• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Bir 3 Aralık dünya engelliler günü daha

Burhan Gümrükçü

Yine 3 aralık ve yine bir engelliler günü. Bu gün yine bir sürü etkinlikler yapılacak ve yine bir dolu süslü sözcüklerle dolu cümleler kurulacak bir dizi vaatlerde bulunulacak sonrasındada yine unutulacağız ve bizleryine kaldığımız yerden mücadeleye devam edeceğiz….


Evet bundan birkaç yıl önce bir üç Aralık nedeniyle böyle başlamıştım yazıma. Bakıyorum o günden bu güne pek değişen bir şey yok. Aslında yok demek haksızlık olur tabiki bazı iyileştirme hamleleri yapıldı engellilerin engellerini ortadan kaldırmak adına, ancak bunlarda hep yapmış olmak için yapılan veya tam olarak detaylıca düşünülmeyerek düzenlenen kanun, yönetmelik, genelgelerden ibaret oldu böylecede istenilen sonucu vermedi.


Bizler çeşitli sebeplerden ötürü doğuştan veya sonradan bazı organlarımızın fonksiyonlarını kısmen yahutda tamamen kaybetmiş,günlük yaşamımızda ihtiyaçlarımızı tam anlamıyla karşılamada güççlükler yaşayan ve bu manada desteğe ihtiyacı olan bireyleriz. Böyle durumda olmayı biraz daha farklı cümle ile devletimiz engelli olarak tanımlıyor. Ana yasamızda engelli vatandaşların engelinden dolayı verilen hizmetleri ayrımcılık olarak değerlendirilemiyeceğini bildiriyor. Bu konuyla ilgili bir sürü yasa daha yazabiliriz ama şimdilik konumuz bu deyil ve okuyucularımızı hukuki birmakaleymiş gibi kanun metin ve maddeleriyle sıkmayalım.


Toplumların her türlü sosyal, ekonomik,eğitim gibi haklara sahip olma hakklarıdır ve sosyal devlet anlayışını benimsemiş devletlerde bunları vatandaşına sağlamakla vazifelidir. Bu bağlamda engelli bireylerde toplumun bir parçası olarak bu haklardan yararlanma hakkına sahip olduğu gibi engelli olmasından ötürü yaşadığı güçlüklerin giderilmeside öncelikli haklarındandır. Çağdaş devlet olabilmek çağı yakalamak, engelline verdiğin önem ve önündeki engelleri kaldırabilmişlikle de doğru orantılıdır. Bir devlet sadece teknolojiyi yakalamakla, sözüm ona modern yaşamakla çağdaş olamaz…


Biz engelliler geldiğimiz bu noktada halen daha özürlülük oranını belirleyen özürlü sağlık raporu konusunu olması gerektiği şekilde düzenleyemediğimizi, engellilerin eğitim seviyesinin çok düşük oranda olduğunu okur yazar engellimizinde % 80 nnin ilk okul diplomasına sahip olduğunu, eğitimine devam eden engelli kardeşlerimizin eğitim hizmetleri açısından bir çok güçlüklerle karşılaştığını, lisans yüksek lisans doktara yapabilmelerinin sağlanamadığını buna bağlı olarak eğitimlerine uygun istihtam edilmediklerini, işsiz engelli kardeşlerimizin 2022 sayılı kanundan yararlanarak aldıkları mali destekteki aksaklıkları asıl olanın balık verme deyil balık tutmayı öüğretmek olduğunu, yapılan kanuni düzenlemelerin uygulayıcılar tarafından yer yer farklılıklar gösterdiğini, kanunlardayönetmeliklerde varken yokmuş gibi veya yokken varmış gibi dayatılan uygulamalarla karşılaşıldığını, dini hizmetlerin engelinden dolayı yeterince alınamadığını, engelline özel kaynakların yokluğunu, toplumda engelli bilincinin oluşmadığından bir dizi üzücü davranışlara maruz kalındığını, dışarıda veya umuma açık binalarda engellinin rahatlıkla erişimini sağlanamadığını, sağlık güvencesi olanların sağlık giderlerinin sosyal güvenceden karşılanıyor olmasına rağmen engellinin engelli oluşundan dolayı engelinin gerektirdiği yardımcı zaruri materyalleri değişik yollarla veya ücret karşılığı temin edilebildiğini, bir vatandaşlık görevimiz olan oy kullanma görevimizi seçim kanununa uygun olarak gizli şekilde özgürce birbaşkasının yardımı olmaksızın kullanamadığımızı, yüksek bürokraside görev verilmediğini bunun önünün açılmadığını, alınan sağlık hizmtlerinde ve hastahane hizmetlerinde gerek hizmette gereksede hastahane içi dolaşımda hayli güçlüklerle karşılaşıldığını, ve bunun gibi daha buraya almadığımız buraya kadar yazdıklarımızın detaylarında var olan sıkıntıları konuşuyor isek demekki biz halen kat edeceğimiz mesafe bakımından önümüzde uzun bir yol ve engeller var demektir.

Öyleyse geçmişe göre tüm yapılanlara rağmen halen düzenlemeler yapılan konular dahil birçok sıkıntıyı konuşuyor ve çözümü için mücadele veriyorsak 3 Aralık ve diğer benzeri özel tarihlerdeki o süslü kelimelerle donatılmış cümlelerin ne anlama geldiğini sormak hakkımız deyilmi? Her özel günlerde konuşuluyor olmasına rağmen konuşulduğu yer ve ortamda kaldığını sonrasında unutulduğunu eleştirmek hakkımız deyilmi?

Burada şunuda altını çizerek belirtelimki biz engelliler hiçbir zaman devletten veyahutta toplumdan bir lütüf beklemiyor veya istemiyoruz biz sadece her birey gibi Anayasal hakkımız olan hizmetlerden eşit olarak yararlanabilmek için engelimizden dolayı oluşan engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Buda gerek insan olmamızdan gereksede devletin vatandaşı olmamız nedeniyle en tabi hakkımız. İnsan olmamızdan dolayı yüce ALLAH’ın verdiği, vatandaş olmamızdan dolayıda Anayasa ve kanunarın vermiş olduğu haklarımızdır. Herkezin bu hasasiyetle davranması gerekir…


Engelli olmamız kaderimizdir ama engellenmek kaderimiz deyildir…


Söylenenlerin sözde kalmadığı, yapılanların samimi ve maksimum verimli sonuca ulaştığı, engellerin minimuma ulaştığı günleri en kıza zamanda görebilme dileklerimle tüm okurlarıma ve engelli kardeşlerime en içten selam ve muhabbetlerimi sunarım.


Saygılarımla Burhan GÜMRÜKÇÜ

Bu yazı toplam 5959 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02