• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

DRAM DEĞİL YAŞAM!...

Hayrettin Dereli

BİR YAŞAYAN OLARAK ENGELLİLERİN SORUNLARI

Engelli olma durumu, bedensel veya zihinsel rahatsızlıkları bulunan kişilerle, başkaları ile eşit olarak topluma tam ve etkin şekilde katılmalarını önleyen davranışsal ve çevresel engeller arasındaki etkileşimden kaynaklanmaktadır. Daha kolay anlatımla bedensel ve zihinsel eksiklikleri bulunan bireylerin topluma adaptasyon sorunudur.  Buradaki temel amacımız bu zorlukları asgari düzeye indirme çabasıdır.

Bu zorlukları sıfırlayabilmemiz için, bu sıkıntıları yaşayanları tespit edip, bireysel olarak nelere ihtiyaçları olduğunu, neler istediklerini, hayattan ne beklediklerini belirlememiz lazım.

Bizim burada konu ettiklerimiz ise bireysellikten ziyade, toplumun bütünü için düşündüklerimiz.

Yapılması gereken bazı çalışmaları aşağıdaki gibi belirtebiliriz.

 

- Yaşam koşullarının iyileştirilmesi – Kanımca yapılabilecek en kolay çalışma bu aşamadır.

    Hep bir yerden başlanılması istenmektedir. Fiziki çalışma, gözle görülebilir, elle hissedilebilir ve işte başlandı denilebilir çalışma aşamasıdır. Bu koşulların neler olduğunu saymaya gerek yok sanırım. Her toplantıda söylenen beylik sözlerdir bunlar. Kaldırımlar, otobüsler, sesli trafik lambaları, işaretli yollar, uygun rampalar, korkuluklar, engelli wc leri, engelli araçları için otoparklar (bu konuda 20 araçlık bütün otoparklarda zorunluluk var ), bu özel park yerlerini işgal edenlere uygulanacak yaptırımlar, kamusal alanları rahat kullanma hakkı. Aslında burada yapılaması istenilen işler engelliler için değil bütün toplumun bireyleri içindir. Kim istemez ki daha düzgün bir yolda yürümeyi daha rahat bir alanda hareket etmeyi, unutulmaması gereken herkesin bir gün engelli olma ihtimali değil, herkesin bir gün yaşlanacak olmasıdır.

 

- Engelli bireylerin kapasitelerinin gelişmesine yardımcı olmak bir diğer çalışma alanımız olmalı. Muhakkak diploma sahibi olmalarını sağlamalıyız. Özel kurslar da  muhasebe, bilgisayar, yabancı dil eğitimleri verilerek iş imkanlarını arttırma çabası içinde olmalıyız. Ancak buradaki sorunumuz kurslar değil, kurs alacak engelliler. Çevrenize bir bakınız, mahallenizde, apartmanınızda bir engelli arkadaş var mı diploma sahibi yapabileceğimiz.

 

-Engellilerin topluma katkısı bulunan bireyler olmasını sağlamak temel görevimiz. Önce eğitim alabilecek engellileri belirlemek, bütün eğitim hayatı boyunca destekleyicisi olmak , bu da sivil toplum kuruluşlarının var olma sebeplerin den biri sanırım. Üniversite bitirmiş kaç engelli var çevrenizde, kaçı yabancı dil biliyor, kaçı müzik aleti çalabiliyor. Uzun bir istatistik konusu yapılması gereken.

 

Ben 1.5 yaşından beri engelli olarak yaşana biri olarak, kendimi aslında hiç bu sınıfa sokmamıştım uzun zamandır. Zira benim gibi meslek sahibi engelliler kendilerini engelli olarak görmezler hiç. Ve de bu tür yardımlaşmalardan hep uzak kalmaya çalışırlar. Zira engel sadece ayak ta kolda olmuyor kafa da da oluyor. Üniversite Mezunu master yapmış bir mali müşavir olarak benim düşüncem artık konuşmaları bırakarak eyleme dönmek. Hemen yarın demeliyiz ki Sarıyer de bulunan yüzme havuzlarını belli günlerde engellilere tahsis ettik, rehabilitasyon çerçevesi içersinde. Engelli araçları için özel işaretli otoparklar belirledik. İşte size eylem.

 

Engelli insanlara iş imkanı sağlamanın zorluğunu kabul ediyorum. O zaman bu kader dostlarıma hayatı sevdirmenin yollarını bulmalıyız. On beş günde bir ayda bir kültür gezileri, müze gezileri, konserler, özel toplantılar yapılarak hayatın içine çekmeliyiz.

 

-         Mekan içi düzenlemeler

-         Beyaz baston dağıtımı

-         Akü şarj yerleri

-         Diyaliz ve diyabet hastalarına hizmet

-         Alo taksi uygulaması

-         Faturaların evlerinden alınıp ödenmesi

Bu yazı toplam 16227 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02