• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Obezite'nin Başlıca Nedeni

Bülent Şar
Yazılarımda genellikle firma ismi belirtmem. Ancak insanlık için faydalı işler yapan kuruluşlar için bu prensibimi çiğnerim. Memorial Hastaneleri obezite konusunda  bilgilendirmek amacıyla “KALBİMİ SEVİYORUM. FAST FOOD YEMİYORUM” başlıklı  bir broşür hazırlamış. Obezitenin nedenlerini  sade bir dille anlatmış ve büyük bir kampanya başlatmış. Ben de bu bültenden yararlanarak hizmetlerine nacizane karşılık vermek istiyorum.

       Bülten obezitenin tansiyon yüksekliğine, şeker hastalığına ve genç yaşta kalp krizine neden olacağını belirten kırmızı harflerle yazılmış uyarıcı ara başlıkla başlıyor. Metabolik sendroma sebep obezitenin kalp damar hastalığı riskini arttırdığını, diabet, şişmanlık, yüksek tansiyon ve yüksek kan yağlarından oluşan risk gruplarını bir arada bulundurduğuru ve  bütün bu hastalıkların başlangıcı yanlış beslenmeden kaynaklandığını vurguluyor.

       Bu konuda bir de kampanya başlatmışlar. Bunun sayesinde okul kantinlerinde fast food ürünlerinin satışının durdurulması  ve çocuklara sebze-meyve ağırlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması hedefleniyor.

BUGÜN YENEN FAST FOOD 20 YIL SONRA KALP HASTALIĞI DEMEKTİR

Bültenin en çarpıcı vurgusu üstteki cümlelerde anlatılıyor ve şöyle deniliyor.

        “Fast food midede patlayan bir bombadır ve bu bomba kalbi hedeflemektedir. Fast food yiyecekler (hamburger, dürüm, köfte vb) içlerinde yüksek oranda bulunan iç yağları nedeniyle kalp sağlığını tehdit etmektedir. Bu yağlar hamburgere çok beğenilen lezzeti verdiği gibi ciddi bir şekilde bağımlılık da yapmaktadır. Özellikle büyüme çağındaki çocuklarda tek tip beslenmeye neden olmaktadır. Modern toplumlarda fast food türü beslenme çocukluk çağında başlamakta ve yavaş yavaş geleceğin toplumsal felaketi haline gelmektedir.”

       Bu harika bülten Obezite ve metabolik sendrom dünyanın en çok para harcanan sorunlarıdır ikazıyla devam ediyor. Virgülüne bile dokunmadan aynen sizlere arzediyorum.

       “Obeziteden kaynaklanan hastalıklara harcanan para yaşlılık sigara ve alkol bağımlılıklarından kaynaklanan hastalıkların tedavisi için harcanandan daha fazladır.  Atina"da yapılan 14. Obezite Kongresin"nde  açıklanan rakamlara göre sağlık bütçelerinin Fransa ve Avustralya"da  yüzde 2"si, Japonya ve Portekiz"de yüzde 3"ten fazlası, Hollanda"da yüzde 4"ü obeziteden kaynaklanan hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. 2003 yılında ABD"de obeziteden kaynaklanan sorunlara 96.7 milyon dolar para harcandığı bilinen bir gerçektir. Günümüzde tüm dünyada 300 milyon insanı etkileyen ve çocuklar, ergenler arasında giderek yaygınlaşan obezite, Amerikalı yetişkinlerin yüzde 30"u,  Avrupalı erkelerin yüzde 10-20"si ve kadınlar yüzde 10-25"ini etkilemektedir.

       Bu durum ülkemizde de tehdit edici noktalara gelmiş bulunmaktadır. Metabolik sendrom sonucu ortaya çıkan obezite yüksek tansiyon, şeker, koroner kalp vb. kronik hastalıklar tedavisinde  kullanılan ilaçların maliyetlerinin çok yüksek olması nedeniyle en çok para harcanan sağlık sorunları arasında yer almaktadır.”

        Bülten bir uyarı yazısı ile sona eriyor:

SAĞLIKLI BESLENME ÇOCVUK YAŞTA BAŞLAR; AKSİ TAKDİRDE BEDELİ ERİŞKİN DÖNEMDE ÖDENİR

Bu mükemmel bilgiyi hazırlayan MEMORİAL Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür SÖNMEZ ve Metabolik Sendrom derneği  İkinci Başkanı Doç. Dr.Yüksel ALTUNTAŞ ve emeği geçen herkese çok ama çok teşekkür ediyorum.  

       Pozitif Gazetesi okuyucularından bu yazıyı okuduktan sonra kopyalayıp yakınlarına göndermelerini hatta yazdırıp çevrelerine vermeyi önemle arzederim. 

Bu yazı toplam 3214 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02