• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Diyanet Birkez Daha Engellilerin Umudunu Yıktı

Burhan Gümrükçü

Bir umuttur insanın yıllarca içerisinde beslediği iyi bir hayat sürdürebilmek. Bu umudunun gerçekleşmesi içinde birçok çaba gösterir belki de sıkıntılar çeker, zorluklar yaşar ama yılmaz azimle gayretle tahsil hayatını en güzel şekilde tamamlamaya gayret eder sonunda da başarır. Bu yolda aileleri de onlara özveriyle yardımcı ve destek olurlar. Sonra başlar tahsiline göre veya gönlünde yatan bir işte istihdam edilebilme mücadelesi. Oda günümüzde biliyorsunuz ki hayli meşakkatli bir hal içerisinde. İşte bu tablonun içerisinde bir grup var onlarda engelli kardeşlerimiz. Engelli kardeşlerimiz bu yolda her ne kadar ayrı bir statüde değerlendiriliyor olsalar da onlarında kendi içinde daha çok zorlukları var. 
Hani başta dedik ya bir umuttur insanın içinde beslediği. Aynen engelli kardeşlerimizde daha bir duygusallıkla beslerler bu umudu. 
Bu günlerde bu engelli kardeşlerimizden bir grup kardeşimiz Umutla bekledikleri istihdam edilme emellerine erişmiş ve geçtiğimiz Nisan ayında E. K. P. S. S. (Engelli kamu personel seçme sınavı) sonucuna göre tercihlerini yapmışlar ve bu tercihlerine göre atamaları yapılmıştı. Atanan kardeşlerimiz büyük bir mutluluk yaşadılar, onların adına bizlerde tabi ki. İçlerinde bir kesim vardı ki işte onların atamalarından dolayı içlerinde yıllarca umutla besledikleri emelleri gerçekleşmiş ve sevinmişlerdi ama bu sevinç bir anda büyük bir hüzne hatta ağır travmalara dönüştü. Bu kardeşlerimiz Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çeşitli müftülüklere İmam, Müezzin, KUR'AN kursu hocalığı kadrolarında atanmış kardeşlerimizdir. Sistem üzerinden vasıfları uyan kadrolara tercihlerini yaptılar ve tercihleri sistem tarafından onandı zaten herhangi bir uyumsuz durum söz konusu olsa sistem tercihini onaylamıyor. D.İ.B. de tercih şartlarında söz konusu kadrolara atanabilinmesi için hiç bir şart koymamıştı İmam hatip lisesi veya İlahiyat ön lisans mezunu olmaktan başka. Bu tercihlerde bulunan kardeşlerimiz atamaları yapıldıktan sonra gerekli evraklarını atandıkları müftülüklere teslim ettiler orada da bir sıkıntı ile karşılaşmadılar. Her şey normal seyrinde giderken ve kardeşlerimiz atanmış olmanın üstüne üstlük istedikleri kadrolara atanmanın mutluluğunu yaşarken, oluşturulan komisyon evraklar üzerinden incelemesini yapıyor ve atanan kardeşlerimizden yüz dokuz kardeşimizin atamasını iptal ediyor. İşte burada başlıyor travma Engelli olmasının duygusallığıyla birde bu birçoğunun yaşadığı haksız mağduriyet karşısında hak mücadelesi. 
Bu konuda konuyu gündeme taşımış bir yazı kaleme almamdan dolayı Diyanet İşleri Başkanlığı komisyonları tarafından atamaları ret edilen kardeşlerimiz bana ulaştı. Birçoğuyla görüştüm ve durumları hakkında bilgiler aldım ve karşıma ilginç tablolar çıktı. Biraz yukarıda haksız mağduriyet diye bir tabir kullandım. Bu inanınki tam yerinde bir tabirdir. Çünkü gördüm ki; ret edilen kardeşlerimizin içerisinde hafız olanlar var ve kurs hocalığı yapmasına mani bir engeli yok zaten bir kaç yıldır gönüllü olarak da bu görevi sürdürüyor olanı da var. Sindirim sistemindeki rahatsızlığı nedeniyle ameliyat geçirmiş ve engelli raporuna sahip üstelik fiziki olarak atandığı imamlık görevini yapmaya hiç bir mânisinde yok, onun ötesinde "ÇÖLYAK" rahatsızlığından dolayı engelli raporu olanda var. "ÇÖLYAK" rahatsızlığı; bir nevi kısaca unlu mamulleri yiyememe rahatsızlığı diyebiliriz. İlgi DUYANLAR DETAYLI BİLGİYİ İNTERNETLERDEN ARAŞTIRABİLİRLER, BEN ARAŞTIRDIM VE HAYRETLER İÇERİSİNDE KALDIM BÖYLE BİR RAHATSIZLIKTAN DOLAYI KURS HOCALIĞINA atananın ataması red edilir diye. Red kararı verilenlerin içerisinde temizlik titizliği rahatsızlığı olan, görevini engellemeyecek şekilde ortopedik engellide var, az ölçüde konuşma problemi olan fakat atandığı göreve mani bir durumu olmayan, hatta ilginç vakalardan bir tanesi, elinde "İmamlık" yapabilir diye raporu olup da atandığı imamlık kadrosu red edileni bile var. Daha buna benzer birçok ilginç red edilme vakasına şahit oldum bu aşamada, tabi ki bunların hepsine burada yer veremiyorum. 
Görev ve yetkileri içerisinde bizlere İSLAM dinimizi öğretmek olan ve dini hizmetleri sunmak olan diyanet işleri başkanlığımızın dinimizin her şartta adil davranma şartına uyması hepimizden önde gelmez mi? Böyle bir kurumda bu denli bariz haksız mağduriyetlerin yaşanmış olması da ayrıca bir üzüntü sebebimizdir. Peygamber efendimiz Hz. MUHAMMED (s.a.v) tüm insanlara olduğu gibi engellilere de özel bir önem vermiş, onların toplumla bütünleşmesi toplum tarafından dışlanmaması her şeyden önce engellilerinde bir insan olduğu ayrımcılık yapılmaması gerektiğini bizlere gösteren bir çok davranışı varken (ABDULLAH İBN-İ MES'UD, MU AZ BİN CEBEL, ABDULLAH İBN-İ ÜMMÜ MEKTUM, ITBAN BİN MALİK bunlardan sadece bir kaçıdır) Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bunları bile örnek almadan engellilere karşı bu denli önyargılı davranması ne anlaşılır bir durum nede izahı mümkün bir durumdur. 
Engelli kardeşlerimizin, bizim gibi konuya duyarlı kişilerin ve ayrıcada sınırlı sayıda engelli sivil toplum kuruluşlarının girişim, çaba ve konunun üzerine gitmesi sonucu Diyanet İşleri Başkanlığı yapmış olduğu hatasının üzerine konuyu çözmek yerine bu kardeşlerimize bir ikinci sıkıntı çıkarmaktadırki oda bu kardeşlerimizden yeniden engelli sağlık kurulu raporu istemesidir. Böyle bir durumda engelli kardeşlerimizden tekrar engelli sağlık kurulu raporu istemesinin hiçbir hukuki dayanağı yoktur. Dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığı kendi hatası yüzünden madur ettiği engellileri, hatasını örtbas etmek adına bu yollada katmerli madur etmektedir. 
Nitelikli görevlere atamalar yapan kurumlar özel şartlar ortaya koyarlar. Diyanet İşleri Başkanlığımız da bünyesinde bulunan ve yönetmeliklerinde şartları belirlenmiş olan nitelikli kadrolara atama yapacağı zaman tercih şartları arasına bunları koymuyorsa bu tercihlerde bulunup atamaları yapılan engelli kardeşlerimizin kabahatleri ne? Evet gerçekten atandığı görevi ifa edemeyecek engelli kardeşlerimiz olabilir, bunların red edilmesine hiçbir itirazımız olamaz, ancak burada komisyonlar nitelikli görevlere atanan engelli kardeşlerimizi bizzat görmeden ve söz konusu görevi yapmada bir manisi olup olmadığını şahsı çağırıp gördükten sonra karar vermeden sadece önüne gelen raporlar üzerinden toptan bir red yoluna gitmiştir. BİZ ENGELLİLER dini hizmetleri ve dini bilgileri en iyi en doğru şekliyle öğrenebileceğimiz ve bu konuda da insanlığa örnek davranış göstermesi gereken diyanet işleri Başkanlığı’ndan böyle bir haksız uygulamayı beklemezdik, çünkü o kurum haksızlıkların olmaması gereken, hatta haksızlıkların ortadan kalkması için toplumu bilgilendirip ve bilinçlendirmesi gereken bir kurumdur. 
Elbette yukarıda bazı örneklerini de verdiğim gibi durumda olan bir çok kardeşimizde bu nedenle haksız yere mağdur olmuşlardır. 
Telafisi mümkün olan bu durum, umarız ki ilgili yetkililerce bir araya gelinerek bir çözüme kısa zamanda ulaşır.. Örneğin red edilen kardeşlerimiz oluşturulan her alandan temsilcinin bulunduğu hakem komisyonunca tekrar çağırılarak bizzat görüşülerek değerlendirilirler. Atandıkları görevleri yerine getiremeyecek engelli kardeşlerimizi de yapabilecekleri memuriyetlerde görevlendirmek yoluyla mağduriyetleri ortadan kaldırılır. Zira bu kardeşlerimiz atamaları ret olunduklarından dolayı bir dahaki e k p s s sınavına girene kadar bundan sonraki hiçbir atamaya katılamayacaklardır yani iki yönlü mağduriyet yaşayacaklardır. Tekrar vurgulayalım ki elbette gerçekten usulsüzlük yapan haksız yere atama hakkı kazananlar tabiki red edilsin ve cezalandırılsın, ancak inanın hiç bir manisi olmayan engelli kardeşlerimizi de sadece kağıt üzerinden inceleyip mağdur etmek de pek adalete uygun olmuyor. 


Bu yazımızı da bir atasözü ile bitirmiş olalım. 
" Alma Mazlum’un ahını, bir gün çıkar aheste aheste."


Ad Soyad: Burhan GÜMRÜKÇÜ
E-Posta: burhan.gumrukcu@gmail.com

Bu yazı toplam 2080 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02