• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Seçimlerde Engelliler

Burhan Gümrükçü

Demokrasi halkın kendi kendini yönetmesi sistemine dayanan bir yönetim şeklidir. Kısaca böyle tanımlayabiliriz. Bu yönetim sisteminde de halk kendi içinden birilerini seçerek parlamentoda kendi temsilcisi olmasını ister, bunun içinde kanunla belirlenmiş aralıklarda seçimler yapılır. Bu bağlamda ülkemizde de 7 Haziran 2015 tarihinde yeni dönemde parlamentoda görev yapacak vekillerimizi seçtik. Kimimizin tercih ettiği adaylar bu hakkı kazandı kimimizin tercih ettiği adaylar ise seçim sistemimizdeki seçilebilme barajı nedeniyle yeterli oyu alamadığı için seçilemedi. İşin bu kısmı şimdilik bizim konumuz değil. 
Sistem gereği seçime girmeye hak kazanan siyasi partiler kendi listelerinde aday olmak isteyenler arasından seçim yaparak yer alacakları belirler ve seçimler yapılır. Bu doğrultuda siyasi partilerin seçim listelerinde yer almak isteyen binlerce aday adayı kendisine yakın gördüğü partilere başvuruda bulunur. Bu seçimde de gözlemledik ki engelli arkadaşlarımızdan bir kısmı çeşitli partilerin listelerinde yer almak için başvuruda bulundular. Şu ayrıntıyı da söylemeden geçemeyeceğim, her kesimde olduğu gibi biz engelliler arasında da gücün yanında olmayı tercih edenler oluyor bu nedenle iktidar partisine başvuruda bulunan engelli arkadaşlarımız diğer partilere göre hayli fazla idi. Bu olsun mu? Olsun ben kişinin tercihine karışamam buna hakkımda yok. Ancak bu noktada tüm partiler aday adayı başvurularında bulunan kişilerden belli bir miktar başvuru ücreti almakta, hanım adaylar erkek adaylardan alınan ücretin daha az bir miktarını ödüyor buna karşılı tüm partiler kendisine başvuruda bulunacak engellilerden herhangi bir ücret almayacağını beyan ediyor ve almıyor buda biz engellilerin işine geliyor ve kabulleniyoruz partilerde bunu engellilere karşı bir iyilikmiş gibi lanse ediyorlar. Hayır kardeşim benim insan olma, birey olma anlamında diğerlerinden yani engelli olmayanlardan ne ayrıcalığım var? Bu manada hiçbir ayrıcalığım ve imtiyazım yok, ben sadece engelimden dolayı kısıtlılıklarım var ve buna bağlı olarak bazı imtiyazlarım olabilir onun dışında tüm insanlarla eşitim. Bizler toplumumuzda engellilere karşı ayrımcılıkla mücadele ederken, yapılan ayrımcı muamelelerden rahatsızlık duyarken, toplumumuzdaki engellilere karşı zihinlerde yerleşmiş bakış açısını normalleştirme yönünde gayret ve çalışmalar yürütürken özünde baktığımızda bununda bir ayrımcılık davranışı olduğunu bir anlamda bizi küçük düşürmek olduğunu, neden düşünmeyiz? Bana göre buda belki de bizim ayıbımız. Hayır kardeşim ben tüm bireylerle eşit haklara sahip olmak istiyorsam ve böyleyse o halde bende her aday adayı gibi bir miktar başvuru ücreti ödemeliyim. Benim engelli oluşumdan kaynaklı kısıtlılıklarım var ve bunların giderilmesi açısından bazı imtiyazlarım var, onun dışında engelli olmayanlarla birey ve vatandaşlık bakımından aramda ne bir fark nede bir imtiyaz sağlayacak üstünlüğüm var. 
Bu yazdığım belki de bir kısım engelli arkadaşımızı kızdıracak veya eleştirel tepkiler alacağım, ama mesele bu değil mesele biz karşı kesimden bize karşı normalleşmesini bekliyorsak bizimde artık bazı şeyleri makul çerçeveye yerleştirmemiz gerekir yani tabir-i caizse bizimde normalleşmemiz gerekir. 
Bakın buradan bağlantılı listelerde yer alan engelli kardeşlerimize ve seçilenlere gelelim. Evet yukarıda söylemiştik partiler engellilerden ücret almadıklarını bir iyilikmiş gibi lanse ediyorlar diye. Peki efendim siz engellilerden adaylık için ücret almadınız ve bir hayli engelli kardeşimizde başvuruda bulundu, hoş ücret alınsaydı eminim ki o sayı yarı yarıya düşerdi. Almadınız da listelerinizde kaç tane engelli adaya yer verdiniz, kaç tanesi seçilebilir sırada yer aldı? Bunları da saysak bir elin parmakları kadar. Eee bunlardan kaç tanesi parlamentoya girebildi. Sağdan say iki, soldan say iki. Üstelik bir tanesi bir önceki dönemde parlamentodaydı Engelliler ve engellilik alanında performansını da gördük daha doğrusu göremedik desek daha isabetli olur. Şimdi bir yeni engelli vekil daha mecliste görev yapacak. Baktığımızda bir önceki dönemde de görev alan vekili zaten biliyoruz bu yeni vekili de yağışlı bir havada medyaya yansıyan görüntülerinin ötesinde tanımıyoruz. Her ikisi de engellilik alanında uğraş vermemiş sivil toplumların içinden gelmemiş bu manada engellilerin sorunları bunların çözümleri nelerdir nasıl çözülmelidir genel olarak engelli grupları hangi sorunlarla karşı karşıyadırlar hayatın her alanında nelerin nasıl yapılabileceği konularında bir bilgi birikime sahip olmadıkları görülüyor. 
Hal böyle iken burada bir samimiyetsizlik veya suiistimal yok mu? Elbette var madem öyle ise neden engellilik alanında konulara vakıf bilgi birikimi olan bu alanda uğraş vermiş arkadaşlardan bir kaçını listelerine koymadılar? Eğer samimiyet varsa ve engellilik alanında proje üretip hizmet vermek istiyorsa böyle yapması gerekmez miydi, zaten diğer seçimlerini bu mantığa göre yapmıyorlar mı? Listelerine tabip, hukukçu, ekonomist vesaire koymuyorlar mı? Bu durum şimdi bir çelişki değil mi kardeşim, o halde biz engelliler bu durumu bir sorgulamamız gerekmez mi elbette gerekir hem de hem kendi açımızdan biz nerede eksik kalıyoruz hem de siyasi partiler açısından neden böyle bir tutum sergiliyorlar diye. 
Onu da ömrümüz olursa bir sonraki yazımızda ele almaya çalışalım inşallah. 
Bu arada şunu da söylemeliyim ki elbette listelerinde birçok engelliye yer veren seçilebilecek sıralarda yer veren partilerimizde vardı onları da biliyorum ve onları tenzih ederim.
Ad Soyad: Burhan GÜMRÜKÇÜ

Bu yazı toplam 1518 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02