• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Pozitif Özürlüler Derneği

Ahmet Emin BAYSAL

 


Büyük İstanbul Otogarı Doğu çarşısı Kod 45 TeL: 0212 674 18 18      (PTT yanı) B.paşa/İST.


 


Özürlülerin gerçek dostları olmaya; Farklı olanla birlikte yşamaya var mısınız?


Sabahları kalktımızda !... Varım Yaşıyorum diye düşünürmüsünüz hiç? Önümüzdeki günde sizi neler bekliyor bilebilir misiniz tümüyle? İşiniz ,günlük yaşamınızı  dolduran ağır bir somluluk.Her gün yeni kaygılar.Üretim,istihdam ,piyasa,kazançlar,kayıplar,kar ve zarar hesapları…Yaşam kaygıları kısaca ! Aileniz için her şey . Çocuklarınız ve onların geleceği için. Güvenli yarınlar için tüm çabalarınız .Mutlu , başarılı olsunlar. Başları eğik olmamasın şu acımasız dünyada. Kim seye el açmasın,mahcup olmasınlar. Çocuklarımız…! Çocuklarımız…! Geleceğimiz…!


Çocuklarınızın özel yanlarını düşündünüzmü hiç ? Başkalarından farklı yanlarını?Daha güzel daha çirkin ,daha uzun daha kısa , daha akıllı daha aptal, daha başarılı daha başarısız ,daha çalışkan daha tembel ! Yaşam hep başkalarıyla yarıştırmıyormu bizleri ? ve bizlerde onların ,ve bizler de onları, çocukları ötekilerde karşılaştırmıyormuyuz ? Farkları, varlıkları konuşmuyormuyuz ? Faklı olmak bazen üsdün olmak,galip elmek , hatta yukardan bakmak,bazen de alt ta kalmak ,ezilmek utanmak gibi yaşantılar getirmiyor  mu bize? Birde iyice farklı olanlarımız var.Görmeyen , işitmeyen , yürüyemeyen ,koşamayan, konuşamayan ,uzun süre oturup dikkatini toparlamayan , içinde olup bitenlerin sizler gibi açıkça anlatamayan ,çoğunluğun koşusuna katılamayan ,halkın , topunun kör ,sağır,sakat,geri be ve deli dedikleri!...Uzak durduklarımız .Aramıza alamadıklarımız .Birlikte olmayı başaramadıklarımız . hatta bazen dışlayıp küçümsediklerimiz ve alay etiklerimiz.


Şimdi bir hayal edelim. Kısa bir süre gözlerimizin kapattığımızı ve sanki hiç açılmayacakmış gibi dolaşmaya çalışdığımızı düşünelim çevrede . Bazı ihtiyaçlarımızı böle karşılamak için uğraşdığımızı var sayalım . Gör meden yaşarken neler hissederdik dersiniz ?


İsterseniz bir süre için kulaklarınızı iyice tıkayın ve sesleri durmadan insanların arasında olmak için bir deney yapın  . Sokağa çıkın , çevrenize bakın . Duymayarak görmek bakalım size neler yaşataçak ? Bir sandalye ye oturun ve orada bir süre hiç kalkmayın . Kalkamadığınızı ayal edin . Başkalarından bir şey için yardım isdemek orunda olmak nasıl bir duygu ? Bunu anlamaya çalışın . Bir arkadaş ortamında veya ailenizle birlikteyken bir süre hiç konusmayın . Sanki konuşamıyorsunuz gibi hatta birkaç saat sürdürün suskunluğu . Bakalım içinizde neler birikecek dışa vuramadınız ve sizde nasıl bir sıkıntı yaratacak bütün bunlar . Eğer bu deneyleri yaptıysanız , artık biliyorsunuz aramıza katılayamayanların ğüçlüklerini.


Yine biliyorsunuz ki böyle olmayı onlar seçmediler . Bunu isdemediler .


Sabahları aynaya bakın . Yüzünüze , saçlarınıza ve teninizin rengine bakın. Hiç biri sizin seçdiyiniz şeyler değildir. Boyunuzun , gözlerinizin rengi ,hatta adınız , yaşam da hazır bulduğunuz şeyler. Tüm bunlar başka olabilirdi . Eksik olabilirdi . aynaya bakamayabilirdiniz , sizi çağırnların sesini duymaya bilirdiniz . yada çocuklarınızın .Onlar eksik , özürlü olabilirler … Her aile doğacak çocuğunu karşılamaya hazırlanırken , eli yüzü düzgün , sağlıklı olsun kız erkek fark etmez diye duva etmezmiyiz? Şimdi de salam olan yanlarımıza bakıp bunlar ıçin ne kadar şanslı olduğumuzu hatırlayın ve bu şansı yakalayamayanlar için ne yapabileceğinizi düşünün.Yaşam yolunuzun hangi dönemecindesiniz ve geleceği nasıl düşlemektesiniz? İlk akla gelen kuşkusuz ki sağlıklı olmak ve elden ayakdan düşmemek .Üretim gücünü . Maddi varlığı koyarak yaşamak ve ele güne rezil olmadan yaşamak . Ya bu şansı hiç yakalayamayanlar ? Bedensel , ruhsal veya zihinsel özürlüler , okula gitmekden . İşe girmekden , sokağa çıkmakdan , mahrum kalan insanlarımız . En basit yaşam ihtiyaçlarının dahil başkalarına bağlı olmak gidermenin zorluğunu düşündünüzmü hiç?


 Kuşkusuz ek çoğumuz farkındayız bu güçlüklerin . Hiçde kolay değil duyarsız kalmak . Kuşkusuz çoğumuz yardım sever insanlarsınız . Ama isdediğimiz yardım değil .!


Yardımlar yüreğinizi , vijdanınızı rahatlatır . Ve bu kişisel yolculuğumuzda vijdanın huzur ve mutluluk  sağlar . ama unutmayalım bu sizin içindir .


Özürlülerse. Artık yardım değil kendi başlarına ve muhtaç olmadan yaşam haklarını talep ediyorlar . Öyle haklarki yaşamadan düşünmek kolay değil bunları.Kulak verelim seslerine…Her özürlünün özrü dışında ve özrüne rağmen gelişe bilecek yanları ve üretim gücü vardır . Görmek özürlünün özrü dışında birinin belleğinde 1000’in üzerinde telefon numarası kapasitesi olduğunu, Tekerlekli sandalyedeki birinin basketbol oynayabildiğini , dalgıç olabilfiğini görme engellilerin santranç oynayabildiklerini , görme engellilerin okumayı nasıl öğrendiğini billiyormusunuz?


 


Biz POZİTİF ÖZÜRLÜLER EĞİTİM DERNEĞİ olarak bu tür eğitim leri veriyor , balık tutmasını öğretiyoruz . Farklı yalnız engelliler için degil, normal denilenler içinde kaçınılmaz olduğunu . Özürlünün  bulmakda yaşadığı güçlükleri.Özürlünün karşılaşdğı mimari engelleri, farklı olan la birlikde yaşamanın bir demoktikleşme süreci olduğunu , biliyormusunuz ?


 


              Seslendim, dönüp bakmadı , cok kızdım (Sağırmısın be adam ?Çarptım körmüsün ?)


Dedim (Evet körüm )dedi (Bir de dalga geçiyor utanmadan . Gülüyordum , biri bana kızdı. Susdum ben !....   Tekerlekli iskemlemle ,zor bela çıkılabilen bir kaldırım ya geçit vermeyen sıra sıra ağaçlar ,tam kaldırımın ortasında?Şimdi …! Yaşadığımız ülkelerin üretim ağaçlarının özürlülerin de yaşam koşularına uyarlanması ve üretime katkı yollarının açılması için, gereken çalışmaların yapılması için size düşenler nedir ? düşünmeye ve brlikde hareket etmeye varmısnız ? Bu alanlarda önçülüğe ve gerçekden demokratik bir bilince birlikde yalaşmaya varmısnız ? Özürlüler için alışagelmiş geçiştirme önlemleri sorgulayıp tartışmaya ve yeni projeler değişdirmeye varmısınız ? Bizler size ulaşmak , üretim sürecine katılmak , birlikde olmak ve yarınların duyarlı nesiller , Sizlere , coğunlukda olan siz normallerle bütünleşmek isdiyoruz !


 


Ya siz?


 

Bu yazı toplam 7172 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02