• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

El-Ayak Terapi

Sevim Önay Çavdar

MERHABA;

Sizlerle bu kez paylaşmak istediğim konu, kendi sağlığımız için kendimize ve yakınlarımıza faydalı olabileceğimiz bir yöntemi öğrenip kolayca uygulayabiliyor olmamızdır. Ben bu yöntemi kendime kadar öğrendim. Uyguluyorum ve mutluyum, sizlere de tavsiye ediyorum. Hastanelerde koşuşturma yok ilaç yok.

SU JOK terapi metodu güçlü etkisi ve basit uygulanabilirliği ile etkin bir yöntem. 

Türkçeye çevirisi yapılan üç kitaptan, 3. sünden alıntılar sizlere bir fikir verecektir.  

KENDİ KENDİNE SU JOK DOKTOR
Bedenin çeşitli parçalarının uygunluk sistemi:
1- Bedenin kulaklara uygunluk sistemi;
2- Bedenin başa uygunluk sistemi;
3- Bedenin burna uygunluk sistemi;
4- Böbreklerin ayaklara uygunluk sistemi;
5- Bedenin bacaklara uygunluk sistemi;
İnsan vücudunda sayısız birbirine benzeyen uygun sistemler vardır. Onlarda bütün organizmanın ve onun ayrı parçalarının enerji enformasyon kopyası vardır. Onlar, uzaktan kumanda gibi vücudun her organını ya da buna bağlı her ayrı parçasını harekete geçirir.
Bu tedavi sistemi şu şekilde gerçekleşir: Hasta organda ya da vücudun bir kısmında enerji akımı dolaşımının bozulması ile özgün elektro mıknatıs dalgaları üreten, elektrik devresi tıkanır.
Bu dalga aynı zamanda vücudun bütün sistemlerine dağılır. Patolojiye uygun bölgelerde bilye şeklinde şişlikler oluşur, bunlara "bilye uygunluğu" denir. Onlar hava değişikliğine çok duyarlıdırlar ve bastırırken çok ağrı yaparlar. Bu "bilye uygunluğu" doğal ya da yapay dolaşım, elektro-mıknatıs tedavi dalgaları üretir ve hasta bölgelere dönerek, enerji ve fizik seviyesinde bozukluklar giderir.
Bu şekilde birbirini etkilemenin temelinde, birlik faktörü vardır, onlardan en önemlisi dış uygunluğudur. Uygunluk faktörlerinin olması nadde ve tabiatın etkilenmesini sağlar. Bu gerçeklik gösteriyor ki bizim gibi düşünen ve hissedenlerle, ayni zamanda biz de kolay ve iyi şekilde anlaşırız.
Kore dilinde SU-el,, JOK-ayak demektir. Su Jok terafi, elleri ve ayakları kullanarak tedavi yöntemi demektir. El ve ayak formunun, insanın beden formuna şaşılacak derecede uygunluğu söz konusudur.
BEDENİN EL VE AYAKLARDA STANDART SİSTEMİNE UYGUNLUĞU: Uygun sistemi kolay öğrenmek için organların Ying - Yang bölgelerinin ayrıca diyaframın ve ortadaki çizgi yönünün el ve ayaklara yansımasını bilmek gerekir.
BEDENİN YİNG - YANG TARAFIN UYGUNLUĞU: Eski Çin bilginlerine göre, insan bedeni Ying-Yang olmak üzere ikiye bölünür. İnsan eğildiğinde Ying- tarafı içe, Yang tarafı dışa bakar.
El yumruk şeklinde sıkıldığında, avuç içi-Ying, dış yüzü-Yang olur.
Standart sistemin uygunluğunda, bedenin Yang- tarafı ellerin ve ayakların dış tarafı avuçlara ve ayak tabanına uygundur. Standart sistemde dik durulduğunda beden ellere ve ayaklara yansır.
Bedenin ying- tarafı öne, Yang- tarafı arkaya bakar.
DİYAFRAMIN EL VE AYAKLARA YANSIMASI: Diyafram vücudu göğüs iskeletini ve karın bölgesini böler.
El ve ayaklara yansıyan diyaframın iki çizgisi vardır, isimleri yukarı ve aşağı diyafram çizgileridir.
BEDENİN ORTA ÇİZGİSİNİN UYGUNLUĞU: İnsan bedeni çift taraflı simetrik şekilde kurulmuştur sağ ve sol taraf olmak üzere iki bölümdür. Sağ ve sol arasındaki sınırdan bedenin ön tarafından ön orta çizgi geçer, sırttan bedenin sırt orta çizgisi geçer. Orta çizgi el ve ayaklara yansıyan
simetri çizgiden geçer. Her ele ve ayağa bedenin sol ve sağ tarafı yansır. Bedenin sağ tarafı simetrik çizginin sağına yansır. Çok önemli bir bölge de uygun noktaların arandığı simetri çizgisidir, vücudun ortasını ön ve arka tarafını sağ ve sol bölüme ayırır. Standart sisteme uyan vücudun sol bölümü simetri çizgisinin sol bölümüne yansır, vücudun sağ bölümü sağa yansır. El ve ayakların doğru pozisyonda tutulması, tedaviye uygun noktaları vücudun sol
ve sağ bölgesinde ararken hata yapmaktan alıkoyar.
BEDEN PARÇALARINI VE İÇ ORGANLARIN UYGUNLUĞUNU NEREDE BULMAK GEREKİR?
El ve ayakların başparmağında tırnak (ikinci) falanksı başa uygun, Ying- tarafı yüze uygun, Yang -tarafı enseye uygun. Başparmağın birinci falanksı boyna uygun ve onun ön tarafına yansır. (boğaz, tiroit bezleri, gırtlak, kaslar ve kan damarları, yemek borusunun bir kısmı ve nefes borusu.) El ve ayak parmaklarındaki tarak kemiklerinin yumuşak dokularına göğüsteki
organlar yansır. Simetrik çizginin üzeri trakeye uygun. Trakeyi ve bronşlar simetrik çizginin iki tarafına yansır. Simetrik çizginin aşağısında biraz sola kalp yansır. Akciğerler bütün göğüs bölgesine yansır.
Karın bölgesi üç kata bölünür: Üst, orta ve aşağı. Elin ve ayağın üstteki üçüncü kısmı karaciğere, safra kesesine, mideye, pankreasa, on iki parmak bağırsağına ve dalağa uygun.
El ve ayakların orta kısmı ince ve kalın bağırsağa uygun. Avucun ve ayak tabanın tam ortasına göbek yansır. Aşağıdaki kısmınaleğen kemiğinde yerleşen organlar yansır.
El ve ayakların Yang -tarafında simetrik çizgisine omurga yansır. Başparmağın birinci falansı boyundaki omuriliklere uygundur. Sırtın yukarısında sekiz tane omurilik başparmağın tarak kemiğine uygun. Sonra omurganın yansıması kesilir. Omurganın devamı dokuzuncu omurilikten başlar, bileğin Yang -tarafının  ortasından ve üçüncü-dördüncü parmakların
tarak kemikleri arasından deri kıvrımına kadar simetri çizgisine yansır.
Bu bölge sırttaki IX-XI omurşlşkler yansır, beldekş beş omurilik, leğen kemiği ve kuyruk sokumu. İnsan bedenindeki böbrekler ve böbreküstü bezleri bel bölgesindedir, Yang bölgesi.
Parmakların üçüncü eklemleri el ve ayak bilek eklemlerine, parmakların ikinci eklemleri dirsek ve dizlere uygundur. Parmaklara uygun sistemle çok güçlü terapi yapılabilir.
Parmaklar vücudun en uzak kısımlarıdır, fonksiyonel olarak çok aktiftirler. Çoğunlukla iş yaparken el parmakları ve yürürken ayak parmakları stimüle edilirler.
"BÖCEK" SİSTEM
Her parmakta vücuda uyan sistem bulunur. Adı, "Böcek" standart sistemidir. "Böcek" sisteminde tırnak falanjları başa uygun, orta-göğse, birincileri el ve ayaklara bağlı olanlar karnına uygundur. Parmakların Ying -tarafına bedenin Ying -tarafı, Yang -tarafına bedenin Yang -tarafı yansır.
MİNİ- SİSTEMİN VÜCUDA UYGUNLUĞU
Standart sistemde vücut el ve ayaklara uygundur, eller ve ayaklarr parmakların tırnak falanslarına yansır ve organizmanın kopyası olarak bütün bilgileri toplar, onun için ona mini-sistem uygunluğu denmektedir. İkinci ve beşinci parmakların tırnak falanslarında, aynı zamanda el ve ayakların baş parmağında vücudun uygun mimi-sistemi bulunur, ve elin standart
sistemine uygun formunu tekrarlar; el ve ayakların üçüncü ve dördüncü parmaklarının tırnak falanslarında vücudun uygun mini -sistemi bulunur ve ayağa uygun standart sistemi tekrarlar.
TEDAVİ NOKTASI NASIL BULUNUR?
Su Jok terapi yöntemi çok basittir. Etkili ve sistemli yardım rtmek için uygun tedavi noktasını bulmak. Tedavi noktalarının temel kurallarına uymak gerekir.
BİRİNCİ ETAP: Hastalık bedenin hangi bölgesinde (baş, ikişer el ve ayak göğüs ve karın) yerleşmişse öğrenip uygun bölgesi elde ya da ayakta bulunmalı.
İKİNCİ ETAP: El (ayak) birinci yada ikinci standart pozisyondamı olacak? Bunun için hasta bölge diyaframdan yukarıda mı yoksa aşağıda mı ona bakılmalı.
ÜÇÜNCÜ ETAP: Bedende hastalanan yerin Ying ve Yang bölgenin neresinde olduğunu öğrenip elde ya da ayakta uygun bölgesi seçilmelidir.
DÖRDÜNCÜ ETAP: Sağda ya da solda, brdrnin hangi bölgesinde hastalık yerleşmişse öğrenip solda ise elde ya da ayakta uygun bölgesi simetrik çizginin solunda, sağda ise uygun bölgesi simetrik çizginin sağında aranmalıdır.
BEŞİNCİ ETAP: Bedenin tedavisinden uygun bölge orta köprücük kemiği, koltuk altı, göbek v.b gibi ek çizgi hangisi ise o kullanılarak, bulunmalıdır. Hastalıklar kollaeda ya da ayaklarda yerleşmişse onların uygunluğu, eklemlerin ek şart çizgilerindedir.
ALTINCI ETAP: Son olarak tedavi için ağrıyan nokta seçilerek diyagnostik çubuğun yardımı ile hastanın uygun bölgedeki bütün noktalara aynı güçle bastırılmalıdır.
Tedavi noktaları dşğer noktarara oranla, üzerlerine bastırılırken şiddetli bir biçimde ağrırlar. Buna diyagnostikle tedavi yaparken özellikle dikkat edilmeli ve bastırmak için bu noktalar seçilmelidir. Diyagnostik çubukla ağrıyan tedavi noktasına bastırılırken, genellikle kaslarda belirsiz bir çekilme olur.
SU JOK MASAJ
Uygun noktalara, fasılalı şekilde, baskı, mıncıklama, ovalama, vibrasyon, kıvırma, düz ovalana gibi çeşitli teknikler kullanarak masaj yapmak mümkündür.
DİYAGNOSTİK ÇUBUKLA MASAJ
Diyagnostik çubukların yuvarlak sekilde çeşitli başlıkları vardır. (1,2; 3,3; 7,0 mm.)
Standart siteme büyük başlı diyagnostik çubuk, mini -siteme ise küçük başlı diyagnostik çubuk kullanılır.
"MUCİZE YÜZÜK"
Elastik parmak yüzüğü, hastalıklar bütün bedende yaygınsa ve çok sayıda uygun noktalara masaj yapılması gerekiyorsa kullanılır.
TEKERLEKLİ MASAJ ORGLARI
Birden çok sayıda yoğun noktalara masaj yapmak için elartik yüzük gibi tekerlekli masaj orgu da kullanılır. Parmaklarda uygun bölgeye derisi ısınacak ve kızaracak şekilde tekerlekle masaj yapılır.
ÜST DÜZEY APLİKATORLARLA TEDAVİ
İki gruba ayrılır. Birinci gruba yapay aplikatorler, (metaller, camlar, plastikler v.d) metalik ve mıknatıs yıldızcıklar girer. İkinci gruba çeşit minerallerden bitkilerden oluşan doğal maddeler (tohumlar, bitkilerin parçaları, taşlar v.d) girer. Kullanılan üst düzey aplikatörlerin tedavi etkisi uygun noktalara mekanik baskısından kaynaklanır.
Üst düzet aplikatorler bulunan tedavi noktasına flasterle bağlanır.
METALİK YILDIZCIKLAR
Su Jok terapide üst düzey aplikatörlerden biri olarak küçük ve büyük metalik yıldızcıklar çok sık kullanılır. Büyük yıldızcıklar çoğunlukla avuç içinde ve ayak tabanında uygun noktaların stimülasyonunda kullanılır, küçükler, ellerin ve ayakların dış tarafındaki noktaların stimülasyonunda ve çocuklara yardım ederken kullanılır.
MIKNATIS YILDIZCIKLAR
Mıknatıs yıldızcıklar derine yerleşerek noktaların stimülasyonunda çok etkili olurlar. Mıknatıs yıldızcıklar güney kutbuna bağlı ise (mıknatısın üstü sarı renk) o zaman o nokta frenk etkisi olur. Mıknatıs yıldızcıklar kuzey kutbuna bağlı ise (mıknatısın üstü beyaz renk) o zaman o noktayı kuvvetlendirir.
TOHUMLAR EN ÇOK KULLANILAN DOĞAL APLİKATORLERDİR
Canlı biyolojik tohumlar yenidoğacak bitkiye yüksek seviyede hayat enerjisi verir. Tohumlar uygun noktalara bağlandığındaonlar uyanırlar ve onların biyolojik akımları "uygun bilyelerle" harekete geçerek hasta organların ve bedenin paeçalerını enerjileri
ile onarırlar.
Tedavi için bozulmamış filizlenebilen tohumların seçilmesi gerekir. Çoğunlukla turp, şalgam, karabuğday, nohut, fasulye, biber, keten tohumları ve elma, üzüm, nar, kartopu, kabak
çekirdekleri kullanılır. Tohumlar ellerde ve ayaklarda uygun noktalara flasterlerle bağlanır.

Bu yazı toplam 11645 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02