• BIST 95.057
 • Altın 192,277
 • Dolar 4,7244
 • Euro 5,4834
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 16 °C
 • Burdur 12 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Hepimiz çevreciyiz

Hepimiz çevreciyiz
Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan, öğrencileri, öğretmenleri ve velileri çevreci olmaya davet etti.
Esenler Belediyesi"nce düzenlenen 5 Haziran Dünya Çevre Günü kutlamalarında ilköğretim okulu öğrencileri, kendi topladıkları atık kağıtların deftere geri dönüşümünü illüzyon gösterisinde izlediler. Törende konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan, öğrencileri, öğretmenleri ve velileri çevreci olmaya davet etti.
5 Haziran Dünya Çevre Günü, Esenler Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu bahçesinde kutlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı"nın okunmasıyla başlayan tören, Metin İsli adlı öğretmenin günün önem ve anlamını belirten konuşmayla sürdü. İlçe Milli Eğitim Müdürü Hidayet Kumtepe"nin konuşmasının ardından kürsüye gelen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan, sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukların, çevre sorunlarının artmasına sebep olduğunu belirtti. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesinin günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaştığının altını çizen Mehmet Öcalan, “Ölümlere sebep olan solunum yolu hastalıklarının çoğu hava kirliliği sonucunda oluşmaktadır. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmeleri mutlaka önlemek, yeşil alanları ve hayvanları koruyup çoğaltmak gerekir. Bilinçsizce sağa sola attığımız plastik ürünlerin doğada 400 yıl kadar çürümeden kalabildiğini söylersek, karşı karşıya kaldığımız tehlikenin boyutlarını biraz olsun anlayabiliriz. Çevrenin kirlenmesini önlemek için üzerimize düşen görevleri mutlaka yapmalıyız” dedi.
Çevre kirliliğinin sadece insanın maddî ve ruh sağlığını tehdit etmediğini, medenîyet ve kültürel varlıkları da tehdit ettiğinin ortaya çıktığını söyleyen Mehmet Öcalan daha sonra şunları söyledi: “Dahası bu sorunlar sadece zengin ve gelişmiş ülkeleri değil, gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkeleri de aynı derecede etkilemektedir. Çevrenin tahribine seyirci kalan, başka bir ifadeyle çevreyi bilinçsizce tahrip eden; ondaki ilahi denge ve ahengi göz ardı eden modern insan, bunun bedelini çok pahalıya ödemektedir. Bunun en tipik örneği, ülkemizin bazı bölgelerinde aşırı ağaç ve orman kesimlerinin neden olduğu felâketlerdir. Ağaçların ve ormandaki ekolojik yapıların suyu tutucu ve erozyonu önleyici rolünün gözardı edilerek, bu ağaçlar kesilmiş; böylece yağan yağmurlar sellere ve çamur deryalarına dönüşmüştür. Bunun tipik örneklerini ülkemizde değişik zamanlarda acı faturalarla ödedik. İnsanoğlu adeta bindiği dalı kesmektedir. Hayat için vazgeçilmez olan “hava” ve “su”yumuz çevre kirliliği sebebiyle büyük bir tehdit altındadır.
Bildiğiniz gibi dünyanın yaklaşık olarak, dörtte üçü sularla kaplıdır. Dünyadaki suların yalnızca %3"ü tatlı su, geri kalanı ise tuzludur. Tatlı suların büyük bir kısmı da dağ doruklarında kar ya da kutuplarda buz halindedir. Suların kullanılmaz hale gelmesi, hayatın kaynağının kuruması, canlı hayatın yok olmasıdır.
Her geçen gün stratijik bir madde haline gelen suyun, gelecek birkaç on yıl içerisinde büyük krizlerin, felaketlerin ve savaşların sebebi olmasından korkulmaktadır.
Birleşmiş Milletler Teşkilatı"nın raporuna göre, 2025 yılında dünyanın yaklaşık üçte ikisinin susuzlukla karşı karşıya kalacağı ifade edilmektedir.
Bugün dünyada yaklaşık 1 milyar insan, içilebilir su bulamama sorunuyla karşı karşıyadır.
Dünyada her 15 saniyede 1 yavrumuz içilebilir sağlıklı su bulamadığı için hayatını kaybetmektedir. Bu sayı günde 5 bin 760"a, yılda 2 milyon 102 bin 400 çocuğa tekabül etmektedir.
Bu acı gerçekler ülkemizi, İstanbul"umuzu ve Esenler"imizi de yakından ilgilendirmektedir.
Bakın biz doğaya ihanet ettikçe kış, kışlığını yapmıyor, yaz yazlığını… Kışın kar göremedik. Bahar geldi, geçti doğru düzgün yağmur görmedik. Ve geldik yaza. Kurak bir yaz yaşayacağız muhtemelen.
Bunun için hepimiz doğaya sahip çıkmalı, hepimiz çevreci olmalıyız. Sadece bir günü “Çevre Günü” olarak kutlamamalıyız. Bugününü ruhuna uygun icraatlarla yılın 365 gününü “Çevre Günü” olarak yaşamaya çalışmalıyız. Belediye olarak biz bu konuda tüm halkımızı duyarlı olmaya çağırıyoruz. Belediyemizce başlatılan;Atık Kağıt Toplama Kampanyası, Geri Dönüşüm Kampanyası çevreye duyarlılığımızın en güzel göstergesidir. Bugünlerde cadde ve sokaklarımıza “İstanbul susuz kalmasın” diye pankartlar astık.
Bu işe önce çocuklarımızdan, okullarımızdan başladık. Topluma bu bilincin aşılanması derdindeyiz. Elbette bu zor bir iş. Ancak yılmıyoruz. Kampanyalarımız devam ediyor.
Çöpleri 4 ayrı geri dönüşüm bidonunda toplatmanın eğitimini veriyoruz okullarımızda. Bunları da tiyatro eşliğinde, çocuklarımıza daha cazip gelecek şekilde yapıyoruz.
Hepiniz görmüşsünüzdür. Broşürler bastırdık, çöp bidonları yaptırdık. O bidonlarda hangi çöpün hangi renkteki geri dönüşüm bidonuna atıldığı anlatılıyor. Yeşil bidon; her türlü cam şişe, kavanoz vb. atıklar, sarı bidon; her türlü ambalaj atıkları (deterjan, kozmetik, poşet, konserve kutuları v.b.), mavi bidon; her türlü kağıt atık (gazete, dergi, kağıt ambalaj, vb.), siyah bidon; diğer atıklar (yiyecek atıkları, hijyenik ürünler, v.b.) Yılmadan, usanmadan, sabırla biz bu eğitimi vereceğiz. 5 yıl sonra mı olur, 15 yıl sonra mı olur bilemem ama, insanlarımız artık bunlara alışacak. Böylece milyarlarca dolarlık milli servet çöpe gitmemiş olacak ve tertemiz bir çevrede yaşayacağız. Sözlerimi, Kızılderili Reis"in sözleriyle bitirmek istiyorum. Kızılderili ne diyordu: Son balık öldüğünde, son nehir kuruduğunda, son ağaç kesildiğinde beyaz adam paranın yenmediğini anlayacak. Hepinize güzel, temiz bir çevrede, mutlu ve sağlıklı bir ömür dilerim”
Belediye Başkanı Mehmet Öcalan"ın konuşmasının ardından okullarda çevre bilincini geliştirmek için faaliyetlerde bulunan Luppie ve Lupella, folklor ekipleri ve izci öğrenci grupları gösterilerini sundular. Son olarak İllizyonist Sabu çevre konusunda izleyenleri güzel bir gösteri sundu. Öğrencilerin ellerindeki kağıtları atık kağıt kutusuna doldurmasının ardından İllizyonist Sabu bu kağıtları temiz defterlere dönüştürdü. Defterler, ellerinde “Yaş kesen baş keser”, “Doğayı koru nefes al”, “Gelecekten kötü haber var”, “Her fidan bir can”, “Her el süpürge tutar” gibi dövizler taşıyan öğrencilere dağıtıldı.
5 Haziran Dünya Çevre Günü kutlamalarına Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Sirkeci, Ahmet Temel ve Tevfik Ünal ile birlikte Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Medi Daş, bazı mahalle muhtarları, okul müdürleri öğrenciler ve veliler katıldılar.

KÜRESEL ISINMAYA KARŞI OYUN - Öğrencilere geri dönüşümün ülke ve dünya kaynakları açısından önemi ve küresel ısınmaya karşı mücadele, “Lupi ve Lupella” tiyatro oyunuyla eğlenceli bir şekilde anlatıldı.

ATIKLARDAN DEFTER - İllizyonist Sabu, öğrencilerin geri dönüşüm kutusuna attığı kağıtları bir anda temiz birer deftere dönüştürdü. Defterler törende bulunan öğrencilere dağıtıldı.
Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan, artık çevrenin dünyanın artık en önemli meselelerinden birisi haline geldiğini belirterek herkesi çevreci olmaya davet etti.
BAŞKAN DA ŞAŞTI – İllizyonist Sabu"nun halkalarla yaptığı gösteriye diğer seyirciler gibi Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan da bir türlü akıl erdiremedi.

(PHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99 - 850 885 0 753 - 0541 220 69 99 - 05446 255 15 15 Faks : 0 212 220 84 02