• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

MUTLU OLDUĞUM İKİ GELİŞME

Burhan Gümrükçü
Merhaba sevgili okurlarım; Bu köşede yazılarımı takip edenler hatırlayacaklardır bundan bir süre önce buradan yazmış ve imam hatip okullarında okuyan görme özürlü kardeşlerimizin mesleki derslerinin kitaplarının Braille alfabesiyle yazılı halinin olmadığını bu nedenle de bu okullarda okuyan arkadaşların söz konusu derslerin eğitimini almakta zorlandıklarını dile getirmiştim. 
 
Bir kez daha şükrediyorum ki bu seslenişimiz ve girişimlerimiz bakanlık tarafından dikkate alındı ve konuyla ilgili bir çalışmanın içerisine girdiler. Evet dikkate aldılar diyorum, çünkü milli eğitim bakanlığı din öğretimleri genel müdürlüğü bu alandaki eksikliği nihayet fark ederek başlattığı çalışmada konuyla ilgili üst düzey yetkili ile yaptığım görüşmede söz konusu kitapların Braille alfabesi yazı formatına dönüştürülme aşamasına gelindiğini bu sürecin tamamlanmasından sonra gerekli incelemelerin yapılması dönüştürülme esnasında varsa hataların tespit edilip bu doğrultuda düzeltmelerininde yapılmasının akabinde basım aşamasına gelineceğini bildirdiler. 
 
Tabii ki inceleme sürecinde müdahil olmak istediğimizi Arapça Braille alfabesi açısından yeterli arkadaşlarımız ile destek vermek talebimizide kendilerine ilettim. 
 
Bu olumlu bir gelişme konunun üzerine durup takipçisi olmaya devam eder isek mümkün olabilecek en kısa bir süre sonunda imam hatip okullarında okuyan görme özürlü kardeşlerimizin de mesleki ders kitapları sorunu çözülmüş olacaktır. Başlayan bir proje öyle veya böyle sonuçlanır elbette lakin önemli olan hizmet verenlerin hizmeti alanların özel durumlarını göz önünde 
bulundurarak hizmetin maksimum düzeyde verimli olmasına dikkat etmelidirler zira bu hassasiyet içerisinde olunmadığı zaman ortaya çıkan hizmetten verimli şekilde yararlanılamadığı tecrübelerle sabittir. 
 
Aslında bu yazımda geçtiğimiz hafta sonu 5-6 ekim tarihlerinde gönüllü olarak görme özürlü kardeşlerimize Braille alfabeyle kuran-ı kerim eğitimi hizmetinde bulunmuş 25 arkadaşımızın Kahramanmaraş’ta bir araya gelerek yaptıkları iki günlük istişare toplantısından söz etmek istemiştim acizane bende o toplantıda bulundum ve Ankara’ya dönünce ayağımın tozuyla yukarıda 
sizlere duyurduğum konuyla ilgili bakanlık yetkilileriyle temaslarda bulunmam gereği hasıl olunca önce o gelişmeyi size duyurmak istedim. 
 
Benim için bu hafta sonu duygu dolu ve mutlu edici bir hafta sonu oldu. 
 
Bu güne kadar görme özürlü kardeşlerimizin kabartma yazı ile kuranı kerim okuya bilmeleri için gerek eğitmen gerekse de bu nevi kursları organize eden gönüllü kardeşlerimiz bir arada idiler. Başlanılan noktadan bu güne nasıl gelindi, ilk etapta hangi zorluklar içerisinde imkansızlıklara rağmen kabartma kuranı kerimin öğrenilmesi, öğrenildikten sonra yaygınlaştırılıp geniş görme özürlü kitlesine ulaştırılması, görenlerin bol miktarda kaynağa sahip olmasına rağmen görme özürlü kardeşlerimizin okuyabilecekleri kaynakların olmadığından başlayarak bu gün söz konusu bu materyallerin kolayca temin edilebilir duruma nasıl gelindiği, gönüllü olarak özürlü sivil toplum örgütlerimizin yaz dönemleri organize ettikleri konuyla ilgili kurslarda veya kursların açılabilmesi için yaşanan güçlükleri, bundan sonra nelerin nasıl yapılması gerektiğini, ve ilgili bir çok konu katılımcı 
kardeşlerimizin görüşlerini anlatmalarıyla genişçe istişare edildi.
 
Sonuç olarak da ortak bir kanaate varılarak prensip kararı alındı. 
 
Elbette bu toplantının detaylarını ayrıntılarıyla anlatmak isterdim ancak takdir edersiniz ki o zamanda bu yazım daha da uzun bir yazı olacaktı. Buna rağmen bir iki ana başlığa değinmeden geçmemde olmaz. 
 
Öncelikle din eğitimi ve hizmetleri ülkemizde diyanet işleri başkanlığının sorumluluğu ve görevi, bu zaten başkanlığın görev ve yetkileri başlığı altında açıkça belirtilmiştir, bu nedenle diyanet işleri başkanlığı çatısı altında içerisinde özürlü temsilci kardeşlerimizin de olduğu bir özürlüler komisyonunun resmi olarak oluşturulması.
Özürlülerle ilgili dini hizmetlerin ve bu alanda akla gelebilecek özürlülerle ilgili tüm konuların söz konusu bu komisyon tarafından yürütülmesi gerektiği görüşüne varıldı.
 
Doğrusu bu görüş yeni değil geçmişten bu yana gündemde olan bir görüştü ve zaman zaman benimde dahil olduğum komisyonlarca ilgili ve yetkili makamlarla bu görüşmeler sürdürülmektedir.
 
Burada sürdürülen bu görüşmelerin ve bu komisyon resmi olarak diyanet işleri başkanlığının bünyesinde kurulabilmesi için başkanlıkla görüşmelerin sürdürülmesi, kurulana kadar bu nevi 
hizmetlerin yine gönüllülük esasına dayalı olarak yürütülmesi gerektiğinden bu aşamada da yürütülecek hizmetlerin bir standardasyona sokulması, daha organizeli verimli sonuç alınabilmesi maksadıyla aksiyonel olabilme adına istişarede bulunan gönüllü arkadaşlarımız arasından beş kişilik bir idari komisyon oluşturulmasına beş kişinin kimlerin olacağı katılımcı arkadaşların 
oy birliğiyle karara bağlandı. 
 
Her şeyden önce Kahramanmaraş’ta yapılan bu istişare toplantısına katılan konuya hizmet vermiş kardeşlerimizin hemen hemen her biri farklı farklı özürlü derneklerine mensublar fakat bu sıfatlarını bu işin dışında tutarak böylesi bir hizmette ön yargısız bir araya gelinmiş olması birlikte hareket 
edip ortak kararlar doğrultusunda hizmeti verimleştirme yönünde çaba göstermeleri bana göre çok daha önemli olmuştur. Zira bu güne kadar özürlü sivil toplum kuruluşlarımız sorunlarımızın ortak olmasına karşın birlikte hareket etme kabiliyeti gösterememektedirler. 
 
Sonuç olarak verimli olduğuna inandığım Kahramanmaraş’taki 5-6 ekim tarihlerinde genelde tüm özür gruplarının özelde de görme özürlülerin dini eğitim ve hizmetleri nasıl daha verimli hale getirilebilir düşüncesinden yola çıkarak yapılan istişare organizasyonun oluşturduğu olumlu sinerjinin devam etmesi ve bu belirlenen hedeflere ulaşana dek başlangıçtaki heyecanı sürdürüp Muaffak olmasını önemsiyor ve niyaz ediyorum. 
 
Organizasyonun oluşmasında emeği olanlara, bizlerin rahat olmamız için her türlü yardımı esirgemeyenlere ve gerek bizzat katılarak gerekse de katılamayıp konuyla ilgili görüşlerini yazılı olarak belirten tüm kardeşlerimize de teşekkür ediyorum.
 
 Burhan GÜMRÜKÇÜ
Bu yazı toplam 3285 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02