• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Engelli İstismarına Hayır !...

İsmail Çavdar
Gülen gözlü, gözlerinde mutluluğun pırıltısını dudağında tebessümü kaybetmemiş değerli okurlarım yeniden hepinize merhaba;
 
Engelli ailesi; ana - babası ve kardeşi olmak! İnsanların kendi tercihi değildir... 
Dünyada pek çok aile engelli bireye sahiptir. Yani engelli ana babası kardeşi olan insan sayısı dünya nufusunun %30 ları civarında o kadar çok. Bazı insanlar için bu çok zor bir durum gibi görünür, bazı insanlar da bu durumu bir şans olarak görürler. Bu konuda pek çok görüş mevcuttur.
Elbette yer yüzündeki her insan engelli olabilir. Hiç bir kimse yaşamında görme engelli, işitme engelli, yürüme engelli, zihinsel engelli, şu veya bu şekilde bir engelli olma durumuyla her an karşılaşmama garantisi de yokdur. Böyle bir konuda iddia da mümkün değil. 
 
Her canlı bireyin yaşamında karşılaşacağı engeller olacaktır. 
İnsanlar dünyaya başı boş bir şekilde gelmemişlerdir. Herkesin farklı farklı imtihan şekilleri vardır. 
Yüce yaratıcımız Bakara Suresi155. ayetinde şöyle buyurur. “Ve sizi mutlaka korku ve açlıktan ve mal, can ve ürün eksikliğinden imtihan ederiz. Ve sabredenleri müjdele.” Görüldüğü gibi bu ayette Allah türlü türlü eksikliklerle insanları imtihan ettiğini ifade etmektedir.
İmtihanı başarana büyük mükâfatlar vaat eden Allah bir başka ayetinde Âli İmrân Suresi 186. ayetinde şöyle buyurur.: ”Mallarınız ve canları nız hususunda siz mutlaka imtihan olunacaksınız. Sizden önce kitap verilenlerden ve şirk koşanlardan elbette bir çok incitici (sözler) duyacaksınız. Eğer siz sabrederseniz ve takva sahibi olursanız ki bu muhakkak, işlerinde “âzim” olanlarındandır.
 
Bu konuda Mülk Suresİ 2. ayetin anlamını göz önünde bulundurmanın ne kadar çok önemli olduğu bir gerçektir. “Sizin hanginizin en güzel ameli yapacağını” imtihan etmek için ölümü ve hayatı yaratan O’dur. Ve O; Aziz’dir, Gafûr’dur.” Yüce yaratıcımız bu ayette biz kullardan kimlerin güzel ve kimlerin de çirkin işler yapacağını imtihan etmek için ölümü ve hayatı yarattığını ifade etmekte dir.
 
Bu ayeti ifade ettikten sonra şimdi sevgili okurlarım sizlere sormak istiyorum..
Kim elleri engelli olmayan yani elleri sağlam olan oğlunun bir hırsızlık yapmasını ister ki..
 
Oğlu bir hırsızlık yaptığında “keşke elleri olmasaydı da hırsızlık yapmasaydı” demezmi onuru kırılan, toplumda kimsenin yüzüne bakacak durumu kalmayan analar ve babalar, bacılar ve kardeşler…
 
Bir katil için “keşke elleri olmasaydı da katil olmasaydı” demez mi sizce?
 
Önemli olan eller ve ayaklara sahip olmak değil, onları güzel yerlerde kullanmaktır. 
Elbette engelli ebeveyni olmak zordur ama zoru başarmak insana büyük haz verir ve Allah böyle insan lara cennet vaat etmektedir.
Yüce Yaratıcımız Bakara Suresi 286. ayetinde “ Allah hiçbir kişiye, yaratılış kapasitesinin üstünde (taşıyamayacağı) bir yük yüklemez” buyurduğuna göre engelli anne ve babaları şayet bu yükü taşıyamayacak olsalar onları bu şekilde imtihana tabi tutmazdı. Maalesef her konuyu bilmemize rağmen kendimize çeşitli mazeretler bulur haksız olduğunu bile bile istisna kaideyi bozmuyor. Yanlışa istismara sapan Anneler Babalar Kardeşler Engelliler yokmu hemde yasalara insan vicdanına, inancına aykırı yalan beyan sahte raporla devleti, iyi niyetli kurum ve kuruluşları şahısları günümüzde istismar etmiyorlarmı?..
 
Tabii bunlar olurken bizlere de büyük görevler düşüyor. 
A'dan Z'ye yediden yetmişe bir toplumun, iyi yada kötü olması o toplumun ve idarecilerinin ilim 
adamından, manevi lider olan din adamlarına kadar ben bu işin dışındayım deme lüksü de yok.
Aynı geminin yolcularıyız. Doğru göreceli olsa da askari müşterekte ön yargısız insanlığın yararına,  engelli bireylerin topluma kazandırılması gerekirken; istismarın her türüne karşıyız karşıda olmalıyız. 
 
Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek diyen bir  milletin evladıyız. Basını televizyonu çağırıp devletin kasasından gösteriş yapanları, yada yanlışlara göz yumanları kınıyoruz. 
Biz engelli olarak engellinin annesi, babası bacısı kardeşi olarak bu onur kırıcı davranıştan vaz geçilmeli; 
 
STK lar olarak dik durmamız gerekirken; dernek kurdum, vakıf kurdum ne verceksin diyen bu yollada engelli camiasını istismar eden kişi ve STK ları da kınıyoruz. istismarın her türüne karşıyız. Siyasi manevi yada ahlaki tüm istismarın önlenmesi için önce devletin, sonra da milletin elini taşın altına koyup empati yapıp engellerin kaldırılması için kanuni, hukuki, mimari ve eğitim alanında el ele vererek engelleri hep birlikte kaldırmaya var mısınız? 
 
Bu konuda görevini layık olduğu şekilde yapan milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, mülki amirlerimize, ilim ve din adamlarımıza akademisyenlerimize, bürokratlarımıza, vakıf ve derneklerimize, engelli istismarına hayır diyorum diyen yol arkadaşlarımıza ve gönül  dostlarımıza teşekkür ediyorum. Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
 
Herşey daima gönlünüzce sağlık, mutluluk, başarı ve onurlu bir yaşam sizlerle olsun Allaha yar ve yardımcınız olsun..
 
 İsmail Çavdar
Gsm: 0541 220 69 99
e- posta: ismcavdar@gmail.com
Bu yazı toplam 10328 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02