• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Günlügümdeki Notlar!..

İsmail Çavdar
Merhaba gülen gözlü gözlerinde mutluluğun pırıltısını dudağında  tebessümü kaybetmemiş okurlarım yeniden merhaba.
 
Madem kendinize güvenmek istiyorsunuz size güven verecek tedbirleri almalısınız. 
Şans yoktur her kuvvet emek mahsulüdür. Hayat bir mücadeledir Kazanmayı çok istersek çalışır, çalışınca da başarırız. Çalışmaya başladığımızda geri dönüşün tüm yollarını kapamalıyız.
 
Geri dönmeme kararı her işte başarı için ilk şarttır. Neşeliymiş gibi davranırsak neşeli, korktuğumuz halde cesurmuş gibi davranırsak cesur olabiliriz. Korkularımızdan kaçmak yerine onların üzerine gitmeliyiz.
 
Arzularınızın gücünü görebilseydin adımlarınızın hızını söyleyebilirdim Alacağınız mesafe yolun başındaki idealimize bağlıdır. El attığı işin peşini bırakmayan ve bütün gücüyle o işi takip en birisini hiç kimse engelleyemez. Kendine güven kazanmanızın en mükemmel yolu başarısızlığa imkan vermeyecek kadar iyi hazırlanmaktır. En büyük ilham çalışmaktır. Karşımızdakinin ne düşündüğünü bilseydik, ne olduğunu da bilirdik.
 
Bizi Biz Yapan Düşüncelerimiz Ve Seçimlerimizdir, Hangi Yönde Kullanıyorsunuz?
Yaşamımızı belirleyen ruhsal yapımızdır. Hepimizin uğraşmak zorunda olduğu en büyük ve aslında tek sorun; doğru düşünceleri seçmektir. Eğer bunu yapabilirsek bütün sorunlarımızı temelden çözme yolunda adımlar atarız.
 
Size kendinizden başka hiç kimse kurtuluş getirmez, Biz nesnelere ve çevremizdeki kişilere karşı düşüncelerimizi değiştirirsek, nesneler ve kişiler de bize karşı davranışlarını değiştirirler. 
Düşüncelerimizde köklü değişiklik yapınca yaşamımızın somut değiştiğini şaşırarak görürüz. 
Siz Çalışmazsanız İnanın Sizin İçin Hiçbir Kimse Yardıcı Olmaz Herşeyimizi Bilen Allah Bile Çalışmamızı Söylemiştir.
 
Biz istediklerimizi değil olanaklar çerçevesinde elde edebildiklerimizi kazanırız. 
Yalnız bugün için şöyle düşünsek: Mutlu olacağım ve elimdekilere şükredeceğim, tüm olanlara uyum sağlayacağım, her şeyi kendi istek lerime uygun hale getirmeye çalışmayacağım ama hedefimden şaşmayacağım, siz ortama uymayı düşünmeyin her zaman ortamı kendi planlarınıza uydurmayı düşü nün, hem eğlenin hem de hedefinize ulaşın ailemi, görevimi, kaderimi olduğu gibi kabul edeceğim, bedenimle ilgileneceğim, düzenli besleneceğim, zekamı güçlendireceğim, yararlı şeyler öğrenip çalışma, düşünme ve dikkat isteyen şeyler okuyacağım.
 
Birilerine iyilik yapacağım, güler yüzlü olacağım öncelikle iyi görünecek ve iyi hareket edeceğim
Kusur aramayacak, başkası hakkında kötü konuşmayacağım,
Yaşamımın bütün sorunlarını değil yalnız bugünü ilgilendirenlerini düşüneceğim.
 
Elime geçen fırsatları en iyi biçimde değerlendirmeye çalışacağım programlı ve planlı hareket edecek, unutabileceklerimi küçük kağıtlara not alacağım ve bunları arada bir bakabilmek için yanımda bulunduracağım yada çalışma odamın güzel yerlerine asacağım.
 
En fazla bir saati mi dinlenmeye ve tefekküre ayıracağım diye düşünürsek bugünümüzü karlı bitiririz.
Bencil insanlar sizden yararlanmaya kalkarsa onlarla ilginizi kesin ama onlardan intikam almaya .çalışmayın. Aksi halde onu yaraladığınızdan daha fazla kendiniz yaralanırsınız.
 
Asıl görevimiz uzaktaki belirsiz şeylerle uğraşmak değil, elimizdeki belli olanla ilgilenmektir
Kendinize bir olayın sonucu hakkında en kötü olasılık nedir diye sorun. Gerekirse bu en kötü olasılığa hazırlanın. Sonra sakince zararı azaltmanın yollarını arayın.
 
İnsan olayı ve olayın özelliklerini tarafsız olarak kavramaya çaba gösterirse bilginin ışığında genellikle üzüntüleri kaybolur. İnsanın sinirlerini yıpratıp cehenneme çeviren şey sorunlar karşısında kararsız kalmaktır, kesin bir karara vardığımda üzüntümün yarısının yok olduğunu gördüm yüzde kırkı da kararı uygulamaya başladığım anda yok oluyordu.
 
Üzüntümün yarısı sorunu yeterince anlamadan çözmeye çalışmaktan kaynaklanır. Sorunu önce anlamak sonra çözüm yolları aramak ve üretmek iş çözüme ulaşmak.
Söğüt gibi eğilin meşe gibi direnmeyin. Yani zorluklara katlanın eğilin Direnirseniz kırılmayı ve yıpranmayı kabullenmiş olursunuz.
 
Asıl hedefinizi bilin ve bundan hiçbir zaman taviz vermeyin.
İdeal insan başkalarına iyilik yapmaktan sevinç duyar ama kendisine yapılan iyiliği de unutmaz. Vermek büyüklük almak ise küçüklük işaretidir.
 
Nankörlükten rahatsız olmayın ona karşı hazırlıklı olun.
Osmanlı Devletinin Tarihine Baktığımızda Tüm Milletlere Hep Yardım Ettiğini Göreceğiz O Halde Bile En Sonunda Nankörlük Görmüştür.
 
Anımsayalım ki mutluluğu bulmanın tek yolu minnettarlık beklememek ve yalnızca vermekten sevinç duymaktır.
 
Anımsayalım ki minnettarlık ekilip biçilen bir olgudur.
Yaşamdaki en önemli şey kazanmak değildir. Bunu her insan yapabilir. Asıl önemli olan kayıplarımızdan neler kazanabileceğimizdir. Bu da zeka ister. Bir bilgeyle aptalı ayıran da budur.
Yaşam bize bir limon verirse ondan limonata yapmaya çalışalım. Eğer insan yaşamından bir tat alacaksa, düşünmeli ve yalnız kendi için değil başkaları için de iyi olacak şeyler yapmanın planını kurmalıyız.
 
Hep kendiniz kazanmayı değil siz kazanırsan başkalarının da kazanmasını isteyin başkalarının kaybetmesi size acı verebilir. Bir söz “olgun insan ve gerçek dost cehennemden çıkışta ve cennete girişte bile “Buyrunuz” Demesine Bilen Kişidir.” Çünkü kendi için alacağı tat, kendinin başkaları için, başkalarının kendisi için alacağına bağlıdır.
 
Her gün birisinin yüzüne mutlu bir gülümseme getirecek bir iyilik yapın. İnsanlara Karşı Tebessüm Göstermekle Çok Büyük Bir Değer Kazanacaksınız.
 
Olumsuz bir durumu olumlu hale getirmek bizim elimizdedir. 
Olumlu Düşünme Sayasinde Hayata Bakış Açınız Değişecektir Ve Daha Kolay Mutlu Olacaksınız.
Uyuyamazsanız kalkın uykunuz gelinceye kadar çalışın ve ya okuyun. Unutmayın ki kimse uykusuzluktan ölmemiştir. 
 
Günde 6 Saat Uykunun İnsana Yeterli Olduğunu Ve Bazı İnsanların Uykusunun Günlük 2–4 Saat Arasında Olduğunu Düşünün. İnsanlarla iletişimde güçlük kişilerde değil, sizin onlarla ilişkinizdedir. Sorun siz ve diğerlerinin birbirini nasıl algıladığı ve birbirinin davranışına ne ölçüde tolerans gösterebildiğidir. 
 
Karar verirken sizin veya diğer kişinin tavrının şu üç boyutu nasıl etkileyeceğini düşünün: Verim, Stres, İnsan İlişkileri İnsanları samimi ilgiyle dinleyin, sıcak bir diyalog kurmaya çalışın.
İnsanlara Değer Verdiğinizi Gösterin Sevdiğiniz Kişilere Sevginizi Ve Onları Sevdiğinizi Belli Edin
Günde En Az Bir Dostunuzun Sıkıntısını Dinleyin Sosyal risklere atılın. 
Sonunda Daha Çok Verim Elde Edeceksiniz.
 
Daha duyarlı bir insan olduğunuzda başkalarından değişiklik talep etmenize gerek kalmayabilir. 
Kendi davranışlarınızdaki değişiklikler onların da size farklı davranmalarını sağlayabilir.
 
1- Sevilmeyen Herşey Mutlaka Çirkin Ve Fena Demek Değildir. Çocuklar Okuma Ve Düşünmeyi, İğne Ve İlcı Sevmezler.. Ama, Ateş Ve Yılanla Oynamaya Bayılırlar....
 
2- Yabancılar Ülkemizin Her Tarafını Dağ Taş Didik Didik Edip, Bize Ait İlim, San’at Ve Kültür Hazinelerinden İstifade Ederken; Bizler, Geçmişimize Ait İlim Ve Kültür Kaynaklarını Araştırmaz, Okumaz Ve Okuyamazsak, Oturup Halimize Ağlamamız Gerekir.
 
3- Bir İnsan Okuyup Öğrendikleri Ne Kadar Çok Olursa Olsun, Hiçbir Zaman Onu Okuyup Öğrenmekten Alıkoymamalıdır. Gerçek İlim Adamları, Daha Çok Sürekli Araştırmalarının Yanında Bildiklerini Yetersiz Bulan Kimseler Arasından Çıkmıştır.
 
4- Her Cahil İçin Bilgisiz Demek Doğru Değildir. Hakiki Cahil, Doğruyu Hissetmekten Mahrum Olandır. Böyle Bir İnsan, Çok Bilsede Yine Cahildir.
 
5- Yaşamak, Görüp Bilmek, Yeyip İçmek Değildir. O Duyup Hissetmektir. Bilen Faideli, Bilmeyen Zararlıdır; Az Bilen İse Bilmeyenden Daha Zararlıdır. Tam Bilenlerle, Hiç Bilmeyenler Nadiren Aldansalar Da Aldatmazlar; Az Bilen Çok Aldatır.
 
6- Mektepler Gerçek Muallimlerin Elinde Ma’bed Haline Getirileceği Ana Kadar, Hapisanelerin Boşalacağını Beklemek Beyhudedir.
 
7- Yalanın, Hilenin, Hırsızlığın, İftiranın Yaygınlaştığı Ülkeler Harap; Böyle Ülkelerin Ahalisi Fakir, Askerleride İhtilalcidir....
 
8- Yalanın Revaç Bulduğu, Meydanların Onunla Dolup Taştığı Zaman Hakikatin Dili Koparılmış Sayılır.
 
9- Yalan Ve Gösterişler Gürültülü, Hakikat Ve Samimiyet Sessizdir. Yıldırımlar Gökgürültüsünden Evvel Hedeflerine Varırlar...
 
10- Fazilet, Halk İçinde Minderde Veya Yerde Oturur.. Gurur Muhteşem Koltuklara Bile Sığmaz. Gurur Kubbe Görünümlü, Tersine Dönmüş Bir Kuyuya Benzetilecek Olursa, Fazileti , Ufka İnmiş Gibi Görülen Semaya Benzetebiliriz.
 
11- Işığı Kendinden Olanların Ziyaları, Zulmetlerle Söndürülemeyeceği Gibi, Başka Bir Ziya İle De Mağlup Edilemez.
 
12- Yalnız Parasızlık Değil , İlimsizlik, Düşüncesizlik, Hünersizlik De Birer Fakirliktir. Bu İtibarla İlimsiz, Fikirsiz, Hünersiz Zenginler De Bir Çeşit Fakir Sayılırlar.
 
13- Sabır, Ağrıları Dindiren Acı Bir Ot Gibidir.. Hem Can Yakar Hem De Tedavi Eder.
 
14- Deryalar, Damlalardan Meydana Gelir; Ama Damlanın Deryalaşacağı Zamanı Kimsenin Büzmeye Gücü Yetmez.
 
15- Acelecinin Harmanında En Çok Bulunan Şey Hatadır.
 
16- Zirvelerin Yolu Vadilerden Başlar.. Tabii Sabırlı Olanlar İçin.
 
17- Meşveret, Sınırlı Akıl, Sınırlı Düşünceye Sınırsızlık Kazandırmanın Yoludur.
 
18- Sen Kendini Anlatmayı Bırak Seni Davranışların Anlatsın...!
 
19- “olgun İnsan Ve Gerçek Dost Cehennemden Çıkışta Ve Cennete Girişte Bile “buyrunuz” Demesini Bilendir”
 
20- Hakiki İnsan Şartlar Ne Olursa Olsun Kendi Kovasına Süt Sağarken Başkalarının Kovalarını Da Boş Bırakmaz.
 
21- Sen Tohum At-git Kim Hasat Ederse Etsin!
 
22- Başkalarının Yardımına Koşmak, Allah’ın İnayetine Sunulmuş En Beliğ Bir Davetiyedir.
 
23- Bir Tebessümle Dahi Olsa Kardeşini Sevindirmeyi İhmal Etme!
 
24- Sürekli Etrafına Bağırıp Çağıranlar Arzularının Hilafına Dostlarını Kaçırır, Düşmanlarını Da Sevindirirler.
 
25- Şerrinden Endişe Ettiğin Kimseyi Bir De İyiliklerinle Yumuşatmayı Dene!
 
26- Akllı İnsan, Çevresinin Gücünü De Kendi Hesabına Kullanmasını Bilendir... Akılsız Ve Beceriksizler İse Bu Potansiyeli Kullanmak Şöyle Dursun, Etraflarını Levm Etmekle Teselli Olurlar.
 
27- İstediğini Allah’tan İsteyen Hiçbir Zaman Mahrum Kalmaz.
 
28- İlelebet Şahikalarda Kalabilmiş Tek Varlık Yoktur
 
29- Çok Yumurta Ve Civcivleriniz Varsa Sakın Hepsini Bir Sepete Koymayın!
 
30- Tilkilere Kümes Bekçiliği Yaptırılmaz.
 
31- Her Sarı Altın, Her Parlayan Işık, Her Akan Su Değildir...
 
32- Tecrübe Aklın Hocası, Düşüncenin De Rehberidir.
 
33- Hak Dost, Dostunu Düşebileceği Yerde Kollayandır; Her İşinde Ona Baş Sallayan Değil...
 
34- İnsan Vardır Zamanı Kendi Hesabına Yontar, İnsan Vardır Bir Ömür Boyu Zaman Onu Yontar.
 
35- Eldeki Bir Serçe Elde Olmayan Bir Güvercinden Daha İyidir.
 
Not: not defterimdeki gönlül dağarcığımdaki derlediğim kendimce doğru bildiğim şeyler siz değerli okurlarımla paylaşmaktan mutluluk duyarım, sizlerdende güzel çalışmalar beklerim 
 
Bu yazı toplam 4704 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02