• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

GEÇMİŞTEN BUGÜNE ALTINOKTA KÖRLER DERNEĞİ

Ziya Özdem
Altı Nokta Körler Derneği görme engellilerin kendine yeterli, üretken ve toplumla kaynaşabilen bireyler olarak yetişmelerini sağlamak, sosyal, eğitsel, kültürel ve mesleki sorunlarına çözüm yolları üretmek amacıyla 1950 yılında kurulmuş köklü bir dernektir. Kurucu başkanı kendisi de görme engelli olan Doç. Dr. Mithat ENÇ' tir. 1958 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla, "Kamu Yararına" statüsünü kazanmıştır.
Üyelerinin ve yöneticilerinin tamamı görme engelli olan dernek, Türkiye Körler Federasyonu'nun etkin bir üyesi olup, Avrupa Körler Birliği ve Dünya Körler Birliği ile sıcak ilişkiler içindedir.
31 ilde şubesi bulunan, Altı Nokta Körler Derneği 10.000 bin civarında görme engelli üyeye sahiptir. Bugüne kadar başta eğitim ve istihdam olmak üzere görme engellilere yönelik birçok sosyal ve kültürel projeye imza atmıştır..
Görme engellilerin eğitim olanaklarından eşit düzeyde yararlanmalarının son derece önemli olduğuna inanan Altı Nokta Körler Derneği, 1950’li yıllarda ülkemizde körler okullarının açılması yönündeki çalışmalara önemli katkılarda bulunmuştur. 1960’lı yıllarda Ankara’da başlatmış olduğu korumalı işyeri uygulamaları görme engellilerin istihdamında önemli bir rol oynamıştır. 
1970’li yılların başında düzenlemiş olduğu bir bağış kampanyasıyla İstanbul’da bir körler rehabilitasyon merkezi açılmasını sağlamış, bugüne kadar binlerce görme engelli vatandaşın bu merkezde eğitim alması, topluma kazandırılması sağlanmıştır.
80’li yıllarda Ankara’da ikinci bir rehabilitasyon merkezinin açılmasını gerçekleştirmiştir. Halen bu merkezler Sosyal Hizmetler Ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından işletilmektedir.
1996 yılında Ankara’da mülkiyeti derneğimize ait olan bir eğitim ve kültür merkezini kurmuştur. Kurulan bu merkez bünyesinde görme engellilerin her türlü kitap ihtiyacını karşılamak üzere breyl kitap üreten bir matbaa, sesli kitap üreten bir kayıt stüdyosu ve kitapları ücretsiz olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştıran geniş kapsamlı bir kütüphane bulunmaktadır.
1987 yılından beri dernek tarafından aydınlatıcı haber ve yazıların, rapor ve araştırmaların yer aldığı Altı Noktanın Sesi adlı aylık bir sesli dergi yayınlanmaktadır. Görme engelli çocuklara yönelik Körebe adlı breyl dergi ve 2009 yılından itibaren Kibele Altı Nokta Kadın Bülteni adıyla üç ayda bir yayınlanan bir bülten çıkarılmaktadır.
Diğer taraftan derneğimiz engelli haklarına ilişkin yasal düzenlemelerin hazırlanmasında, bu düzenlemelerin parlamento ve siyasi partiler düzeyinde kabul ettirilmesinde görüş ve önerileriyle, eylem ve etkinlikleriyle aktif katkılarda bulunmuş ve bulunmaktadır.
Altı Nokta Körler Derneği; görme engelli vatandaşlarımızın kendine yeterli ve üretken birey olarak toplumla bütünleşmelerini, kendisine, ailesine ve ülkesine yararlı birey olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla şubesi bulunan tüm illerde halk eğitim merkezleriyle işbirliği halinde mesleki eğitim kursları, günlük yaşam becerileri kazandırma eğitimleri, üniversite sınavlarına hazırlık kursları, seminer, panel, çalıştay gibi yararlı faaliyetler düzenlemekte olup, sağlayabildiği destek ve kaynaklar ölçüsünde bu hizmetlerini sürdürmektedir. Tek amacı engellilerin başı dik, insanca ve onurlu bir yaşam standardına ulaşmalarına, diğer insanlarla eşit hak ve sorumluluklara sahip olmalarına katkıda bulunmaktır.
 
BEYAZ BASTONUN KÖRLER İÇİN ÖNEMİ 
Her şeyden önce körler için bağımsızlığı ve özgürlüğü temsil eder beyaz baston. Diğer insanlar için ise, körlüğü temsil eder. Kamuoyu körü, beyaz bastonuyla tanır. 
İkinci olarak körün güvenliğini sağlar beyaz baston. Çukurları, engelleri algılayarak onlardan sakınmasının olanağını sağlar. Bu sayede mesafeleri ve engelleri aşarak hedefine ulaşmasını mümkün kılar. 
Beyaz bastonlu körü görenler için bir “dikkat” işaretidir beyaz baston aynı zamanda. Onu gören yaya, gereksinmesi varsa yardıma koşabilir. Onu gören sürücü, bir kazaya meydan vermemek için daha dikkatli davranabilir. 
Kör için bir öz-güven aracıdır beyaz baston. Beyaz baston sayesinde kimseye gereksinim duymadan ya da bağımlı olmadan hareket edebilen kör, giderek kendine olan güvenini pekiştirir. Dışardan gözlemleyenler için ise, köre saygı ve hayranlık duymanın aracıdır beyaz baston. Öyle ya, hiç kimseye minnet etmeden ve çekinmeden beyaz bastonunu çekip yürüyen kör, ne denli saygıya değer biridir. Ne denli hayranlık uyandırır bu kendine güvenli kişilik. 
Hasılı beyaz baston, körlerin en yalansız dili ve en dolayımsız sembolüdür. O aynı zamanda en yalın iletidir kamuoyuna: işte ben buyum, körüm. Körlüğümden utanmıyor, ezilmiyorum. Kimseye yük olmadan mesafeleri aşıyor, hedefime ulaşıyor ve özgürlüğümü yaşıyorum. 
Binlerce yıl önce onunla düştüm yollara yollara; aştım dağları dağları. Bugünkü ufku aydınlatan şafaklara ulaştım. İşte ben onunla güçlüyüm. Onunla yeni ufuklara doğru yürüyor, koşuyorum. Altınokta Körler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı ve Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Ziya Özdem
Bu yazı toplam 8897 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02