• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Boynuna iyi bak!

Fzt.: Eda TAŞKIN
Vücudumuzun her parçasını olduğu gibi boynumuzu da korumalıyız.
Nasıl?
Ağır cisimleri kaldırmayın.Kaldırmak zorunda kaldığınızda durun ve düşünün:
Bu yükü tek bir hamleyle mi kaldırmak zorundasınız?
Yardım alamaz mısınız?

Baş üstü hareketler boyun için yorucu ve zorlayıcı hareketlerdir.Uzun süreli baş üstü aktivitelerden sakının.
Temizlik planı yapmadan önce düşünün :Tüm perdeleri arka arkaya takmak zorunda mısınız?
Tüm duvarlar çarşamba günü silinmek zorunda mı?
İyi bir merdiven almak uzun vadede çok karlı bir alışveriş olmaz mı?
Ve daha uzun birisinden zaman zaman yardım alamaz mısınız?
Ancak baş üstü aktivitelerden işiniz gereği fazla kaçınamıyorsanız, güçlü boyun ve sırt kaslarınızın olması lehinize olacaktır.Hiçbir boyun probleminiz yoksa bu egzersizler için bir fizyoterapiste danışabilirsiniz ancak zaman zaman ağrıyan ,kollarda uyuşma-karıncalanma ile sizi uyaran bir boyna sahipseniz önce bir fizik tedavi -ortopedi ya da beyin cerrahisi hekimine gitmeniz uygun olacaktır.
Taşıdığınız yükleri 2\'ye ayırarak taşıyın ve yeri gelirse düşünün:
Evin haftalık tüm alışverişini tek bir seferde yapmak zorunda mısınız?Günlük küçük alışverişlerle küçük yürüyüşleri birleştirmek faydasız bir yaşam tarzı değişikliği midir?
Ergonomi(iş bilimi ) konusunda bilgi edinin.Mesleğinize göre araştırma yapabilirsiniz:
Ofis ergonomisi
Eğitim kurumlarında ergonomi
Ev ergonomisi
Ormancılıkta ergonomi
Otomobilde ergonomi...vb
Çalışırken-yaşarken dinlenmeyi keşif haline getirin.Her yaptığınız işte :Acaba daha az yorulmanın bir yolu var mıdır? sorusunu aklınıza getirmeye çalışın.Örneğin ulaşmak istediğiniz yere hem otobüs hem tramvay ile ulaşabilecekseniz ve otobüsün ani hareketleri bel ve boynunuzu aşırı yoruyor ise tramvayı tercih etmek uygun bir seçim olacaktır.
Uyuyacağınızı düşünüyorsanız en uygun yer yatağınızdır. Ancak evde değilseniz ve gelen uyku nöbetinize engel olamıyorsanız bulunduğunuz koşullara göre başınızı uyuduğunuzda öne düşmeyeceği bir şekilde konumlandırın.
Aşırı yüksek yastık kullanmayın.Normal orta sertlikte bir yastığın uygun olacağı belirtilmekte ama rahat edemiyorsanız bir problem olabilir.Bir çok yeni yastık almak,standart ortopedik yastık denemek yerine birkaç kez sorun yaşadığınızda ilgili hekime başvurup danışmanız daha uygun olacaktır.
Kendinizi sıkmayın.Olumsuz bir durumla karşı karşıya kaldığımızda,telaşlandığımızda vücudumuzun bazı bölgelerini kasıyor olabilirsiniz .Ve çok sık rastlanabilen çene-diş sıkma davranışının baş ve boyun ağrılarına sebep olduğunu biliyor musunuz?Günlük yaşamda aklınıza geldikçe durun ve ayaklarınızdan başınıza vücut parçalarınızı kontrol edin :
Ayaklarım gevşek mi?
Bacaklarım?
Kalçalarım?
Belim?
Ellerim?
Kollarım?
Sırtım?
Boynum?
Çenem?
Kastığınız bölgeleri gerektiği kadarıyla gevşetin ,uygun ölçüyü hissedebilirsiniz.Ve muhtemelen bir süre sonra tekrar kasacaksınız bu nedenle sık sık bu denetimi yapın ,kendinizi gevşetin .
Birkaç yıl önce bir haber okumuştum.Hiç bir acıyı hissetmeyen bir kız çocuğunun annesine \'Ne iyi, hiç acı hissetmiyor\' özetinde söylenen bir söze anne \' keşke hissetseydi! \' der.Düşünsenize kulpu aşırı sıcak bir tencereyi tutuyorsunuz ve hissetmiyorsunuz,cam parçasına basıyorsunuz ayaklarınız kesiliyor ama hissetmiyorsunuz.Daha nice sakınılması gereken durumlar ama sakınmanız için acı tarafından uyarılmadığınız için sürdürdüğünüz zarar görme hali.Acı-ağrı zarar görmenizi engeller.Siz de bir acı ya da ağrı hissettiğinizde(vücudunuz sizi uyardığında) neden uyarıldığınız konusunda düşünün,hekime başvurun,alışkanlıklarınızı sorgulayın,zararda olma halinden kurtulun.
Mutlu ve sağlıklı günler dileğiyle...
Ad Soyad: Eda Taşkın
E-Posta: etaskin@poed.org
Bu yazı toplam 4006 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02