• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Göz botoksu*göz egzersizleri ?

Fzt.: Eda TAŞKIN

Farkında mısınız, etrafımızdaki şaşı çocuklar birer birer kayboluyor?
Şaşılık tedavileri gün geçtikçe gelişiyor, etkinleşiyor. Yakın zamanda öğrendiğim ve faydasına şahit olduğum 'göz botoksu uygulaması' da bunlardan biri...
Bir fizyoterapist olarak üzerinde durmak istediğim, bu çok yararlı uygulamanın arkasından verilecek basit bir kaç alıştırma ile bu uygulamadan yararlanma oranımızın artabileceğini düşünmemdir.
Botulinum toksini uygulaması (Botoks vb) bizim özellikle parmak ucunda yürüyen çocuklarımızın tedavisinde oldukça faydalandığımız bir yöntemdir.
Spastik bir çocuğun baldır kasları, ön grup bacak kaslarına göre daha kasılmalı ise diz altında hakim taraf baldır grubu olacaktır.Baldır grubu kaslar topuğu yerden kaldırır, parmak ucu basışa neden olur.Topuğu yere indiren bacak ön grup kaslarsa, bu sürekli kasılan baldır grubunun gölgesinde gün geçtikçe güçsüz kalır ve topuğun havada olduğu parmak ucu basış gittikçe yerleşir.
Ne yapılır?
Baldır grubu kaslar gevşetilir (botulinum toksini ile geçici bir süre felç edilir ), bu geçici süre içinde de ön grup kasları olabildiğince güçlendirilir. Böylece normal bir yürüyüş için gerekli olan denge kurulmaya çalışılır.
Bazen bir uygulama yeterli olur bazen iki-üç. Bazen yetmez cerrahi müdahale gerekir. Ancak değişmeyen şey, botulinum toksin uygulaması sonrası sıkı bir egzersiz programının uygulanması gerekliliğidir. Zayıf kaslar güçlendirilmelidir ki denge bulunabilsin.
Şaşılıkta da göz kasları arasındaki denge bozulmuştur. Bir taraf diğerine göre daha güçlüdür. Güçlü olan taraf tıpkı baldır kaslarına yapıldığı gibi geçici süre felç edilir ki zayıf kaslar da bu arada daha çok çalışıp güçlenebilsin. Böylece denge kurulabilsin.
Geçenlerde botokstan çok fayda görmüş yeni bir çocuk hastam oldu. Ancak çocuk nesne takip ederken ,özellikle bir tarafa doğru, gözünü çevirmek yerine gözünü sabit tutup başını çeviriyordu. Başını sabitleyip nesneye bakması için teşvik ettiğimizde yapmak istemedi, büyük ihtimalle gözünü o tarafa çeviren kasların zayıf olmasındandı. Ve botulinum toksini uygulamasından sonra aile herhangi bir nesne takibi egzersizi yapmamıştı.
Oysa 6 aydan sonra ,bir bebek gözleriyle bir nesneyi sağdan sola 180 derecelik bir açı ile takip etmelidir. Ayrıca yukarı ve aşağıya doğru da...
Çocuk, sağ dışa baktıran kasları zayıf olduğunda sağ dıştaki bir nesneye bakmak için her seferinde başını çevirir muhtemelen ve siz başını tutup gözlerini çevirmesini isterseniz de sağ içe baktıran kasları dominant olduğundan buna izin vermeyebilir. Sağ dışa baktıran kaslar hem güçsüzdür hem de sağ iç kaslarla çekişmek zorundadır. Ama siz sağ iç kasları botulinum toksini ile felç ettiğinizde sağ dışa doğru çalışan kasların işi artık daha kolaydır .Yapacağı tek iş güçlenmektir. Yavaş yavaş, derece derece ama ısrarla sağ dış kasların çalışma açısını her gün artırdığınızda(başını çevirmesini engelleyip gözlerini çevirmesini sağlayarak güçlendirdiğinizde) ... Sağ iç kaslar geri geldiğinde, daha dişli bir rakip bulacaktır.Böylece dengenin kurulması çok daha kolay olacaktır.
Elbette siz derece derece egzersiz yapmasanız da sağ dış kaslar güçlenir ama belki 90 dereceye ulaşacak yerde 60 derecede kalır çünkü botulinum toksini uygulamasından önce alıştığı başını çevirerek nesneyi takip alışkanlığını sürdürdüğünden, kapasitesini zorlamayacaktır.
Bunlar bir fizyoterapist olarak olaya bakışımdır. Çocuğunuza' göz botoksu' uygulaması yapılacaksa ilgili hekime bu konuyu danışmanızı tavsiye ederim.
Son olarak belirtmeliyim ki; bu değerli uygulamadan ülkemize çocuklarını da yararlandıran hekimlerimize teşekkürü borç bilirim .
Sağlıklı günler dileğiyle...

* 'Botoks' aslında 'botulinum toksin' ürününü piyasaya sunan markalardan biridir.

 Eda Taşkın
 E-Posta: edataskinx@hotmail.com

Bu yazı toplam 22319 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02