• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Aylıkların kesilmesi.

Hayrettin Dereli

İstanbul aşıklarından, Stefanos Yerasimos "un kitabında yer alan bir İstanbul efsanesini anlatmamak olmaz... Efsaneye göre, At  Meydanı"nda bulunan Dikilitaş"ın dibinde bakırdan tılsımlı bir el varmış.

Hangi tüccar İstanbul"a bir mal getirecek olsa doğru Dikilitaş"a gider, mala biçtiği değerin tutarını elin içine koyarmış. Bu bakır el, getirine malın gerçek değerini, avucunu kapatarak bildirirmiş.

Günlerden bir gün, Anadolu"dan gelen bir tüccar, satmak üzere yanında getirdiği bir atla birlikte Dikilitaş"a gelmiş ve atın bedelini söylemiş."On bin akçe"" Sonrasında da bakır ele parayı saymaya başlamış. Ancak, konulan para kırk akçeyi bulduğunda el kapanmış. At tüccarı çok öfkelenmiş bu duruma.

"Kırk akçe ne demek? Ben bunu on bin akçeye bile vermem. Ben bu eli şöyle yapar böyle ederim" diyerek sövüp saymış, sonra da hırsını alamayıp bir vuruşta eli kırmış. Çevredeki kollukçular hemen adamı yakalayıp anında boynunu vurmuşlar. İki gün geçmeden at ölmüş, derisi de kırk akçeye satılmış.

 

Bu efsanede sözü geçen "At Meydanı" neresidir derseniz hemen söyleriz. İstanbul"un birinci tepesinin çekirdeği olarak kabul edilen Hipodrom, Roma çağından kalan bir isimdir. Ve Türkler, İstanbul"u aldıktan sonra burasının adını Tükçeleştirdiler : At Meydanı

Hipodrom, sadece yarışmaların yapıldığı bir yer değildi. Özellikle Bizans"ın parlak dönemlerinde, imparatorluk içindeki siyasi çekişmelerinde yaşandığı bir merkezdi. Ayasofya yönündeki düz kenardan başlayan araba yarışları, şimdi Marmara Üniversitesi Rektörlük Binası"nın bulunduğu yuvarlak uçtan kıvrılıp yine başladığı yere döner ve orada biterdi. Genellikle, bu araba yarışlarında hipodrom arenası "yedi " kez dönülürdü. Çünkü 7 rakamı Roma "da olduğu gibi Bizans"ta da kutsal ve uğurluydu.

 

 

Engellilerin yasal hakları konusunda ki yazımıza bıraktığımız yerden devam edelim. Konumuz  özürlü maaşı bağlanma şekli idi. Kimlere bağlanıp kimlere bağlanamayacağı konusuna değinmiş idik. Bugünkü yazımızda ise, bağlanan aylıkların kesilme sebepleri üzerinde duracağız.

 

Aylıkların kesilmesi.

Bağlanan aylıklar, aylık sahibinin veya aylığı hak kazanan özürlünün;

a)      Ölümü

b)      Türk vatandaşlığından çıkarılması, Türk vatandaşlığını muhafaza edenler hariç yabancı memleket uyruğuna girmes,

c)      Muhtaçlığın kalkması

d)      Özürlü olması nedeniyle aylık bağlanmış ise bir işte çalışmaya başlaması

e)      Bir akitle gerçek veya tüzel kişiler tarafından bakım altına alınması

f)        Daimi olmayan özürlülük oranının % 40 ın altına düşmesi

g)      Evlenme sebebiyle muhtaç durumdan çıkması

h)      18 yaşından küçük özürlülerin 18 yaşını tamamlaması

i)        18 yaşından küçük özürlüler için bakım ilişkisinin fiilen gerçekleşmediğinin belirlenmesi

j)        Aylıktan faydalanmamayı gerektiren durumların mevcut olduğunun tespiti

k)      Sosyal güvenlik kurumlarından malul olmaları nedeniyle ödenmekte olan yetim aylığı veya geliri kesilmesi halinde, bu durumların meydana geldiği tarihi takip eden dönem başından itibaren kesilir.

Aylık bağlananlara verilecek belgeler:

Aylık bağlananlara 17.05.1995 tarihli ve 22286 sayılı resmi gazetede yayımlanan Türkiye Cumhuriyeti Emekli sandığınca aylık bağlananlara verilecek tanıtım kartları ve ücretsiz seyahat kartları yönetmeliğine göre sandık tarafından düzenlenecek bir tanıtım kartı verilir. Bu kart, hak sahibinin aylık ödemelerinde kimlik belgesi yerine geçer.

Bildirim yükümlülüğü:

Aylık almakta olanlar veya aylık sahiplerinin eş,kardeş,anne , baba,vasi,kayyum,veli veya vekilleri, aylıların kesilmesini gerektiren durumları üç ay içinde sandığa bildirmekle yükümlüdürler. Bu bildirim yükümlülüğüne uymayan aylık sahipleri, vekil, vasi, veli ya da kayyumlar hakkında yönetmeliğin 23 ncü maddesi uygulanır.

Bu yazı toplam 8933 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02