• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Geçmiş Zaman Olur Ki...

Ahmet Yavuz

Hani hep konuşuruz ya eski Ramazanlar böyle değildi, eski bayramlar böyle değildi, eski insanlar böyle değildi, eski dostluklar böyle değildi... Şimdi bunlara bir yenisini daha ekledik sanırım "eskiden özel eğitim böyle değildi".

 

            Nereden nereye geldik ya da nereden nereye getirildik. Güzel ülkemde engelliler unutulmuşken ceylan derisi koltuklarda oturanların ya da yakınlarının çocukları da engelli olunca hatırlandı bu özel insanlar. Sonra hep beraber engelleri kaldıralım sloganları ile yeri geldi Allah Allah Allah!!! nidaları ile savaşa gider gibi, yeri geldi cık cık cık diyerek çözmeye çalıştık tüm sorunları. Özel eğitim merkezleri SHÇEK e bağlı iken nedendir bilinmez bir gün birisi sabah uyandı "şu kanuna bir madde koyalım da şunları MEB" e bağlayalım gitsin" dedi. Rüyasında görmüştü, sanki ak sakallı dede gelmiş bağlayın şunları MEB" e her şey daha güzel olacak demiş onlar da bağlamışlardı. Bir zaman hiç unutmam bakanlıkların görev paylaşımı yapılırken SHÇEK, Çalışma Bakanlığına bağlanmış 3 – 5 ay sonra hükümet tekrar değiştiğinde yeniden Başbakanlığa bağlanmıştı.

 

            Kısacası ne zaman ne yapılacak sanırım kimse kestiremiyordu. Ancak işin güzel bir tarafı vardı. SHÇEK te iken kurumlar daha rahattı, denetlemeler 6 ayda bir ya da yılda bir yapılır, denetlemeler korku salınmadan atlatılırdı. Ne bu kadar yolsuzluk hikâyeleri, ne tutuklamalar ne de başka şeyler vardı. Varsa da tek tük dikkate alınmayacak şeylerdi. Şimdi ne oldu; ilçe şube müdürleri, ilçe müdürleri, ilçe kaymakamlarının oluşturduğu komisyonlar, il müdürleri komisyonları, Valilik komisyonları, il müfettişleri, bakanlık müfettişleri ve benzer birçok kurum, şahıs ve müdürlük denetleme yapar oldu. Şimdi de işin içine savcılıklar ve emniyette girmeye başladı.  Kurum yöneticileri nerden ne geleceğini hesap etmekten iş yapamaz oldular. Bütün bunlar eğitimin daha kalitesi olmasına yönelik mi idi? Ya da bunları yapınca eğitim daha mı kaliteli oldu, kanaatimce değil. İlginç bir not vermek gerekirse şimdi en çok eleştirilen emekli öğretmenlerin sertifika ile özel eğitimci yapılması uygulamasına SHÇEK döneminde kesinlikle müsaade edilmezdi.

 

            Geçen günler hep özlenir, gelen gideni hep aratır. O kadar söylenecek şey var ki bu konuda, tek temennimiz Sayın Çubukçu" nun, önceki bakan Hüseyin Çelik" i aratmaması. Yok eğer deyim gerçekleşir de biz önceki Bakanı arayacak olursak vay halimize... Hem kurumların hem çalışanların hem de engellilerin ve ailelerinin vay haline... Kişisel olarak bunun olmayacağını düşünüyorum. Sayın Çubukçu hem engelli hem de aile kavramına çok yakın birisidir. Ben Sayın Çubukçu" nun döneminde hem engellilerin hem de ailelerinin bir çok sorununa çözüm bulunacağı kanaatindeyim. Belki konumuz dışında olacak ama eğer bu yazı ulaşıyorsa kendisine bir de talebim olacaktır. Lütfen eşinden ayrı yaşamak zorunda olan özellikle sözleşmeli denilen ucube bir kavramla atanan öğretmenleri ailelerine kavuşturunuz. Önceki Bakanın gereksiz bir uygulaması nedeni ile il emri atamasını iptal edip de ailelerin parçalanmasına neden olan sorunları bir an önce çözmesi ve aileleri kavuşturması bir çok kişinin beklentisidir. Ben ümitliyim, ümidimi de korumak istiyorum.

 

            Her gelen gününüzün bir öncekinden daha aydınlık olması dileği ile...

 

Ahmet YAVUZ

Sosyal Hizmet Uzmanı

ahmetyavuz27@mynet.com

Bu yazı toplam 3069 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02