• BIST 95.057
 • Altın 192,277
 • Dolar 4,7244
 • Euro 5,4834
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 16 °C
 • Burdur 12 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Engelli İstismarına Hayır

Turhan İçli
İstismar, kısaca kötüye kullanma veya haksız olarak maddi ve manevi yarar sağlama olarak tanımlanabilir. Bir toplumda istismar edilecek konular veya insan toplulukları ve onları istismar ederek çıkar elde etmeye yatkın kişiler olduğu sürece istismarın önünü almak hemen hemen olanaksızdır. İstismar bakımından Türkiye oldukça bereketli bir ülkedir. 
 
Çünkü bol bol istismar konusu, istismar edilmeye elverişli insan gurupları ve istismar etmeye yatkın ve yetenekli gözü açık çevre veya kişi bulunmaktadır. Din, Atatürk vb. istismar konularının başında gelmektedir. Kadınlar, çocuklar, yoksullar ve engelliler ise, en çok istismar edilen insan gurupları arasında yer almaktadırlar.
 
Engellilerin görünürlüğü arttıkça en çarpıcı istismar kitlesi olarak istismarcıların iştihasını kabartmakta; toplumsal piyasaya çeşitli adlar altında istismar çevreleri ve mekanizmaları girmektedir. Çünkü engelliler son yıllarda varlıkları fark edilmeye başlayan bir toplumsal kesimi oluşturmaktadır.
Toplumun en kenarına itilmiş, en fazla dibe bastırılmış, haklardan, ve olanaklardan en çok yoksun bırakılmış,en çaresiz kesim olduklarından ve toplumun günahlarının bir ürünü olarak görüldük lerinden merhamet duygularını en fazla harekete geçiren, kefaret ödemeye en hazır olunan  bir kitledir aynı zamanda.Üstelik eğitim düzeyi en düşük bir kitle oldukları için aldatılmaya son derece elverişlidirler. Çoğu zaman istismar edildiklerinin farkına bile varmamakta; vardıkları zaman da haklarını arama yol ve yöntemlerini bilememektedirler.
 
Bu yüzden engelliler üzerinden yapılan istismar sürdürülebilirliği en fazla olan istismar biçimidir. Ancak istismardan söz ederken sadece maddi kazanç elde edilmesi düşünülmemelidir. Manevi ve siyasal istismar da sıkça başvurulan ve iyi sonuçlar alınabilen istismar çeşitlerindendir.Bundan onlarca yıl önce yapılan istismar çeşidi, engellileri dilenci şebekeleri olarak organize edip özellikle dinsel bayramlar öncesinde kentlere, kabalara gönderilmesiydi. Sonra körlerin konser gurupları halinde organize edilerek okullarda ve sayfiye yerlerinde dolaştırılmasına sıra geldi. Konser gurubu patronları, çocuklara boş zarflar dağıtıp bunların içerisine para konularak teslim edilmesini istemekteydiler. Salya sümük ağlayarak ailelerinin merhamet duygularını tahrik eden çocuklar, epeyce kabarık paralar kopartabilmekteydiler körler adına.
 
Bu zarflardan çıkan paralar, konser gurubu patronlarını zengin etmekte; bu guruplarda müzik yapan körlere ise, ancak karınlarını doyurabilecekleri ücretler verilmekteydi. Vapurlarda, trenlerde bağış makbuzu satarak para toplama yöntemi de buna paralel olarak sürdürülmekteydi. Elbette bağış yapan vatandaşlara, bu paralarla huzurevi, yurt, okul yaptırıldığı yönünde aslı astarı olmayan yalanlar söylenmekteydi.
 
Bugün daha çok satış perdesi altında gizlenmektedir istismar. Bazı sözümona firmalar, engelli dernekleri adına çeşitli ürünler satmakta; bu satıştan derneklere pay ödemektedirler.
Halkın merhamet duygularını bildikleri için bu firmaların elemanları, ürün vermeden,perakende satış fişi kesmeden bağış gibi topladıkları paraları kasalarına indirmektedirler. Bizim bu söylediklerimizden engellilerin müzik yapmaması, ticaretle uğraşmaması gerektiği yönünde görüşlere sahip olduğumuz sanılmamalıdır. Bu süreçlerin kurallara uygun bir biçimde organize edilmesini, elde edilen gelirlerin amaca uygun bir biçimde harcanmasını ve sıkı bir biçimde denetlenmesini savunuyoruz.
 
İstismarın dinsel, siyasal ve ekonomik bütün biçimlerine karşı mücadele, hak eksenli faaliyet gösteren engelli örgütlerinin en önemli görevleri arasındadır. Ancak istismar ve çeşitleri doğru olarak tanımlanmalı, istismar demogojisi ile gizli istismar biçimleri 
meşrulaştırılmamalıdır.
 
    Av. Turhan İçli
 
Engelliler Konfederasyonu Başkanı
Bu yazı toplam 10485 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99 - 850 885 0 753 - 0541 220 69 99 - 05446 255 15 15 Faks : 0 212 220 84 02