• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

NOEL nedir?

Bülent Şar
Ülkemiz topraklarında ayrı inançlardan insanlarla birlikte yaşıyoruz. Musevilerle, Budistlerle ve Hristiyanlarla birlikte nefes alıyoruz. Onların da çeşitli bayramları var. Museviler, Mısır"dan çıkış için PESAH, 7 gün süren ÇARDAK ve 10 Emir"in alındığı ŞAVUOT  bayramlarını kutluyorlar. Hristiyan kardeşlerimizin en önemli bayramları DOĞUŞ ve DİRİLİŞ.

       Şimdi İseviler"in bayramı olan Christmas yani Noel hakkında bilgiler vermek istiyorum. Zamanı geldiğinde Museviler"in  anlamı “üstünden geçmek”  olan  Hristiyanlar"ın Fısıh, Yahudiler"in Pesah bayramları hakkında açıklamalar yapmak isterim.

        Tüm Dünya Hristiyanları için şu günler  DOĞUŞ yani Noel Bayramı haftası .

        Peki Noel, yani İsa Mesih"in doğumu tam olarak nedir?

        Öncelikle Noel"in baş kahramanı İsa Mesih"e Hristiyan inancından bakalım. İsa, Yahudi inancına göre  Davut Peygamberin soyundan gelecek kurtarıcı kralın yerini alan sahtekar. Müslümanlığa göre Hristiyan  peygamberi ve insanları kurtarmak için dünyanın sonunda gelecek olan.

       Peki Hristiyanlar"a göre kim? Öncelikle bir kurtarıcı. Sonsuz yaşamı verecek olan bir kurtarıcı olarak görüyorlar.  İseviler O"nun kimliğini Tevrat ve İncil"de gösteriyorlar. Bu nedenle Tevrat"a İlk Antlaşma, İncil"e Müjde yani Son Antlaşma diyorlar. Ancak Noel"in tarihi 25 Aralık"tır. Yani yılbaşı kutlamaları ile bir ilgisi yoktur. Ortodokslar bunu 6 Aralık"ta kutlarlar. Ama ekseriyet 25 Aralık"tadır.

       İsa Mesih"in Hristiyan inancına göre öyküsü şöyle:

       Tanrı 6 günde dünyayı yaratıyor. Son olarak da Adem ile Havva"yı. Yaratıcımız Aden Bahçesi"nde Onlar"a “Her ağacın meyvesinden yiyin. Ama şu iyiliği ve kötülüğü bilme ağacının meyvesini yemeyin” diyor. Yılan önce Havva"ya daha sonra Adem"i kandırarak o ağacın meyvesinden yediriyor. Bunun üzerine ilk iki insan, ölümlü olarak Tanrı"nın yanından uzaklaştırılarak dünyaya indiriliyor.

        Fakat gücü her şeye yeten Tanrı, bu duruma üzülüyor. Yarattığı insanların tekrar aralarına dönmelerini arzuluyor. Bu nedenle çeşitli peygamberler yolluyor. Musa aracılığı ile yasasını gönderiyor. Fakat insanlarda Aden"e dönmek için hiçbir arınma söz konusu değil. Günah içinde yaşamaya devam ediyorlar. Günah"tan arınmaları için insanlara “Kurban” kesmelerini buyuruyor. Fakat her kurbandan sonra, tekrar günah işlendiği için insanlar günahlı yaşamda devam ediyorlar.

       Bu arada Tanrı verdiği sözü de tutmak istiyor.  Çünkü O “Bu ağacın meyvesinden yerseniz ölümlü olursunuz” demişti. Yani önce ölümün yenilmesi gerekiyordu.  Bu nedenle kendi sözünü beden yapmak istiyor. Beden"i insanlar arasında yaşatmak istiyor. Bunu gerçekleştirmek için Dünya"da yaşayan Meryem"i kullanarak,  sözünü yaptığı Beden"in dünya gelmesini sağlıyor.  İsa Mesih, vücut olarak Meryem"den doğduğu için Meryem"e “Anne”, Kutsal Ruh aracılığıyla Tanrı"dan doğduğu için “Baba” diyor.

        Ve böylelikle İsa Mesih 2000 yıl kadar önce Dünya"ya geliyor. 33 yaşına gelinceye kadar marangozluk yapıyor. Bu yaşta kendisine 12 öğrenci seçerek insanların önüne çıkıyor. Tamamen Tanrı"nın özelliklerine sahip olduğu için mucizelere başlıyor. Ölüler diriliyor. Körler görüyor.  Dilsizler konuşuyor. Cinler çıkarılıyor. Kötürümler ayağa kalkıyor. Ve bu mucizeleri  sayısız kez tekrarlıyor.  3 yıl kadar Tanrı"nın sözlerini aktarıp, mucizelerini tamamladıktan sonra, ölümün ölümle yenilmesi için çarmıha razı oluyor.  Artı şeklindeki tahtaya ellerinden ve ayaklarından çivilenmiş olarak Cuma günü öğleden sonra can veriyor. 3 gün bir kaya mezarda kaldıktan sonra Pazar sabahı Tanrı tarafından diriltilerek insanlara kendisini gösteriyor.  Kısa bir müddet yeryüzünde kaldıktan sonra yine insanların gözü önünde tekrar gelmek üzere göğe alınıyor. Ayrıca İsa Mesih"in  yüzde yüz Tanrı ve insan olma özelliğine sahip olmasından ve  yeryüzünde yaptığı mucizelerden dolayı O"na “RAB” diyorlar. Bu olayı da “Tanrı"nın Kurtarış Planı” nitelendiriyorlar.

       Hristiyanlar kısaca  İsa"yı Adem ile Havva"nın işlediği günahtan dolayı Tanrı"nın sözünü beden olarak yaptığı, Beden"in insan arasında yaşadığı, kurtulmaları için Mesih"in ölmesi ve dirilmesi gerektiğine inanıyorlar. Ve bu baş kahramanın 2000 yıl kadar önce doğmasına  “Noel” ve ya “Christmas” diyorlar ve sevinç duydukları için bayram yapıyorlar.

       Gerçekte  İsevi dünyasında çam, hindi ve Noel Baba figürleri vardır. Ancak bunların İsa Mesih ile bir bağlantısı yoktur. İnsanlar zaman içinde böyle uygulamaları uygun görmüşler ve bu sembolleri hala kullanmaya devam ediyorlar.

       İşte Noel"in anlam öyküsü böyle. Ramazan"da sokakta yiyecek içecekten kesilen. Dini Bayramlar öncesi ve sonrasında güler yüzlerle Müslümanlar"ın bayramlarını kutlayan ülkemizde yaşayan bir avuç insanın bayramlarını bizde güler yüzle “iyi bayramlar” diyerek karşılık verelim.  Hümanistçe.  

Bu yazı toplam 3674 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02