• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

ENGELLİLER VE ULAŞIM-3

Ahmet Bağbekleyen

       Sayın okurlarımız; engelliler ve ulaşımla ilgili ilk iki yazımda ağırlıklı olarak şehir içi ulaşımını yazmıştım. Ancak engellilerinde diğer insanlar gibi şehirler ve uluslar arası seyahat ettiklerini unutmadan hareket etmemiz ve bu konuda da gündem oluşturmamız gerekmektedir.

       Otobüs, tren, uçak, vapur gibi toplu taşıma araçlarının kullanıldığı uzun yol dediğimiz seyahat araçlarından engellilerin faydalanması araçlar bakımından nerdeyse imkânsız durumdadır.

       Otobüslerin tamamı engellerin erişimine uygun olmayıp aynı zamanda yasal olarak bu konuda herhangi bir yaptırımda mevcut değildir, %40 ve üzeri engeli olan kişiler için uygulanmakta olan %30"luk indirim ise firmalar tarafından uygulanmamak üzer kullanılmaktadır. Bazıları indirim kontenjanlarını  doldurduklarını söyleyerek talebi reddedebilirken bazıları  bilet fiyatlarını normalden fazla göstererek aradaki indirim farkını ortadan kaldırmaktadır. Şehirlerarası seferlerde sorun sadece ulaşılabilirlik değil aynı zamanda mola yerlerinin durumları da gerek tuvalet, alışveriş ve ihtiyaç karşılama alanlarının olmaması veya yetersiz olmasından dolayı engellilerin toplu taşımada karayolunu kullanmaları konusunda olumsuz bir durum ortaya koymaktadır. Bu konuda en büyük sıkıntıyı özellikle zihinsel engelliler ve aileleri yaşamaktadır. Bu kişilerin otobüslere alınmaması diğer yolcuların rahatsız olacağı söylemleri ise toplumsal tahammülümüzün sınırlarını açıklamaya yetmektedir. Bu konuda insanı ve ahlaki sorumluluklarımızı tekrar sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum.

      THY yurt içi ve yurt dışı seferlerinde %40 ve üzeri engellilere %25 oranında indirim yapmakta ancak bilet satışı yapan acentelerin birçoğunun bundan haberi olmadığı gerekçesiyle sürekli sorun yaşanmaya devam etmektedir. TCDD yurtiçi seferlerinde %40 ve üzeri engellilere %20 oranında indirim yapmaktadır. Deniz yolları ile seyahat ise engellilerin hemen hemen hiç kullanamadıkları ulaşım türü olarak karşımızda bulunmaktadır.

      Şehirlerimizdeki ulaşım araçlarında olduğu gibi şehirlerarası taşımacılık sektöründe de altyapı  hizmetleri maalesef gerekli standartlarda olmadığı için otobüs terminalleri, havaalanları, garlar ve limanlarımızda sorunun diğer parçası olarak karşımızda sorun olarak durmaktadır.

     Tüm bu konularda olumlu hiç mi bir şey yok diye sorabiliriz. Elbette yerel birtakım örnekler var ama bunların sayısı o kadar az ki; bunların sorunun çözüldüğü  anlamında örnek oluşturması mümkün değildir.

     Sonuç olarak engelli insanların ulaşım sorunlarından dolayı sosyal adaptasyonlarını gerçekleştiremediği, psikolojik durumları itibari ile rahatsız oldukları bir gerçektir: Ve görüldüğü üzere engeller kişilerin kendisinde değil kendilerini yöneten ve sorunlara duyarsız kalanlar tarafından onlara reva görülen bir durumdur.

      Sayın yöneticilerimiz, görevli ve yetkililer sizler önümüzdeki engelleri kaldırın ki bizler engellerimizden kurtulalım.

      Saygılarımla

      Ahmet BAĞBEKLEYEN     

Bu yazı toplam 3947 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02