• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Düşüncesel Engeller

Burhan Gümrükçü
Geçmişten buyana, böyle giderse de ilerleyen günlerde daha çok konuşacağımıza benzer bir konudur; Engellinin asıl engeli düşüncelerden kaynaklı engellerin olduğu. 
 
Eskiye oranla, daha doğru söylemek gerekirse. Geriye dönük 25-30 yıldan buyana engelliler eğitimlerini ilkokul düzeyinden daha ileriye götürerek yüksekokul, hatta şimdilik azda olsa doktora düzeylerine kadar çıkardılar. Zaman zaman bazı tartışmalar yaşanıyor olsa da eğitimlerine göre mesleki branşlarında istihdam imkanı bularak görev yapmaya çalıştılar ve halende devam ediyorlar. Mutlaka ki bu duruma gelmek kolay olmadı ve kolayda değil. Bunun yanı sıra teknolojinin gelişmesi paralelinde de kullanımın artması engelli camiası içinde de hızla yaygınlaştı.
 
Bu iki faktör bir araya gelince. Birbirini sürükleyince engelli kardeşlerimizde fırsat eşitliği sağlanması yolunda engellerin ortadan kaldırıldığında birçok alanda engelli olmayanlar gibi performans gösterebilineceğini, başarılı olunabileceğini ortaya koymuştur.
 
Fiziksel engelinin zorluklarına rağmen resim yapan, şiir-kitap yazan, el sanatları, güzel sanatlarla uğraşan, toplumumuzca pek bilinmeyen hatta bilenlerin sayısının da giderek azaldığı “Yumurta oyma sanatı” nı icra eden, kamu sektöründe üst düzey idarecilik yapan, alanında uzman olan, görme engelli olarak. 
 
Dünya çapında yazılım sektörünün lideri sayılan bir firmada yazılımcı olarak etkin ve yetkili bir görevde olan… Yazacak olsak bu liste uzar gider. Bu örnekleri tabi ki çoğaltmak mümkün ancak bu kadarıyla yetinelim. Kısaca toplumun her alanında siyasetinden ticaretine akla gelebilen her alanda var oluyorlar ve başarı gösteriyorlar. Geriden gelen genç jenerasyonda yelpazeyi genişletip çıtayı yükselteceğinin sinyalini veriyor. Tabi ki bu gün engellilerin geldiği nokta istenilen nokta değil mutlaka, ancak bu duruma da kolay gelinmedi.
 
Adeta engelliler tırnaklarıyla kazıyarak ve bürokrasiyi zorlayarak hakları olanı alarak buralara gelindi. Peki tüm bunları yazdık da sorunlar bitti mi her şey güllük gülistanlık mı? Değil tabi ki. Daha önümüzde aşılması gerek bir çok sorun ve engelimiz var. 
 
Yazımızın başında da söylemiştik. Asıl sorun düşüncelerden kaynaklanan engeller diye. Genel olarak bakıldığında kanun, yönetmelik, genelge noktasında (her ne kadar kendi içinde eksiklikleri var olsa da) düzenlemeler büyük ölçüde yapıldı. Burada gerekli düzenlemelerin yapılmamışlarının yanı sıra yapılanlarının uygulayıcılardan yani düşünce zihniyetlerinden kaynaklanan engeller Biz engellileri daha çok zor durumda bırakmaktadır. 
 
Bu yazımda konunun detaylıca değerlendirilmesini sonraki yazıma bırakarak iki örnekle birlikte kamuoyunu, etkili ve yetkilileri konu ile ilgili biraz düşünmelerini sağlamaya çalışacağım inşallah. 
 
Asgari ücretin 1.300 T.L. olmasına mı bağlıdır bilemiyorum ancak özel sektörde çalışan her ikisi de görme engelli çift 15 gün arayla geçtiğimiz OCAK ayında firma mali açıdan sıkıntıda olduğu gerekçe gösterilerek işten çıkarılmışlar. Bu arada söyleyeyim ikisi farklı firmalarda çalışıyorlarmış. Kardeşimiz üst düzey yöneticilik yaptığım S. T. K. Ya gelerek durumunu anlatarak yardımcı olmam ricasında bulundu.
 
Evet kendisi zor durumdaydı. Elbette ki her insan gibi onlarda aileleri adına geleceğe yönelik planlar yapmışlar. Bunun üzerine eş dost ve akrabalarımdan yardımcı olabilmesi muhtemel etkili ve hatta üst derece sayılabilecek yetkili kişileri arayarak durumlarının detayını da anlatarak en azından bir tanesinin özel sektörde istihdam edilmesi yönünde ricada bulundum. Aldığım cevap aşağı yukarı aynı idi. “Çok zor, hele de görme engelli daha da zor”… Peki ülkemizde engellilerin istihdamında gerek kamu gerekse de özel sektör için kanuni bir kota yok mu? Özel sektör için engelli istihdamı için belli şartlar dahilinde teşvik etme adına devlet desteği yok mu?
 
Var tabi ki. Ancak kimin umurunda? 
Aile sinide tanıdığım görme engelli bir kardeşimiz var. Kendisi meslek lisesi “bilgisayar” bölümünde okuyor. Biliyorsunuz ki meslek liselerinde öğrenim gören öğrencilerimiz bölümlerine uygun staj yapmak zorundadırlar. Bir ara bu kardeşimizin staj meselesini ailesiyle konuşmuştuk ve kendilerine bazı önerilerde bulunmuştum. Tabi ki de kendileri de konuya vakıf kişiler. Ben konu herhalde hallolmuştur düşüncesiyle meseleyi unuttum gitti açıkçası. Geçenlerde bir vesile görüştüğümüzde, staj yapabilecek bir yer bulmakta hayli zorlandıklarını beyan ettiler. Aslında yukarıdaki örnekteki gibi verilen cevap anlam bakımından aynı.
 
Nereyle görüşmüşlerse hepsi kendilerine “biz kabul edemeyiz, bu sorumluluğu üstlenemeyiz” veya benzeri cevaplar vermişler. Peki sonuç? Sonuç neyse ki yukarıdaki örnekteki gibi hüsran değil. Tevafukken bölgenin mülki amiri ile karşılaşıyorlar ve durumlarını anlatma fırsatı buluyorlar ve sağ olsun bizzat kendi yanında staj yapması için gerekli işlemleri başlatıyor. 
 
Her iki örnekte de karşı tarafların yaklaşımları aynı. Sadece bu konularda mı böyle? Tabi ki hayır daha bir çok konuda aslında yaklaşım hep aynı. İşte siz ne kadar kanun yaparsanız yapın kafa yapısını, düşünce yapısını, zihniyeti değiştiremediğiniz sürece, toplumsal bilinç oluşturamadıktan sonra düzelen pek bir şey olmayacaktır ve engelliler hep bir sıfır yenik başlama durumunda olacaklardır. 
 
Baştan söylemiştim bu yazımda konunun değerlendirmesine girmeyeceğim, bir başka yazıma bırakacağım diye. Çünkü istiyorum ki engelli olmayanlar yazıyı okuduktan sonra buradan yola çıkarak biraz kendileri düşünsünler… 
 
HAAA! Bu arada şunu unutmadan yazayım. Sayın M. E. B. Ve kanun yapıcı yetkililer neden kurum ve kuruluşlarla gerekli protokolleri düzenleyip bu sorunu kolayca çözebilmek varken lise çağındaki engelli kardeşlerimizi ve ailelerini kapı kapı dolaşıp staj yapabilecek bir kurum kuruluş aratırlar ki?
 
Ad Soyad: Burhan GÜMRÜKÇÜ
Bu yazı toplam 4514 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02