• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Engellilerin Yasal Hakları

Hayrettin Dereli

Engellilerin yasal hakları konusunda ki yazımıza bıraktığımız yerden devam edelim. Konumuz  özürlü maaşı bağlanma şekli idi. Kimlere bağlanıp kimlere bağlanamayacağı konusuna değinmiş idik. Bugünkü yazımızda ise, özürlülüğün belirlenmesi ve gerekli belgeler üzerinde duracağız.

 

Özürlülüğün belirlenmesi.

a) Çalışma güçlerini  % 40 İLE % 69 arasında kaybedenler "özürlü"

b) Çalışma güçlerini % 70 ve üzerinde kaybedenler ise "başkalarının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde özürlü" olarak kabul edilir.

 

Aylık bağlanması için gerekli belgeler

a) Başvuru formu

b) Tam teşekküllü hastanelerden alınacak özürlü sağlık kurulu raporu.

c)  Üç vesikalık fotoğraf

d) Kanun bakmakla yükümlü oldukları 18 yaşını doldurmamış özürlü yakını bulunanların fiilen bakımı gerçekleştireceklerine dair ve sürdüreceklerine, bakım ilişkisinin fiilen sürdürülmediği tespiti halinde bu aylık ödemenin kesileceğini kabul ettiklerine ilişkin yazılı beyanı.

e) Sandık tarafından gerekli görüldüğü takdirde istenecek kontrol muayenesi talebini en geç 4 ay içinde yerine getireceğine ilişkin yazılı beyanı

f) Aylığın vasiye ödenmesi gereken hallerde mahkemeden alınmış vasilik kararı

g) Türkiye iş kurumuna kayıt olanlar için bu kuruma başvuru yaptıklarına dair belge

h) Başvuru formunda yer alan aylık istek dilekçesi ile mal bildirim belgesi,aylık talebinde bulunanın kendisi veya gerekli hallerde kanuni temsilcileri tarafından doldurulup imzalanır.

i) Muhtaçlık belgesi ve vukuatlı nüfus kayıt örneği ile ikametgah belgesi bölümleri ise yetkililerce doldurularak imza ve mühürle onaylanır.

 

Bu belgeler mahalli maliye teşkilatı tarafından sandığa gönderilir.

Aylık başlangıcı : Bu yönetmelik hükümlerine göre aylık bağlanmasına karar verilenlere ödenecek aylığın başlangıcı, ilgililerin başvuru formlarının mahalli maliye teşkilatında kayda geçirildiği tarihi, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan malul olmaları nedeniyle  yetim olarak aylık alanlar için ise ilgili sosyal güvenlik kurumuna müracaat tarihini izleyen aybaşıdır.

 

Aylığın ödenmesi : Bağlanan aylıklar, 1 mart tarihinden başlamak üzere üçer aylık dönemler halinde peşin olarak, aylık başlangıç tarihinden tahsis tarihini takip eden ilk dönem başına kadar olanlar toptan, hak sahiplerinin kendilerine, vekillerine veya vasilerine veyahut kayyumlarına ya da velilerine ödenir.

 

RİVAYET ODUR Kİ

 Uzun zamandır yazmak istiyordum, bir türlü fırsat olmamıştı . Defterdar camiinden bahsedeceğim. Eyüp te Feshane nin karşısında. Kanuni devri defterdarlarından Nazlı Mahmut Efendi tarafından 1540-1541 yıllarında kesme taştan yaptırılmış olan cami tek kubbelidir. Günümüz sıfatıyla maliye bakanı Nazlı Mahmut Efendi, hazineden parayı çok nazlı çıkardığı için böyle denmiş. Bu caminin özelliği, İstanbul daki camiler içinde minaresinde hilal yerine bronzdan hokka bulunan tek yapıdır. Rivayet odur ki Mahmut efendi için haram yedi denmiş, yediysem şu havaya attığım hokka ve kalem yere düşer, yemediysem gider minarenin tepesine yapışır, fırlatmış ikisini de tam alemin yerine oturmuş kalem ve hokka. Gerçekte herhalde banisinin hattat ve yazıya düşkün olasıdır.

 

Kalem ve hokkalı tek cami. Yakın zamana kadar kalem düşmüştü tepesinden, yenileme çalışmalarından sonra geçtiğimiz aylarda güzel bir törenle tekrar açıldı. Ne yazık ki bu müstesna olay gazetelerde yeterince yankı bulmadı.

Bu yazı toplam 13129 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 9
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02