• BIST 93.696
 • Altın 195,125
 • Dolar 4,7608
 • Euro 5,4969
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 25 °C
 • Burdur 23 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Esenler anadolu’yu yaşayacak

Esenler anadolu’yu yaşayacak
Esenler’de Yaşayan Anadolu Kültür ve Folklor Festivali”nin üçüncüsünü düzenliyor.
Esenler Belediyesi, ilçede bulunan mahalli derneklerle işbirliği halinde iki yıldır“…birlikte atar yürekler!” sloganıyla gerçekleştirdiği “Esenler"de Yaşayan Anadolu Kültür ve Folklor Festivali”nin üçüncüsünü düzenliyor.
İlçedeki kültür mozaiğini canlı tutmak ve iç turizmi canlandırmak gibi gayelere hizmet için düzenlenen 3. Geleneksel Esenler"de Yaşayan Anadolu Kültür ve Folklor Festivali, 29 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında Esenler Kemer Stadyumu"nda gerçekleştirilecek.
Festivalin organizesinden sorumlu Esenler Belediye Başkan Yardımcısı T. Uğur Tayfur, Esenler"in son sayım ile birlikte Esenler"in nüfusunun 475 bine ulaştığını belirterek, “Esenler"in Türkiye"nin her yerinden göç aldığını görüyoruz. Esenler"de adeta Türkiye"nin bir mozaiğini görmek mümkündür. Bu da ilçemizde bir kültür zenginliği oluşturuyor. Bu zenginliği halkımıza sunmak için iki yıldır düzenlediğimiz festival büyük ilgi görüyor. Bu sebeple bu sene üçüncüsünü düzenliyoruz. Festival ile igili her türlü hazırlık tamamlandı. Değişik illerden 15 mahalli derneğimiz festivale destek veriyor” dedi.
Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de festivalin açık havada bir nevi mahalli şölen şeklinde geçeceğini söyleyen Tayfur, “Kemer"deki Esenler Stadyumu önüne kurulan standlarda her dernek kendi maharetini gösterecek. Kimisi yöresel yemekleriyle, kimisi kıyafetleriyle, kimisi folklor ekipleriyle, kimisi sanatçılarıyla iştirak edecek. Herkes yöresinin güzel fotoğraflarını standlarda sergileyecekler. Böylece şölene katılan herkes sadece kendi yörelerinin değil, başka yörelerin kültür değerlerini, folklorünü, giyim tarzını, kültürünü ve meşhurlarını da tanımış olacak. Üç gün boyunca Esenler"de tam bir kültür şöleni esecek” dedi.
Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan da “Esenler"de Yaşayan Anadolu Kültür ve Folklor Festivali”nin artık yavaş yavaş gelenekselleşmeye başladığını söyledi ve, “Mahalli derneklerimiz ve halkımız bu güzelliğe sahip çıktı. Her sene katılımın ve ilginin biraz daha artarak devam edeceğini düşünüyorum” dedi. Ülkemizin ekonomik açıdan kurtuluş reçetesinin 3 T olduğunu belirten Öcalan, “Bunlar tarım, tekstil ve turizmdir. Turizmimizi canlı tutmamız lazım. Bunun yolu da tanıtımdan geçer. Bir çoğumuz kendisinden kopup geldiğimiz ilin tarihi ve turistik mekanlarını dahi bilmiyoruz. Komşu ilimizi tanımıyoruz. Önce kendimizi tanıyacağız sonra başkalarına tanıtacağız. İşte festivalimiz bu amaca hizmet edecek” diye konuştu.
Her mahalli derneğin kendi çapında bir şeyler yapmaya çalıştığını belirten Öcalan, “Biz onları organize edip, bir araya getiriyoruz ve bu festivali düzenliyoruz. Kökü ve gövdesi güçlü ağaçta güzel meyveler yetişir” dedi ve festivalle ilgili görüşlerini şöyle açıkladı: “Gövdeler; derneklerimiz, onların başkanları, üyeleri… Meyveler ise geleceğimizin teminatı, yarınlarımız olan evlatlarımız. İyi meyve için ağacı kültürümüzle iyi beslemeliyiz. Zengin bir kültürümüz var. Ancak, maalesef bu kültürümüz, geçmiş güzelliklerimiz unutulmaya yüz tutmuş durumda. Çocuklarımıza bu zenginliklerimizi anlatmalıyız. Bir yün çorabı, bir köy çıkrığı, bir kağnı arabasını, bir tahta yayığını yeni nesillerimize sunmalıyız. Bunun en kolay ve güzel yolu da işte bu tür etkinlikler. Her derneğimizin ayrı özelliği, ayrı kültürel bir zenginliği var. Yani her derneğimiz bir rengi ifade ediyor. Rengarenk olacak bu festivalimize herkesi davet ediyorum”.
Yaşayan Anadolu Festivali"ne katılan il dernekleri, kendilerine ayrılan standlarda tanıtım faaliyetleri yapacağı gibi akşamları da folklor ekipleriyle, yöresel sanatçılarıyla ve diğer etkinlikleriyle birer saatlik programlar düzenleyecekler.
CUMA GÜNÜ BAŞLIYOR
Geleneksel 3. Esenler"de Yaşayan Kültür ve Folklor Festivali, 29 Haziran Cuma günü saat 18.00"de, festivale katılacak dernek yönetici ve üyelerinin de iştirakiyle Esenler Cumuhriyet Meydanı"ndan Esenler Stadyumu"na kortej yürüyüşü ile başlayacak. Kortej Stadyuma vardığında buradaki yöresel standların açılışı gerçekleştirilecek. Festivalin ilk gününde Tokat, Malatya ve Trabzon dernekleri programlarını sunacaklar. İlk gün programı, Murat Göğebakan"ın konseri ile sona erecek.
30 Haziran Cumartesi günü ise 17.15"de başlayacak etkinlikler çerçevesinde Sinop, Kastamonu, Samsun, Giresun, Ordu ve Adıyaman illerinin programlarının ardından Berdan Mardini konser verecek.
1 Temmuz Pazar günü ise Bitlis, Yeşil Trakya, Rumeliler, Erzurum, Amasya ve Erzincan derneklerinin gösterilerinin ardından Hülya Polat konseri ve havai fişek gösterisiyle Esenler"de Yaşayan Anadolu Kültür ve Folklor Festivali sona erecek.
3 gün boyunca Esenler Kemer Stadyumu önündeki derneklerin kültür standları açık kalacak.

ESENLER"DE YAŞAYAN ANADOLU KÜLTÜR VE FOLKLOR FESTİVALİ

29 HAZİRAN 2007 CUMA

SAAT 18:00 FESTİVAL AÇILIŞI

KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ/ CUMHURİYET MEYDANI

SAAT 19:00 YÖRESEL STANDLARIN AÇILIŞI

YÖRESEL ETKİNLİKLER
SAAT 19:30 TOKAT
SAAT 20:15 MALATYA
SAAT 21:00 TRABZON
SAAT 22:00 KONSER MURAT GÖĞEBAKAN

30 HAZİRAN 2007 CUMARTESİ

SAAT 17:15 SİNOP
SAAT 18:00 KASTAMONU
SAAT 18:45 SAMSUN
SAAT 19:30 GİRESUN
SAAT 20:15 ORDU
SAAT 21:00 KONSER BERDAN MARDİNİ
SAAT 22:00 ADIYAMAN

1 TEMMUZ 2007 PAZAR

SAAT 17:15 BİTLİS
SAAT 18:00 YEŞİL TRAKYA
SAAT 18:45 RUMELİLER
SAAT 19:30 ERZURUM
SAAT 20:15 AMASYA
SAAT 21:00 ERZİNCAN
SAAT 22:00 KONSER HÜLYA POLAT

HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİ

(PHA)

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99 - 850 885 0 753 - 0541 220 69 99 - 05446 255 15 15 Faks : 0 212 220 84 02