• BIST 95.057
 • Altın 192,277
 • Dolar 4,7244
 • Euro 5,4834
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 16 °C
 • Burdur 12 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Seksen Bir İlde büyük bir aileyiz!...

Bülent KAPU
Başkan Bülent KAPU, 1972 yılında Ankara'da doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Ankara'da tamamlamıştır. 4 yıllık Açıköğretim Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. 2009-2010 yılında Türk Ulaşım Sen Engelli Komisyon Üyeliği görevini üstlenmiştir. Halen TCDD'de Atölye Şefi olarak çalışmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.   
 
Engelli Kamu Çalışanları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğimiz (EN-KAMU-DER), Kamu sektöründe ilk engelli derneği olarak kurularak, Kamu Kurumları içerisinde engelli statüsünde görev yapan Memur ve İşçi arkadaşlarımızın hak ve hukuksal boyutta bilgi sahibi olabilmeleri ve görev yaptıkları Kurumları içerisinde verimliliğin arttırılması yönelik olarak 26.07.2013 tarihi itibari ile çalışmalarına başlamış olup, tüm kararlılığı ve öz güveni ile kamuda çalışan engelli bireylerimizi layığı ile temsiliyete başlamıştır.
 
Derneğimizin genel felsefesi; “Geleceğin Türkiye’sinde engellinin önündeki engellerin kalktığı sosyal bir yaşam tesis etmek, engellinin bir köşeye atılmaktan kurtarıldığı, ekonomik özgürlüğüne kavuştuğu, toplumla kaynaştığı bir ortam yaratabilmek”tir.
 
Dernek olarak teşkilatlanmamızı ilk Ulaştırma Bakanlığına bağlı olan Kamu Kurumları içerisinde başlattık. Bakanlığın birimi olan TCDD Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarımızı ve faaliyetlerimizi etkin bir hale getirdik. İlk Şubemizi Malatya'da protokol eşliğinde büyük bir törenle açtık. Haydarpaşa ve Yerköy'de temsilciliğimizi verdik. Yakın zamanda Adana, İzmir, Afyon, Sivas ve birçok ilde Şube açma çalışmalarımız sürüyor. Ayrıca bu çalışmalarımızı sırasıyla T.C.Karayolları Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ve diğer tüm Bakanlıklar ile nezdindeki tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarında de aktif hale getirmeyi amaçlıyoruz. Buradaki en büyük gayemiz, Kamu Kurumlarında engelli statüsünde görev yapan personelin haklarına ilişkin seminerler, sempozyumlar ve toplantılar düzenleyerek engelli çalışanı bilinçlendirme ve yaşama bakış açısının pozitif yöne eğilimini sağlamaktır. Bu konularda Bakanlıklarla görüşmeler yapılmış olup, gerekli tüm desteği verileceğinin sözü alınmıştır. 
 
Ayrıca, Engellilerin birçok sorunu olmasına rağmen toplumla bütünleşmesinin önündeki en önemli engel istihdam sorunudur. Çalışmanın gerek bireysel gerekse toplumsal refahın sağlanmasındaki önemi tartışmasız benimsenmektedir. Çalışmayı özendirmenin hem bireysel hem de toplumsal açıdan faydaları tartışma götürmez bir gerçektir. Öte yandan çağdaş anlayışın bir gereği olarak çalışmak ve işsizlikten korunmak bir insan hakkı olarak da değerlendirilmelidir. Aile ve Sosyal Bakanlığımız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın son olarak yapmış olduğu engelli istihdamı için çalışmalar sonucunda Kamu Kurumlarında çalışan engelli personel sayısı genel olarak 27.500’e ulaşmış durumda olup, hem Ülkemiz hem de Derneğimiz açısından memnuniyet verici bir durumdur.
 
Genel olarak değerlendirmeye aldığımızda ÖMSS sonucunda ataması yapılan engelli personelin iş eğitimlerinin yeterli düzeyde olmadığı görülmektedir. Biz Dernek olarak bu eğitim programı konusunda engellilerin işe uyum süreçlerini kolaylaştırmak için neler yapabileceğimiz hakkında çalışmalar yaparak, bir yol haritası çizdik. Bu eğitim programı sayesinde Engellilerin iş yaşamında kalitesini arttırmak ve engelli hakları konusunda da bilgi sahibi olan bilinçli bir engelli toplum yaratmak istiyoruz.    
 
Çağdaş bir toplumda engelli bireylerde sağlam bireyler kadar toplumsal yaşamda yer alır. Ancak engelli bireylerin toplumsal yaşamda aktif olarak yer alması toplumda engellilik algısının doğru ve yeterli şekilde oluşturulmasının yanında engellilerin aktif çalışması ve üretken olmasına bağlıdır.
 
Dernek olarak başka bir diğer çalışmamız ise, “Engelliliği Çocuklarımızın Bilinçaltına Yerleştirmek”. Bu sayede çocuklarımız engelli insanlarımıza karşı nasıl davranacaklarını, hangi durumlarda nasıl bir hassasiyet göstereceği ve hangi davranışlarına dikkat edeceği konusunda bilgi sahibi olup, yetişmiş bir birey olarak karşımıza çıkacaklardır.
 
Ayrıca Engellilerin ulaşım, eğitim, sağlık gibi birçok konuda da sorun yaşadıkları aşikardır. Kurulduğumuz günden bu yana hiç durmadan, canla başla engellilerin rahat yaşaması için projeler üretmeye çalışıyoruz. Üreteceğiz de! Burada Derneğimizin yaşama amacı, Kamuda çalışan engelli personeli her yönden layıkı ile temsil edip, engellerini ortadan kaldırmaktır.
 
Aklımızdaki projelere ek olarak, Engelli Basketbol Takımı da kurmak için girişimlere başladık. Kurmayı düşündüğümüz Takımımızda ise her Bakanlıktan bir engelli olmasını hedefliyoruz. Böylelikle sportif alanlarda engellilerin neler yapabileceğini tüm dünyaya kanıtlamak istiyoruz.
 
 Son söz olarak Engelli Kamu Çalışanları Derneği olarak ana amacımız, tüm Kamu Kurumlarında engellilerle ilgili yapılacak tüm etkinliklerde ve organizasyonlarda katılımcı olmak ve gereken tüm konularda Dernek olarak üstümüze düşen görevleri yaparak ve de destek olarak kamuda çalışan engellilerimizi temsil etmektir.   
Saygılarımla   Bülent KAPU Genel Başkan
Bu yazı toplam 23855 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 220 69 99 - 850 885 0 753 - 0541 220 69 99 - 05446 255 15 15 Faks : 0 212 220 84 02