• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

D.İ.B ve Engelliler Koordinasyon Merkezi

Burhan Gümrükçü
Kıymetli takipçilerim, çok sık olmasa da zaman zaman buradan dile getirmeye de çalışırdım. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde bir engelliler daire başkanlığının kurulması gerekli diye. Bu düşünceyle ilgililerle temas kurmaya çalışırdık.
Engellilerin dini eğitimi konusunda daha organizeli bir çalışmalar yürütmek için birkaç yıl önce konuya gönül veren ve bu güne kadar hizmet vermeye çalışan gönüllüler bir araya gelmiş üç günlük çalıştay sonucunda platform olarak organize olmayı kararlaştırmıştık. Bendeniz bu platforma başkanlık yapmaktayım. Aynı zamanda Anadolu Engelliler Birliği Derneği adı altında yine hizmet gayesi engellilerin sorunları ve manevi eğitimi olan, bu gayeyle hizmet vermeye gayret gösteren derneğin genel başkanlığını yürütmekteyim.
Bizler gerek hizmetleri gerekse de kurumsal yapı içerisinde temsil sıfatı bulunan daire başkanlığı teklif ve bu teklifimizi dile getiren raporlarımızı yetkililerin dikkatine sunup sonuca gitmeye çaba gösteriyorduk. Tüm bu çalışmaları zaman zaman hızlandırarak zaman zamanda rölantide sürdürürken diyanet işleri başkanlığımız istediğimiz noktada değil ancak önemli sayabileceğimiz bir yapılanmayı başlattı ve bünyesinde din hizmetleri genel müdürlüğü ne bağlı engelliler koordinasyon merkezi adıyla bir teşkilatlanmaya gitti.
Bu süreçte bizlerle de koordineli bir çalışma yürüttüler. Halende bu koordine sürdürülmekte. Koordinasyon sorumlusu Sayın Ömer AYDIN hocamız ile yaptığımız istişare çalışmalarında diyanet işleri başkanlığımızın ve hocamızın kararlılığı ve samimiyeti bizleri sevindirdi. Bu sevincimizi boşa çıkarmayan Sayın AYDIN hocamız aralıksız gösterdiği gayret ile yurt genelinde diyanet işleri bünyesinden büyük illerimizde iki, diğer illerimizde bir tane olmak üzere koordinatörler belirleyerek önemli bir basamağıda çıkmış oldu bana göre.
Bu çerçevede HAZİRAN ayı başında Afyon Sandıklı’da tüm koordinatörlerinde katıldığı bir haftalık bir eğitim çalışması organize edildi. Bendenizde bu çalıştaya davet edildim ve bilgi ve tecrübelerimize dayanarak katılımcılara bir sunum yaptım. Orada gördüğüm samimiyet ve bir şeyler yapabilmek için sunumlardan istifade etme gayreti beni biraz daha memnun etti.
Çalıştay sonrası yurdumuzun değişik illerinden şahsıma ulaşan engellilerin beyanları; söz konusu teşkilatlanma ve devamında yapılan çalıştay, bizlerinde orada anlatmaya çalıştıklarımızdan sonra olumlu gelişmelerin olduğu yönündeydi. 
Bir işe başlanılır ve işin düşünce, planlama, uygulama aşamaları olur yani bir anda her şey rayına oturmaz. Bu gün gelinen nokta ileriye yönelik daha iyi hizmetlerin maksadına uygun yapılacağının işaretlerini vermektedir. Bu durum karşısında ben konuyu soranlara bir cümleyle şöyle tanımlıyorum. “Bu güne kadar bizler diyanet işleri başkanlığımıza giderek ilgili yetkililerle görüşmeye çalışıp önerilerimizi sunmaya tekliflerimizi resmiyete kavuşturmaya çaba gösterirdik, bu gün ise artık diyanet işleri başkanlığımız bizleri diğer engel gruplarını çağırıyor ve sizler için hangi hizmetleri nasıl yapmalıyız diye istişareler ve çalıştaylar yapıyor.
” Bu arada tabii ki basılı yayınlar daire başkanlığını ve daire başkanı Sayın Yunus AKKAYA hocamızın gayretlerini de göz ardı edemeyiz. Basılı yayınlar daire başkanlığı da bizlerle sürekli irtibat halinde olup fikir alışverişinde bulunuyor. Zengin bir kaynak oluşturmak hedefinde olduklarından hangi şekliyle hangi kaynaklar verimli olur noktasında hassasiyet gösteriyor ve fikirlerimizi dikkate alıyorlar. Bunlar güzel şeyler iyi gelişmeler.
Belki bu güne kadar geç kalınmış bir durum ancak bizler geldiğimiz noktada geçmişin olumsuzluklarını dile getirmektense gelinen noktayı daha ileriye nasıl götürebiliriz anlayışıyla başkanlığın ilgili birimlerine destek vermemizi düşünmeli ve bu yönde performans harcamalıyız. 
Engelliler koordinasyon merkezi ve illerdeki koordinatörler bölgelerinde öncelikle bir envanter çalışması yürütecekler bunun için tabii ki bilgilerine ihtiyaç duydukları muhtarlar ve cami imamları da olacaktır. Aynı zamanda o bölgenin öne çıkmış bilgi ve tecrübesine güvenilir engelliler ve
S. T. K.’larıyla da irtibat halinde olacaklar ve gerek manevi eğitim gerekse de sosyal hayata entegrasyonu konularında birebir temaslarla engellilere destek ve hizmet verilecek sistem tam anlamıyla oturup işler hale gelinceye kadar bu süreçte ilçeler düzeyinde de koordinatörler görevlendirilecek. 
Bir çalışmaların içerisinde gayret gösteriyoruz ve sonuç alamıyoruz ilerleme kaydedemiyoruz gibi içimizde bir his oluşabiliyor, ancak samimi ve iyi niyetle yürütülen çalışmaların mutlaka sonuçlarını vakti zamanı geldiğinde görebiliyoruz.
Tabii ki bunları gerçekleştirmek için irade sahibi samimi yöneticilerin olması da önemli bir faktördür. Her ne kadar platform başkanı olarak üç yıldır diyanet işleri başkanı Sayın GÖRMEZ ile görüşme talebimize bir cevap alamadıysak da gelişmeler bizi umutlandırmaktadır. İnşallah bu gayret ve samimiyet daimi olur ve bu hizmet sekteye uğramaz. İleride bir daire başkanlığına dönüşür…
 
Ad Soyad: Burhan GÜMRÜKÇÜ
Bu yazı toplam 1111 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02