• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Engelleri ertelemek vicdansızlıktır

Metin Şekerci

 2005 yılında çıkarılan Özürlüler Yasası doğrultusunda belediyeler başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına, yaya geçitleri, resmi yapılar, yeşil ve spor alanları gibi alt yapıların engellilerin erişilebilirliğine uyumu için verilen 7 yıllık sürenin dolmasına günler kala, "Adana Milletvekili M. Şükrü Erdinç ve Amasya Milletvekili Avni Erdemir tarafından T.B.M.M. Başkanlığı’na sunulan ve 5378 sayılı Kanun’da erişilebilirlik düzenlemeleri için belirlenen 7 yıllık süreyi 10 yıla çıkartmayı öngören kanun teklifine ilişkin T.B.M.M. sürecini tüm onurlu engelliler olarak şiddetle kınıyoruz.

Yukarıda adı geçen vekiller bu kanun teklifini hangi vicdanla verdiler emirle mi yaptılar yoksa bir yerlere şirin gözükmek (işgüzarlık) adına mı yaptılar bilmiyorum ama yapılan çok büyük vicdansızlıktır.
 
     Bu uzatmanın gerekçesi, “gerekli tedbirlerin alınabilmesi amacıyla” şeklinde açıklandı. 7 yılda yapılmayanlar 3 yılda mı yapılacak? Burada ki amaç ne? 3 yıl sonra dört başı mamur yasayı uygulamak mı? Şayet öyle ise 7 yılda yapamadağınızı 3 yılda nasıl yapacaksınız?  Yollar, kaldırım ve binaların özürlülerin erişebileceği şeklinde dizaynı 7 yıl gibi uzun bir sürede yapılamazmıydı? Özür, bedende olunca sorun yokta, mekanda ve düşüncede olursa bizler için en büyük engel odur.  Belediyeler 7 yılda bırakın önlem almayı, hergün açılan çukurlar nedeniyle akülü araçlarımızın bozulmasına neden olmuştur.  Biz engelliler kış geldiği zaman kardan yağmurdan dolayı evden çıkamayız, yaz geldiğinde ise belediyelerin bilinçsiz çalışmaları nedeniyle eziyet çekeriz.  Ama Belediyeler paralı işlerle halkın gözünü boyamak için fantezi işler yapmaya bayılır. Olan yine engellilere olur. Bu arada biz engellilerinde kendi içinde bir öz eleştiri yapması gerektiğini düşünüyorum. Maalesef engelliler olarak tepkimizi yeterince koyamıyoruz. Dernekler iktidarın, biçare engellilerde derneklerin esiri olmuş. Bizler üzerimize düşeni yapmazsak birileri bizim üstümüzden karar da alır ertelemede yapar. Kendi yasanızı 7 yıl görmezden geldiniz! Buna fazladan 3 yıl daha mı katlanacaksınız?
 
     Engelli kardeşlerim hak verilmez alınır. Bunun için önce bilinçli mücadele etmemiz gerekir, külfetsiz nimet olmaz. Yattığımız yerden birşey lerin olmasını beklersek, gelecekte ki engelli nesillerin de önünü kesmiş oluruz ki asıl felaket budur. ALLAH'ın yarattığı her kul eşittir, devlette her vatandaşına eşit davranmak zorundadır.  Umut ediyorum bu yanlıştan tez zamanda dönülür.  İnsan hakları evrensel beyannamesinin 3.maddesi der ki;  "Yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği herkesin hakkıdır." Dolayısı ile engelli olmak insanca yaşamamıza engel olmamalıdır. 
 
      Devlet baba, babalığını yapmıyorsa yapması için zorlamak gerekir.  Hakkımızı burada arayamıyorsak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemes (AİHM) sinde aramalıyız. 3578 sayılı yasanın ertelenmesinin kesinlikle önüne geçilmesi gerekir. Bunun için stk ların,medya ve basının bu konuyu sürekli gündemde tutmasaını sağlamamız gerekiyor. Bunu yapabilecek gücümüz var. Engelliler olarak bizlerinde bir kırmızı çizgisi var. Hiç bir bireye bizim onurumuzla, kişiliğimizle oynamasına müsade etmemeliyiz. Yaşam hakkı kutsaldır, insanca yaşama hakkı ise herkes için geçerlidir. BM Engelli Hakları Sözleşmesini Türkiye 03 Aralık 2008 de onayladı.  Sözleşme, Engellilerin topluma dahil olması, ayrımcılıktan ve damgalanmaktan korunması, hizmetlerin engelliler için erişilebilir olması, yasalar önünde eşitlik konularında devlete yükümlülükler getiriyor. 
 
      BM Engelli hakları sözleşmesininde Türkiye Cumhuriyeti devletinin 7 yılda yapamadığı maddeler de var. Bu sözleşmeyi kabul ettiysen gereğini yerine getireceksin. Yapamazsan da bedelini ödeyeceksin. 


 

BM Engelli hakları sözleşmesi madde 9;

1. Taraf Devletler, engellilerin bağımsız yaşamalarının ve toplumun tüm alanlarına tam katılımının sağlanması ve engellilerin diğerleriyle eşit bir şekilde fiziksel çevreye, ulaşıma, bilgi ve iletişim teknolojisi ve sistemi dahil bilgiye ve iletişime, hem kırsal hem de kentsel bölgelerde halka açık olan veya halka sunulan diğer tesislere ve hizmetlere erişiminin sağlanması için uygun tedbirleri almalıdır. Bu tedbirler erişime yönelik engellerin tespitini ve ortadan kaldırılmasını da içermelidir. Bu tedbirler aşağıda belirtilen yerler ve hizmetler bakımından da geçerlidir:

 
(a)   Binalar, yollar, ulaşım araçları ve okullar, evler, sağlık tesisleri ve işyerleri dahil diğer kapalı ve açık tesisler;


(b)  Elektronik hizmetler ve acil hizmetler de dahil olmak üzere, bilgi ve iletişim araçları ve diğer hizmetler.

 

2. Taraf Devletler, ayrıca aşağıdakileri gerçekleştirmek için uygun tedbirler almalıdır:

(a)  Kamuya açık olan veya kamuya sunulan tesis ve hizmetlere erişime ilişkin asgari standart ve kılavuz ilkeler geliştirmek, ilan etmek ve bunların uygulanmasını izlemek;

(b) Kamuya açık tesisleri işleten veya kamuya hizmet sunan özel teşebbüslerin, engellilerin erişebilirliğini her açıdan dikkate almalarını sağlamak;

(c)  Engellilerin karşılaştığı erişim sorunlarına yönelik olarak ilgili kişileri eğitmek;

(d) Kamuya açık binalarda ve diğer tesislerde Braille ve anlaşılması kolay formda işaretleme sağlamak

 
      Avrupa sizin ertelemeye çalıştığınız yasaları, bir asır önce çıkarmış, engellilerin insanca sosyal alanın içinde yer almasını sağadığı gibi pozitif ayrımcılık yaparak sağlam birey le eşit duruma getirmiştir. Bizde ki düşünce engelli isen sosyal hayatın içinde yer alma ya da haddini bilerek ortamda bulun anlayışıdır.  Engelliler olarak bizim isteğimiz bizimle ilgili konularda görüşlerimizin alınmasıdır. 3578 sayılı yasanın uygulanamamış olmasının yanında birde erteleme nin gündeme gelmesi bunlar yapılırken biz engellilerin fikrinin alınmaması biz engellileri derinden yaralamıştır.  Bundan sonra yapılması gereken, erişilebilir yaşam alanlarını tasarlayarak planlamak için öncelikle; Engellilerin çeşitliliğini, yaşamlarını, kentsel çevrede ve konutlarında karşılaştıkları engelleri onlarla birlikte belirleyerek problemleri, bizlerin görüşleri de alınarak acilen çözüm bulmaktır. Bizleri dinlemeden, habersiz bir şeyler tasarlamak, ortak aklı reddetmektir.  

  ALLAH'ın selamı üzerinize olsun.

Bu yazı toplam 7097 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02