• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Engelliler Haftası 10-16 Mayıs Basın Acıklaması

DEDEKTİF
Engelliler Haftası  10-16 Mayıs tarihleri arasında Türkiye genelinde  çeşitli etkinlikler ile kutlandı.  
 
ENGELLİLER İÇİN YASALAR OLMASINA RAMEN UYGULAMA SORUNLARI YAŞANIYOR!..
 
Pozitif Özürlüler Eğitim Derneği (POED) Başkanı: İsmail Çavdar Engelliler Haftası nedeni ile yaptığı açıklamada 30 Martta Seçilen ve ülkemizdeki 81 il ile birlikte toplam 2 bin 682 yerel yönetimi belediye başkan ve encümen üyelerine yasa var yönetmelik var, bunları uygulamanızı engele ruhsat vermenizi istiyoruz dedi.
 
POED`nin 10-16 Mayıs Sakatlar Haftası Basın Açıklaması aşağıdaki gibidir;
 
"30 Mart 2014 tarihinde  81 il ve ilçe ile birlikte toplam 2 bin 682 yerel yönetim belirlenmiştir. 
Siyasi partimizin engelli adaylara listelerde yer vermesi sevindirici bir gelişme yalnız coğu secilemiyecek yerlerden aday gözterilmesi bizleri üzmüştür. Şimdi artık yeni bir dönem başladı. Yapılan araştırmalar son yıllardaki tüm düzenleme ve girişimlere rağmen, engellilerin temel sorunlarının çözümünde yeterli ilerleme sağlanamadığına işaret etmektedir. 
 
Başta erişilebilirlik olmak üzere ortada duran bu sorunlar, yerel yönetimlerin sorumluluğunu da önemli oranda artırmaktadır. İşte bu nedenledir ki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Ayşenur İslam, yerel yönetimlerin dikkatini çekme gereği duymuştur.
Sayın İslam yayınladığı kutlama mesajında; Belediyelerin planlama, tasarım, inşaat, ruhsatlandırma ve denetleme faaliyetlerinde erişilebilirlik ilkelerinin yerine getirilmesi” gerektiği özenle vurgulanmıştır. 
 
Yerel yönetimlerin görevlerini ne kadar yerine getirdiğini denetlemek, hepimizin özellikle de yeni oluşturulan “Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonları”nın öncelikli görevi olmalıdır. Bizler bir yandan yerel yönetimlerin çalışmalarını izlerken, diğer yandan bu komisyonların da görevlerini layıkıyla yapmaları için destek vereceğiz.
 
Ulaşım: Engellilerin çoğunluğu fiziki engeller nedeniyle sosyal yaşama katılamamaktadır. 
Toplu ulaşım araçlarının kullanımında büyük zorluklar çekilmektedir. Hatta bir kısım toplu taşıma araçlarınıda kullanamamaktadır. Örnegin Münümüsler ve Dolmuşlar araçlarını yenilerken yine engellinin kullanımına uygun araçlar olmasına rağmen almamakta ve adeta engellilerle ilgili çıkan yasadan haberleri yokmuş gibi davranmaktalar bu minübüslere ruhsat veren birokratlarımızda bu yasaları yok hükmünde gördüklerini gözlemliyoruz oysa belediyelerin bu ruhsat konusunda duyarlı olmaları gerekmektedir. 
 
Bir anda olmasa bile araç muayenelerinde engelliye uygun olmayan toplu taşıma araclarına ruhsat verilip yenilenmese bu sorun kökten çözülecektir. Taksilere gelince Toplu taşıma aracı degildir denmekte engelliler adeta taksiye binmesin denmektedir.
 
En kısa zamanda 81 ilde Engelli taksi durakları oluşturulması ve engelliye uygun taksiler devreye alınması bir insanlık görevidir. Bu hizmeti belediyeler vermeli yada özel sektöre destek verilerek bu sorunda çözüme kavuştırulmalıdır.
 
Sağlık: Sağlık hizmetlerinden yararlanmakta da önemli sorunlar yaşanmaktadır. Birçok engelli, özellikle görme ve işitme engelliler hastanelerde iletişim kurmakta, engelliler konusunda bilgilendirilmiş personel bulmakta zorluklar çekmektedir.
 
Her hastanede hastanenin baglı bulundugu il ve ilce sınırları içindeki STK. ların temsilcilerinin Danışmanlık yapabileceği,  (örnek adliyelerdeki basın odası gibi ) STK iletişim ve danışma odaları ile bu sorun çözümlenebilir. Hastaneler ve devlet yetkilileri çözemiyorsa çözüm odaklı gönüllü kurulşlara yer vermelerini bekliyoruz.
 
Eğitim: Eğitimden yararlanabilen engellilerin sayısı hala istenilen düzeye ulaşmamıştır. Kayıt altına alınmış engellilerin yüzde 41,6’sı okur-yazar bile değildir. Verilen eğitime gelince oda yeterli ve nitelikli değildir. 
Denetimler Eksiktir. Eğitim saati ise engelliye verilen önem ve değeri göstermektedir, sağlam olan ögrencilere verilen eğitimden saat olarak daha fazla olması gerekirken hangi kıritere göre bu 8 saatlik eğitim verilmesini kararlaştırıldı anlayamıyoruz. Birokrat ve siyasi partilerimizi anlamamız mümkün değildir. 
 
Lise ve üzeri eğitim alabilmiş engellilerin oranı sadece yüzde 7,7’dir. Yine aynı şekilde engellilerin yüzde 96’sı mesleki eğitim alamamıştır. Korumalı işyeri ve mesleki eğitim merkezlerine engellinin acil ihtiyacı vardır bunların sağlanması da  hükümete ve yerel yönetimlere düşmektedir. STK. lar da bu hizletlerin takipcisi olmalı destek vermelidir.
 
Zihinsel engelli vatandaşlarımız açısından özel eğitim ve rehabilitasyon çok önemlidir. Ancak gerek alt yapı gerekse eğitim saatleri bakımından ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Zihinsel engelli çocuğu veya yakını olan aileler, özellikle eğitim saatlerinin artırılmasını talep etmektedir.
 
İstihdam: Çalışabilen engelli sayısı da oldukca azdır. Bir işte çalışabilen engelli oranı yüzde 14,3’te kalmıştır. Bunların da önemli bir kısmı tedavilerini sürdürebilmek, Ulaşım ve çalışma ortamındaki fiziki yetersizlik, teknik destek alamamak gibi nedenlerle sorunlar yaşamaktadır. Önemli bir kısmı da tedavisini sürdüremediği için işten ayrılmaktadır.
 
Engellilerin yüzde 84,8 gibi büyük çoğunluğu yüzde 40 ve üzeri engeli olanlardan oluşmaktadır. Bununda yarısı yüzde 70 ve üzeri engellidir. Yani bakıma muhtaç engelli durumundadır. Bu nedenle, engelli nüfusun önemli bir bölümünün sosyal devletin koruyuculuğuna ihtiyacı bulunmaktadır. Oysa devletten yardım alabilen engelli nüfusun oranı yüzde 38,4’tür. Bunun da çoğunluğu engelli aylığı alanlardan oluşmaktadır.
 
Çok sınırlı sayıda engellinin kullanabildiği bu hak, yapılan çeşitli düzenlemelerle sürekli olarak kısıtlanmaktadır. Derneğimize ulaşan şikâyetlerin önemli bir kesimini, medikal araç gereç alamama sgk’nın karşılamaması ve engelli aylığının veya evde bakım yardımının kesilmesi oluşturmaktadır.
 
Ülke Nüfusunun %15'i Bizler engelliler ve aileleri olarak;
Yeni göreve gelen ve yeniden seçilen tüm belediye başkanlarımızdan,belediye meclis üyelerimizden erişilebilirlik konusunda planlı ve kaynakları özenle kullanan bir çalışma bekliyoruz.
 
Diğer taraftan ise merkezi yönetimden, yani Hükümetten de özellikle eğitim, istihdam ve engelli aylığı ile evde bakım yardımı konusunda daha güçlü, kapsayıcı ve etkili adımlar atılmasını talep ediyoruz.
 
Aylık ve yardımlarda, engelliyi akrabalarının bir parçası olarak değerlendiren ve gelir ölçümünde aile gelirini temel alan bir çerçevenin haksız, engelliyi bağımsız yaşama hakkından koparan bir sonuç doğurduğunu görüyor ve yaşıyoruz.
 
Engelli vatandaşlarımızı bağımsız bir birey olarak gören, evde bakım görevini üstlenen aileleri ihtiyaçlarını gözeten ve sosyal yardım politikasını buna göre belirleyen bir yaklaşımın gerekli olduğunu vurguluyoruz.
Sağlık Uygulama Tebliğlerindeki değişimlerin, engellileri tedaviden ve dolayısıyla yaşam hakkından koparan mali külfetler getirilmeden yapılmasının gerekli olduğunu bir daha hatırlatıyoruz.
 
Her zaman söylediğimiz gibi bizler, “insanca ve onurlu bir yaşam” istiyoruz.
 
Başta yöneticiler olmak üzere herkesi, bu basın acıklamamıza kulak vermeye, hayata geçirilmesi için destek vermeye davet ediyoruz.
 
Pozitif Özürlüler Eğitim Derneği yönetim kurulu adına Başkan: İsmail Çavdar, Engelliler Haftası dolayısı ile basın açıklaması yayınladı. 
 
Bu yazı toplam 4112 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02