• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

ENGELLİLERİ İSTİSMAR GÜNÜ

Metin Şekerci
3 aralık "DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ"
ENGELLİLERİ İSTİSMAR GÜNÜ

ALLAH'ın selamı üzerinize olsun.

Değerli okurlarım biliyorsunuz 3 Aralık, "Dünya Engelliler Günü" idi. bundan dolayı bir takım engelli dernekleri çeşitli etkinlikler yaptılar.
Yapılan bu etkinliklerin biz engellilere ne gibi faydaları oldu veya bir kısım bürorat veya siyasetçi ekrana çıksın halka şirin gözüksün diyemi yapılıyor bunlar. Öncelikle bunu sorgulamak gerekir. Biz engelliler olarak daha somut adımlar atılmasını istiyoruz. Bir takım kurum ve kuruluşun bizleri istismar etmesinden rahatsızlık duyuyoruz. Engelli, özürlü,sakat kör,topal vs. adına ne derseniz deyin. Bu, bir eksiklik değil farklılıktır önce topluma bunu iyi anlatmamız gerekiyor.

Daha sonra, imar ve çevre düzenlemeleri yapılırken engelliler düşünülerek yapılması gerekir. Yaya trafiğinde yaya geçitlerinin ve ışıkların başta, görme özürlü vatandaşlar olmak üzere diğer engelli kardeşlerimizin kullanabileceği biçimde dizayn edilmesi gerekir. Engelliler için bir başka sorun da evden çıkamamaları bu kardeşlerimizin tespit edilip kendilerine akülü araç verilmesi için gerekli girişimlerin yapılması elzemdir. Belediyeler bu konuda çalışabilir gerekli yardımı yapabilirler.


Gelelim engellinin tanımına;

Engelli ne demek önce bunu çok iyi anlamamız gerekiyor. Engelli; "normal bir kişinin kişisel ya da sosyal yaşantısında kendi kendisine yapması gereken işleri, bedensel veya ruhsal yeteneklerindeki doğuştan ya da sonradan olma herhangi bir noksanlık sonucu yapamayanlar" dır. Bireyin fiziksel işlevlerindeki bozukluk ve bunların hareket yeteneğinde yarattığı eksiklik ve güçlük, onu toplumun diğer bireylerinden farklı kılar.

Bu farklılık engellilerin yaşadığı ayrımcılığın da asıl nedenidir. Bilindiği gibi
her türlü ayrımcılığın temelinde farklı olmak, yani "alışılmamış özelliklere" sahip olmak vardır. Fiziksel işlevlerdeki bozukluklar ve bunların hareket yeteneği üzerinde yarattığı sınırlamalar bireyi toplumdan uzaklaştırır.

Toplumsal destek sistemlerinin yetersizliği, toplumun dışlayıcı tutum ve davranışları da engelli bireyin topluma eşit bireyler olarak katılmasını önler.
Bilindiği gibi aile, çocukların sağlıklı olarak yetiştirilip, gelişebileceği, önemini hiçbir zaman yitirmeyen evrensel bir kurumdur. Özellikle, ilk davranış
kalıpları, toplumsal hayata ilişkin kural ve roller, temel alışkanlıklar, mutluluklar, sevgiler, günlük ilişkiler içinde ailede öğrenilmektedir. Bu nedenle normal ya da özürlü, sorunlu ya da sorunsuz olsun her çocuğun, içinde büyüyüp gelişebileceği bir aileye gereksinimi vardır. Çocuğun özürü kesin olarak tanımlandıktan sonra, aile bireylerinin çocuğu ve özürünü kabullenebilmesi çok önemlidir. Ancak aileler bu sürece ulaşıncaya kadar bazı aşamalardan geçmektedirler.


Evet, kör, topal, sağır v.s olunabilir.Ancak bu varoluşu ve yaşama katılmayı engellememeli.Her insanın dünyaya gelmesinin bir nedeni vardır. Neden “BEN “sorusunu sormak yerine toplumun size yüklediği normal ve anormal kalıplarından kurtularak her birimiz farklılığımızı kabullenerek, kendi kendimizle barışık birbirey olma yolunu seçmeliyiz. “Ben bu halimle varım, tıpkı diğer insanların kendi halleriyle varoldukları gibi” dediğinizde kendinize olan güveniniz artacak, yapabileceğiniz şeyler fazlalaşacak ve yaşam daha iyi anlaşılacaktır.METİN ŞEKERCİ
Engelliler Gazetesi
İç Anadolu Bölge Temsilcisi

e-mail: gazetecimetingmhotmail.com
Bu yazı toplam 3646 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02