• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Engellerle Dolu Bir Dünya...

Hayrettin Dereli

Yazılarıma uzun bir süre ara verdiğim için özürlerim kabul edilmesi dileğiyle başlıyorum bugüne. Bizim hayatımız da ne değişiklik olabilir ki, engellerle dolu bir dünya...

Sıkça konu ettiğim konulardan biri idi istisnadan yararlanılarak  satın alınan araçların satılmasında ki ÖTV nin durumu. Herhalde en olumlu gelişme bu yönde oldu. ÖTV nin satılma halinde 5 sene sonra dahi satılma halinde alınması kaldırıldı. Daha açık bir anlatımla istisna kapsamında alınan araçlar 5 yıllık kullanım hakkından sonra satılması halinde her hangi bir vergi yükümlüğüne tabi olmayacak. Arabalarını yenilemek isteyen kader arkadaşlarımın üzerlerinden büyük bir yükün kalktığını düşünüyorum.

Bu güzellikten sonra yeni yeni duymaya başladığım bir olumsuzluktan söz edeceğim. Kader arkadaşlarım herhangi bir devlet hastanesinden aldıkları sakatlık derecelerini gösterir sağlık raporları Ankara dan onaylanmadan dönüşte derecelerinde düşme olduğu görülmekte . Anlaşılır tabiri ile Ankara ya sakat giden rapor iyileşmiş olarak dönüyor. Kağıt üzerinde düzelmiş oluyoruz. Sanıyorum bu emekli işlemlerin geciktirilmesini de gündeme getiriyor. Avrupa Birliği uygulaması diye söz ediliyormuş raporların tenzil edilmesi. Anlayacağınız Avrupa ya bir yolu ile girmiş olduk sakatlık seviyesinde.

Biz yine dönelim bize sağlanan yasal haklarımızın bilgilendirilmesine,

Özürlülerin özel eğitim hizmetleri

Özel eğitim hizmetlerinden yararlanmak için : Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak Özürlü Sağlık Kurulu Raporu (en az % 40 oranlı) ile milli eğitim müdürlüklerine başvurmak gerekir. Özel eğitim hizmetlerinin amacı özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin Türk milli eğitiminin genel amaçları ve genel ilkeleri doğrultusunda genel ve mesleki eğitim görme haklarından yararlanabilmelerinin sağlamaktır.

Özel eğitim hizmetlerinin amaçları

Toplum içindeki rollerini gerçekleştiren, başkaları ile iyi ilişkiler kuran, işbirliği içinde çalışabilen, çevresine uyum sağlayabilen, üretici ve mutlu bir vatandaş olarak yetişmelerinden sonra , toplum içinde bağımsız yaşamaları ve kendi kendilerine yeterli bir duruma gelmelerine yönelik temel yaşam becerilerini geliştirmelerini, uygun eğitim programları ile özel yöntem, araç-gereç kullanarak,eğitim ihtiyaçları, yeterlilikleri, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda üst öğrenim, iş ve meslek alanlarına ve hayata hazırlanmalarını amaçlar.

Özel eğitimin temel ilkeleri

Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler,eğitim ihtiyaçları, ilgi, yetenek ve yeterlilikleri doğrultusunda ve ölçüsünde özel eğitim hizmetlerinden yararlandırılır. Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitimine erken yaşta başlanır. Özel eğitim hizmetleri, özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin sosyal ve fiziksel çevrelerinden mümkün olduğu kadar ayırmadan planlanır ve yürütülür. Eğitim performansları dikkate alınarak, amaç, içerik ve öğretim süreçlerinde ve değerlendirmede uyarlamalar yapılarak akranlarıyla birlikte eğitilmelerine öncelik verilir.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bildiğiniz gibi Sarıyer Engelliler Derneği olarak üyelerime hizmet vermeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz ramazan boyunca, bayramlar da imecelerimiz devam etti. Okuyan bize gelecek vadeden kardeşlerimize burs imkanlarımızı sonuna kadar kullanmaya çalışıyoruz. Sene sonu takvimimiz üzerine, öğrencilerin çektiği fotoğraflar arasından seçilen biri koyduk. Bu uygulamayı diğer yakın ilköğretim okullarını da kapsayacak bir ödüllü yarışma haline sokmayı düşünüyoruz. Hem daha geniş kitlelere varlığımızı duyurmak hem de genç arkadaşlarda yeni bilinçler oluşturmak açısından faydalı olacağını sanıyorum.

Derneğimizin kültür turları da devam etmekte, Türkiye Cumhuriyetinin geleceği kültürdür temel ilkemiz. Çanakkale gezisi, Edirne gezisi, İstanbul kültür turları, uzun uzun yazılacak geziler. Bugün son gezim olan Kariye Müzesinden bahsedeceğim. Hava soğuk müzede yabancılar ağırlıkla her zamanki gibi türk olarak yalnız biz varız. Aslında okuyarak, bilgilenerek gitmek lazım Kariye ye . Ayasofya dan sonra en çok ziyaret edilen müze burası. Tarihi 400 yıllarına kadar uzanıyor. Bu ufak yapıyı değerli kılan içindeki mozaik ve freskler.Osmanlı İstanbul fethinden sonra bir müddet kilise olarak kalmasına izin vermiş, 1500 ler de minare eklenerek camiye dönüştürülmüş. İçindeki mozaiklerin üzeri tahta ile örtülmüş yalnızca bu kadar güzelliğe zarar vermek düşünülmemiş, hayranlık duyulmuş, camı iken bile bir kısım mozaiklerin üstü açıkmış. Osmanlı hümanizmi. 80 mozaik Meryem in hayatını tasvir ediyor. Düşündün de insanlar Mona Lisa yı göremeye Paris lere gidiyor burnumuzun dibindeki belki daha değerli bu eserlerin varlığından bile habersiz. Engelli arkadaşlara bütün müzeler ücretsiz. İlköğretim öğrencilerine ücretsiz. Yeni bir Müze Kart uygulaması başlatıldı. 20 YTL, öğretmen ve diğer öğrencilere 10 YTL. Türkiye deki bütün müzelere girebiliyorsunuz. Kariye Müzesi merdivensiz düz girişli yani bize gezi açısından çok uygun. Müzenin çevresi ayrı güzellikte.  Yanı başımızdaki bu güzellikleri bilmeliyiz. Ve dostlarımızla paylaşmalıyız.

Aslında hayat çok engelli değil bizim için yeter ki biz engel üretmeyelim.

Mutlu yarınlara.

Bu yazı toplam 9686 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02