• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Eengelliye Metro Davranış Dersleri

Hayrettin Dereli

İlk okul seviyesinde öğrenilmesi gereken hayata başlama derslerini biz zaten biliyoruz, bu satırları okuyan bir iki sağlam vatandaşta feyz alır ve çevrelerine ışık saçar niyetiyle kaleme alıyorum. Muadillerine göre pek uzun sayılmayan İstanbul metromuz gerçekten dünya normları üzerinde inşa edilmiş bir gurur abidesi. (Abideler genellikle diklemesine olur ama bu yerin altında). Biz hayatı eksik yaşayanlar için her şey müstesna düşünülmüş. Kapının önündeki otoparklardan, asansörlere, metro içinde ayrılan yerlere kadar. Gelin görün ki bunları kullanacak olan biz insan oğluna birkaç numara büyük gelmiş bu güzellikler. Asansörlerin herkes tarafından fütürsuzca kullanılmasını geçtim, metro içinde sergilenen davranış bozukluklarına seyirci kalmak bizlere yakışmaz düşüncesindeyim. Benim seyahat ettiğim saatlerde pek engelli bireylere rastlamışlığım yok. Bu azlık, bizlere nasıl davranılacağı konusunda, bizden biraz daha iyi olduklarını düşündüğüm (görsel açıdan) bireylere yol göstermemize engel teşkil etmekte. Her seferinde dürtmek zorunda kalıyorum yer kapma yarışına giren lüzumsuzları. Alamadıkları terbiyeyi, görmedikleri disiplini (burada ki disiplin kelimesi talim, terbiye anlamında) topu topu 20-25 dakikalık hızlı yolculuk  esnasında bizim göstermemiz gerekmekte. Önceliğin biz de olması gerektiğini, bir yere otururken etraflarına bir bakmaları gerektiğine 15 dakika ayakta gitmekle ölmeyeceklerine bu arkadaşları inandırmamız gerekmekte. Yer verme kültürü denilen bütün öğretilerin üzerinde bir disiplin dalı var hayatımızda. Değnekli biri olarak hadi beni geçtim, dedesi, ninesi yaşındaki insanlara gösterilemeyen bu çağdışılığı nasıl yeneceğiz. Adam başına düşen gelir 50.000 dolar olsa ne yazar. Aslında bu bir eğitim sorunu da değil, zira bu pek eğitimle olacak bir unsur değil, çaresi, bizim gibi gelişmeye çalışan toplumlarda daha çok birlikte yaşamaktan geçiyor. Ne kadar çok benim gibi hafif eksik vatandaş dışarıda olursa öğrenmeleri ve hareket şekilleri normalleşmeye başlayacaktır. Belki 5-10 sene sonra biraz yol kat etmiş oluruz.

Umuyorum.

Çok enteresan olduğunu düşündüğüm bir konu var şu mübarek ramazan ayında, Diyanet İşleri Yüksek Kurulu, camilerde hasta ve engelli kişilerin sandalyede namaz kılmalarının cemaat arasında tartışmalara neden olduğunu ifade eden bir açıklama yapmış. Dikkat buyurunuz ‘Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan, namazı oturarak kılmaktır. Böyle bir kişi namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yan yana kıbleye uzatarak kılar’ şeklinde başlayan açıklama, camilerde sandalyede namaz kılmak, göze hoş gelmeyen bir görüntü ortaya çıkarmakta ve cemaat arasında tartışmalara sebep olmaktadır.(gerçekten mi? Çok merak ediyorum) Özellikle namaz kılmak amacı ile camiler de sıralar halinde sabit oturakların yapılması, cami doku ve kültürüyle bağdaşmamaktadır. (bu sıra işi bir ara gündeme gelmişti ve benim çok hoşuma gitmişti. Sandalye aramak zorunda kalmayacaktım namaz kılmak için.) Bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmaları uygundur.’diye açıklama sona eriyor.

Kalabalık cemaat içinde yerde namaz kılmak ta, böyle de namaz kılan biri olarak bana çok güzel gelmedi hiç. Sandalye de caminin ortasında zaten uygun değil. Görüş ve düşüncelerim bir sonraki yazıda olacak. Hayırlı ramazanlar.

Hayrettin Dereli

Bu yazı toplam 16626 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02