• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Özel Eğitim Barışı

Ahmet Yavuz

Bugün kabinenin iki Bakanına ve bir Vekilimize seslenmek istiyorum.


Birincisi  Milli Eğitim Bakanı Sayın Hüseyin ÇELİK;


Sayın Bakanım  farkında mısınız veya  size fark ettiriliyor mu  bilmiyorum ama bu özel özel eğitim kurumları meselesi Bakanlığınızı çok uğraştıracak. Daha iyi olur diye değiştirilen her yönetmelik veya uygulama işleri biraz daha arapsaçına döndürüyor.  Öncelikle il ve ilçe MEM lerde konu ile ilgili donanımlı kimse yok. Gerek Rehberlik Araştırma Merkezleri gerekse il ve ilçe yöneticileri konuya çok hakim olamadıkları için sürekli değişik konularda sıkıntılar yaşanmaktadır. Efendim yanlış yaparsanız size zimmet çıkar falan şeklinde bu arkadaşlar galiba biraz da korkutulmuşlar.. Ben net bir şekilde belirtiyorum. Bu zamana kadar olmadığı gibi bundan sonrada bir şey olmaz. Ben hemen bu sorunların kısaca birkaç tanesini aktarayım, Sağlık kurulu Raporları ile RAM Raporları arasındaki uyumsuzluklar (tahmin ediyorum bu konu ilerleyen zamanlarda dava konusu olabilir. Burnuma kokular geliyor; bazı doktorların bu duruma kızdığı ve harekete geçmek için ortam beklediği duyumlarını alıyoruz), RAM da değerlendirmeden sorumlu kişilerin gereksiz keyfi tutumları, iller arası uyumsuzluklar (örnek: bazı illerde çalışma gücü kaybı oranı %40 ın altında olan çocukların ödemeleri yapılırken bazılarında yapılmıyor ), keyfi evrak istemeler, Özel Merkezlere sahtekar, dolandırıcı gözlerle bakmalar daha ne sayayım ki... Bu sorunlar eskiden olduğu gibi teftişle baskıyla çözülmez, daha doğrusu çözdüğünüzü zannedersiniz ama çözemezsiniz. Peki bunlar nasıl çözülür. Mesela bir haftalık hizmet içi eğitim seminerlerinde yaptığınız gibi bir organizasyon yaparsınız, ister SHÇEK ister MEB yönetmeliğini uygulasın her özel özel eğitim kurumunun kurucusunu ve sorumlu müdürünü (veya en azından her ilden birkaç özel kuruluş temsilcisi), her ilin RAM Müdürü, Değerlendirme Kurulu Başkanı ve ildeki  ilgili Şube Müdürünü çağırırsınız. Birkaç gün eğitim verdikten sonra her ili veya bölgeyi kendi içinde gruplandırır  çözümlerle ilgili komisyonlar kurarsınız. Seminer sonunda çözüm önerilerini değerlendirir ortaya bir rapor sunarsınız ve bu doğrultuda yapılanırsınız. Yoksa öyle dışarıdan müdahalelerle bu iş çözülmez. Bu arada Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünde bu ödemelerle ilgilenen iki şube müdürü arkadaşımız var. İsimlerini dahi bilmediğim (telefonlarının son rakamları 57 ve  33 olan ) bu iki arkadaşı yürekten kutluyorum. Çalışmaları, Merkezleri mağdur etmemek için uğraşmaları, yaklaşımları ve tavırları çok güzel. Ülkenin böyle sevecen, yardımsever yöneticilere her zaman ihtiyacı var . Ellerinize sağlık arkadaşlar. Sizleri tekrar kutluyorum.


İkinci olarak Maliye Bakanı Sayın Kemal UNAKITAN;


Sayın Bakanım Ülkemizin Maliyesi bu merkezlerin aylık 40 Milyon YTL civarındaki ödemelerini geciktirerek ne yapmak ister anlamış değilim. Bu  40 Milyon YTL den en az 40 bin kişi ekmek yiyor bilmem hatırlatmam gerekiyor mu? Bir özel hastanenin ortalama devletten aldığı para 1 milyon ytl nin üzerindedir. En az bir milyon olsa 40 hastanenin parası eder bu. Sanırım sadece İstanbul ve Ankara’ daki hastaneleri saysanız bu sayının çok üzerine çıkar. Bütün Özel özel eğitim kurumlarına aktardığınız 40 Milyon YTL  tüm Türkiye’ de yaklaşık 850 kurumun ödemesidir.  Tüm kurumlar adına sizlerden ricamız bunları geciktirmeden halletmeniz. Ayrıca bu merkezler belki de Türkiye’ de  en düzenli vergi ödeyen kurumlardır. Aldığınız vergilerde öyle eften püften paralar değil. Bir çok Merkez illerinde rekortmenler listesine bile girecek neredeyse, ve yine bir çok merkez büyük sanayi kuruluşları kadar hatta bazılarından daha fazla vergi ödüyorlar. Siz ödemeleri geciktirince bunlar aksıyor faiz alıyorsunuz ama geciken paralara siz faiz ödemiyorsunuz. Bütün bunlar bir yana acaba bizlerin bilmediği bir şey mi var. Devletimizin kasasında bunları ödeyecek paramı yok veya sıra buna gelmiyor mu...Veya işin içinde başka şeyler mi var.


Ve Sayın Lokman AYVA’ ya ;Sayın AYVA,  seçimlerden önce verdiğiniz sözleri, konuştuğunuz cümleleri şöyle bir hatırlayın isterseniz... Ajite cümleleri sevmem ama aynı kaderi paylaştığınız insanların mağduriyetine daha ne kadar kayıtsız kalacaksınız bilmiyorum. Umarım kimsenin müdahale etmediği bir alana müdahale edersiniz ve sorunların çözümüne vesile olursunuz.  Eğer birileri size işler iyi gidiyor diyorsa inanmayın... İşler iyi gitmiyor Sayın Vekilim.Son olarak konu ile ilgili tüm yetkililere seslenmek istiyorum. Devletin büyük bir açığını kapatan, Sosyal Devlet ilkesinde Devletin yapması gerekeni yaparak Devletin omuzlarındaki ağır bir yükü üstlenen bu kurumlara artık bakış açınızı değiştirin. Bu kurumlar sahtekar ve dolandırıcı olarak görülmek istenmiyor. Bu merkezler yaptığı binalar çöken, devletten yıllarca haksız kazançla zengin olan kişilerle aynı kefeye konmak istemiyor. İçlerinden belki çıkmıştır birkaç çürük elma, onlarda zaten gereken yerlerden gereken cevapları almışlardır.  Gelin bu konuda bir sosyal barış yapalım. Adını  ‘ÖZEL EĞİTİM BARIŞI’ koyalım. Çünkü bu çocuklar bu özel çocuklar bunu hak ediyorlar. Madem hedefler aynı, madem hepimizin amacı bu çocuklara hizmet vermek, o zaman karşılıklı yardımlaşma ve işbirliği ile bu sorunları çözelim. Amacımız daha fazla kazanmak veya daha fazla kazanılmasını engellemek değil daha fazla hizmet daha kaliteli hizmet olmalıdır.


Güzel günler hepimizin olsun. Sağlıcakla kalın.

Bu yazı toplam 6454 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02