• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Başardık!... Pes Etmedik!...

Güler Dağıdır
Merhaba bu Haftada yine sizlerleyiz biz kimiz neler yapıyoruz  biraz ondan bahsedeceğim sizlere; Degerli okurlarım.
 
Şişli İşitme ve Konuşma Engelliler Derneği Kuruluş amacı işitme ve konuşma engellilerin sosyal hayata adaptasyonlarını sağlamak, cihaz, eğitim, iş istihdam ve ihyiyaçlarını karşılamak, danışmanlık hizmetleri, sosyal ve kültürel faaliyetler düzen lemenin yanı sıra, işitme ve konuşma engellilerin hakları konusunda da mücadele vermek amaçlı 2009 yılında kurucu başkan olarak ben Güler Dağıdır ve bir gurup işitme engelli ve ailesi tarafından kurulmuş olup, faaliyetlerimize devam etmekteyiz.
 
    Şişli işitme ve konuşma engelliler derneği, mecidiyeköyde metrobüs durağının karşısın da hizmet vermektedir. Derneğimizde çoğun lukla işitme ve konuşma engelliler yer almakla birlikte bir kaç zihinse ve bedensel üyemizde bulunmaktadır.
 
    Kurulduğu ilk yıllarda daha çok erken tanı, erken cihazlanma ve erken eğitim konusunda çalışmalar yürüten derneğimiz zamanla işitme engellilerin sorunlarının sadece bunlar dan ibaret olmadığını görerek çalışma alan larını genişletmeye başladı.
 
Hızlı tanınan bir dernek olmamız, gelen sorun ların çoğalması nedeniyle çalışma alanını genişleterek okula başlayan eğitim alan çocukların,gençlerinde sorunlarına eğilmeye başladık. Sıkıntının sadece cihazlanmada veya teşhiste olmadığını görmek gün be gün bizlerin daha yoğun çalışmasına neden oldu. Bu durumdan da hiç bir zaman şikayetçi olmadık. Eğitimdeki sıkıntıları gördükçe işin açıkcası bu işin içinden nasıl çıkacağız diye bazen çaresizliğe düştüğümüz zamanlarda oldu. Ama pes etmedik  tabiki…
 
    2014 yılını bitirmek üzereyiz. Hala sorun larımızda  bir yol kat edilmiş değil. Eğitim seviyeleri çok düşük işitme engellilerin, üniver siteye gidebilen öğrenci sayımız neredeyse parmakla sayılabilecek kadar az düzeyde..
 
   İş konusuna gelince,engelli istihdamında en az tercih edilen işitme ve konuşma engelliler.
 
    Biz dernek olarak bu zamana kadar 60'ın üzerinde kişiyi işe yerleştirdik. Hepsi de işler inden yada iş yerlerinden memnun değiller. İletişim sorunları olması işçi ile iş veren ara sında yada diğer çalışanlar arasında büyük sorunlar yaratabiliyor.
Nedense işitme engelliler sanki başka  bir iş yapamazlarmış gibi hep ağır işlere yönlendir liyorlar. Oysaki bu gençler yetenekleri doğrul tusunda işlere yerleştirilmiş olsalar, hem daha mutlu olacaklar hemde daha üretken başarılı.
 
    Dernek olarak biz ilk yıllarda daha  çok cihazlanma, eğitim ve iş konularında çalış malar yürütürken birden derneğe gelen bir genç bizimle el kol hareketleriyle konuşmaya başladı, tabi biz işaret dili bilmediğimiz için, öylece kalakaldık. Dedik  o gün bu konu sadece cihazdan, eğitimden, işten ibaret değilmiş..bu işin birde diğer boyutu varmış dedik ve işaret dili nedir nasıl öğrenilir nasıl eğitimi verilir başladık bu konuda araştırmalar yapmaya. Uzun uğraşlar sonucu ilk meb onaylı halk eğitim kursumuzu açmış olduk. O gün bügündür işaret dili konusun da oldukça güzel çalışmalar yaptık.  
 
    10 tane 120 saatlik işaret dili kursu, 2 tanede işaret dili tercüman eğitimi ve eğitmenlik kursunu başarı ile tamamladık.
 
    26 eğitimci yetiştirdik. Yetiştirmiş olduğumuz eğitimcilerimizden bazı ları halk eğitim merkezleri, ismekler ve üniversitelerde işaret dili eğitim leri vermeye devam etmekteler. Bu konudaki çalışmalarımız hala devam ediyor. İşaret dili ile ilgili ayrıntılı yazımı ilerki zamanlarda daha geniş bir biçimde sizlerle buradan paylaşıcam
    Dernek olarak sadece bu çalışmaları yap mıyoruz tabiki, biz eğlenmeyi gezmeyide çok seviyoruz. Şişli Belediyesinin vermiş olduğu destekle kültür gezilerimizden engelli aileleri miz oldukça mutlu ayrılıyor. Kendi imkanları ile tatil yapmaya, camilere tarihi yerlere gitme durumu olmayan ailelerimiz için bulunmaz fırsat olan gezilerimiz. Şişlide olmanın avan tajıda dersek yanlış olmaz, sosyal ve kültürel konusunda üyelerimizi oldukça doyuma ulaştırıyoruz…
 
    Şişli İşitme ve Konuşma Engelliler Derneği son yıllarda hak temelli çalışmalarada imza atmaya  başlamış bulunmakta.  Geçen yıl tüm türkiye genelinde 81 ilin valili ğine, sosyal hizmetler ve milli eğitim müdür- lüklerine işaret dili bilen personel bulundurma veya işaret dilinin öğretilmesi, işitme engelli lerin kullanım alanlarında indüksiyon döngü sistemi yada fm sistemi bulundurlması konu sunda yapmış olduğumuz çalışma oldukça ses getirdi. Tercümanların atanması konusun da bir adım atılmaya başlandı..
 
Eeebu kadar yeter diyelim mi şimdilik bizleri daha yakından tanımak isteyen arkadaşları mız bizleri ziyaret edip bir fincan kahve ikramı mızla çalışmalarımızla ilgili daha detaylı bilgi derneğimizden alabilirler..
 
Son olarak bizler işitme engellilerin sorunları ve çözüm yolları konusunda çalışmalar yap maya imkanlarımız elverdiği sürece devam edicez….
 
Engelli Dünyasının Güçlü Sesi,  Engelli Dünyasının Ortak Adresi,  
www.pozitifnews.com  dan yazı ve haberlerimizi yeni gelişmeleri takip edebilirsiniz. Çevrenizdeki olayları burda dile getirmemi istiyorsanız bana yazabilirsiniz, yazarsanız sizlerinde öneri ve düşüncelerine bu köşemde yer verecegim bir hafta sonra görüşmek dileğiyle sağlıklı ve mutlu kalın.
Güler Dağıdır 
Şişli İşitme ve Konuşma Engelliler Derneği 
Yönetim kurulu Başkan
e-posta: info@duyunbizleri.com
Bu yazı toplam 3131 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02