlara bu görevi direktifi verdim. İnşallah bu miktarları ikiye üçe katlayacak çalışmaları gerçekleştirecek çalışmaları da başlattılar.
Petrol ve doğalgaz da dışarıya bağımlılığımızın azaltılması burada da Türkiye Petrolleri başarılı çalışmalarını sürdürüyor. Bunun içinde Karadeniz"den çok ümitli olduğumuzu söyleyebilirim. Ve sondajlarını sürdürüyor. Hem Türkiye petrolleri hem de Türkiye petrolleri ile ortak çalışmalar yürüten Petroplas firması da çalışmalarını sürdürüyor. Biraz önce onlardan da bilgi aldım. Onlarda ümitlerini sürdürüyorlar. Başta doğalgaz olmak üzere petrol konusunda dışa bağımlılığımızı büyük ölçüde azaltacağız. Ama bizim ümidimiz bunu tamamen kaldırmak, milli kaynaklarımız ile yerli kaynaklarımız ile kalkınmamızı sürdürmek. Türkiye Petrolleri ilaveten Botaş da boru hatları ile dünyanın en büyük projelerini gerçekleştirdiler ve gerçekleştirmeye de devam ediyorlar. Bunlardan bir tanesi Bakü- Tiflis Ceyhan projesidir. Bunu başarı ile bitirdi. Türkiye petrolleri de orda ortaktır. Bakü- Tiflis Ceyhan projesi ile günde 1 milyon varil petrol günde Türkiye"den akmakta ve Ceyhan"da yüklenmektedir. Projenin büyüklüğü budur. Tankerlere yükleniyor ve her bir tanker 3 futbol sahası uzunluğunda petrolle yüklenip hedeflere gidiyor. Şuana kadar 200"e yakın tanker yüklendi.
İkinci dev proje Şahdeniz doğalgaz projesidir. Onda da yine Türkiye Petrolleri ortaktır. Ve projeyi Botaş gerçekleştirmiştir. Azeri gazını hazar denizinden çıkan gazı azerbeycan ve Gürcistan üzerinden Türkiye"ye getirmiştir. Bunun içinde Botaş"ı da burada tebrik ediyorum. Burada iki kardeş kuruluş benim iftihar ettiğim iki büyük kuruluştur. Tarihinde de başarılara imza atmıştır şimdi de atmaktadır. Gelecekte de atmaktadır. Bu projelerde yakında 10 Ağustos günüde bu Şahdeniz projesini Yunanistan"a gaz vererek gerçekleştireceğiz. Türkiye Yunanistan"la elektrik bağlantılarında iletim hatlarını da tamamlamıştır. Yakında da Yunanistan"a elektrik vermek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biz gördüğünüz gibi komşuları ile de fevkalade ilişkileri olan, aynı zamanda enerji konusunda şimdiye kadar yapılmamış dev projeleri gerçekleştiren bir hükümetiz. Bu çalışmaları sayın başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan"ın başarılı yönetiminde onun takım kaptanlığı ile gerçekleştirmekteyiz. Bu projeler bundan sonrada devam edecek. Biz hem doğalgaz konusunda hem elektrik konusunda hem de petrol konusunda önemli adımları atmaya devam edeceğiz. Bu yer altı deposu da tıpkı Bakü-Tiflis-Ceyhan, Şahdeniz projesi gibi bir ilktir. Bu ilkleri çeşitlendirerek bundan sonraki yer altı depolarını da gerçekleştirerek ülkemizin enerji konusunda her hangi bir dar boğaza girmemesini sağlayacağız.
Bundan sonraki hedefimiz Orta Asya"daki Türk Cumhuriyetleri ile enerji projelerini geliştirmektir. Daha evvelden yapılmayan gerçekleştirilemeyen veya gerçekleştirilmek istenmeyen bu projeleri de gerçekleştirdiğimizde Türkiye diğer kardeş Türk cumhuriyetleri ile onlarla ne zaman birlikte olsak iki devlet bir millet diyoruz birbirimize burası nasıl bir anayurt ise orası da atayurttur. Bütün Türk Cumhuriyetleri ile enerji projeleri ile de Türkiye Petrolleri ve Botaş"la hatta elektrik konusunda da ortak projeler yürüteceğiz. Bunda da kararlıyız. Bunu zaten biz enerji konusunda Türkmenistan"la, Kazakistan"la, Azerbaycan"la gerçekleştiriyoruz. Bunları da gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Orhun Kitabeleri de dahil olmak üzere bunların hepsini yenilemek,tesislerini açmak yollarını yapmak ve bunları Türk Cumhuriyeti"ne Türk kültürüne kavuşturmakta bizlere nasip oldu.”
Bakan Güler, konuşmasının ardından bakanlık yetkilileri, TPAO ve BOTAŞ yetkilileri, Silivri Kaymakamı Ali Dursun, Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan ve AK Parti Bölge Milletvekili Adayı Tülay Kaynarca ile açılış kurdelasını keserek tesisi hizmete aldı.

(PHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02