Hayrettin Dereli
Özürlü Maaşı
21 Ekim 2007 Pazar 03:20

Fatih Sultan Mehmet, fetihten sonra büyük bir cami yaptırmak ister İstanbul da. Bu amaçla, İmparatorluğunun her köşesinden en değerli sütunları getirtir. Bunlardan özelikle bir tanesi, yüksekliği ve yapıldığı mermerin niteliğinden ötürü olağanüstü değerdedir. Yüksekliği bir hayli fazla oluğu için padişah, mimara onu biraz kısaltmasını buyurur.

Zaman geçer, padişah, henüz yapım aşamasındaki camiyi ziyaret ettiğinde bir de bakar ki, mimar, sütunun boyunu verdiği buyruğun aksine istenilenden fazla kestirmiştir. Fatih, hemen mimarı çağırtır ve kolunu bileğinden kestirir. (Bir rivayet te Fatih, camisinin kubbesinin Ayasofya dan daha büyük olmasını ister mimardan, olmadığını görünce vurdurur elini mimarın) Mimar, kesik bileğiyle kadıya başvurur ve padişahtan şikayetçi olur. Kadı bu acımasız olaya çok hiddetlenir, padişahı huzuruna davet eder. Fatih Sultan Mehmet gelir, ayakta bekler ve kadının sorularını yanıtlar. Herkes merakla kadının ne karar vereceğini beklerken , padişah şunları söyler kadıya:

"Eğer bana oturmam için yer gösterseydin seni oracıkta öldürtürdüm. Mahkemenin huzurunda bana da herkes gibi davrandın. Doğru olanı yaptın . II.Mehmet, hiddetine yenik düşerek mimara yaptığı kötülüğü kabul eder ve onu ömür boyu maaşa bağlar.

İstanbul siluetinin en önemli yapılarından biri olan Fatih Sultan Mehmet Camii, eski bir Bizans kilisesi olan Havariler in yıkıntıları ve temelleri üzerine inşa edilmiştir. Caminin altında birçok dehliz ve lahit odasının bulunduğu, kiliseye ait bu kriptanın, bazı Bizans imparatorlarının mezarlarına ev sahipliği yaptığı söylenir. Fatih, cami ve külliyesinin inşaatında, dönemin en ünlü ve yetenekli mimarı Atik Sinan ı görevlendirmişti. Ortak noktada bileşen birçok kaynakta, II Mehmet ile ilgili olarak yukarıda aktardığımız öykünün doğru olduğu, yapılan işi beğenmeyen sultanın Atik Sinan ın ellerinin beleklerinden kestirdiği, sonra da öldürttüğü kabul edilmektedir.

Engellilerin yasal hakları  konusuna devam edelim bıraktığımız yerden. Önce engelli araç alımında ÖTV istisnasını, istisna olmayıp yalnızca 5 sene için erteleme olduğunu ve halen yasal bir çalışmanın olmadığını, araç alanların satımlarda ÖTV ödemek zorunda olduklarını hatırlatalım.

 

ÖZÜRLÜ MAAŞI.

Kimler Özürlü maaşı alabilir  : - Özürlü olduklarını tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporuyla kanıtlayan, 18 yaşını doldurmuş bulunan ve herhangi bir işe yerleştirilmemiş olan özürlülerden, kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan ve her ne ad altında olursa olsun gelirleri toplamının aylık ortalaması 66,11 YTL. nin altında olanlar.

-Gelirlerinin toplamının aylık ortalaması 66,11  YTL. den daha az olan ve 18 yaşını doldurmamış kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunan ve fiilen bakımını gerçekleştirdiği özürlü yakını bulunanlar.

-Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan malul olmaları nedeniyle yetim olarak aylık veya gelir alan çocuklardan, aylık ya da gelirleri özürlü derecelerine göre bu yönetmelik kapsamında ödenecek olan aylık tutarından düşük olanlar.

Özürlü maaşı alamayacaklar  ;

-Hangi adla olursa olsun herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan bir gelir veya aylık hakkından faydalananlar.

-Kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunduğu tespit olunanlar.

-Muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde nafaka bağlanmış veya bağlanması mümkün olanlar.

-Mahkeme kararıyla veya doğrudan doğruya kanunla bağlanmış muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde devamlı geliri bulunanlar.

-Borçlar Kanununa göre malları ve gelirleri devir edilerek bir sözleşme ile gerçek veya tüzel şahıslarca kendilerine bakılanlar.

-Menkul ve gayrimenkul mallarından dolayı bu yönetmeliğe göre bağlanacak aylığı eşit veya daha fazla geliri olan veya gelir sağlaması mümkün olanlar.

-Herhangi bir şekilde bu yönetmeliğe göre bağlanacak aylık tutarına eşit veya daha fazla devamlı gelir sağlayan ya da sağlaması mümkün olanlar.

-Kamu kurum ve kuruluşlarında iaşe dahil olmak üzere bakımı yapılan veya yaptırılanlardan,mevzuatı gereği kendilerine muhtaçlık sınırına eşit ve daha fazla gelir, harçlık, aylık ve benzeri adlarla düzenli olarak ödeme yapılanlar sosyal güvenlik kurumlarından aylık alanlar herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan malul olmaları nedeniyle yetim olarak aylık veya gelir alan çocuklardan, aylık yada gelirleri özürlülük derecesine göre bu yönetmelik kapsamında ödenecek olan aylık tutarından düşük olanlara, bu yönetmelikle belirlenen diğer şartlar aranmaksızın ilgili sosyal güvenlik kurumu tarafından aradaki fark ödenir.

-Birden fazla sosyal güvenlik kurumundan aynı şekilde aylık veya gelir alanlara ise yalnızca tercih edecekleri bir sosyal güvenlik kurumu tarafından fark ödenir.

Bu yazı toplam 97601 defa okunmuştur
Bu yazıya toplam (27) yorum eklenmiştir.
ummahan okkalı
17 Şubat 2012 Cuma 09:28
özürlü maaşı alabilirmiyim
18 yaşındayım sadece babam çalışıyor annem benden evde bakım ücreti alıyor raporum %65 ağır özürlü ve sürekli öz...
HAFİZE KOVAN
05 Haziran 2009 Cuma 21:13
SSK
BANA MAĞAŞ BAĞLANDI AMA ÇALIŞIP SSK YAPILMASINI İSTİYORUM SSK OLUSA MAĞAŞIM KESİLİRMİİİ DİYALİZ HASTASIYIM BENA CA...
tezcan damar
23 Mart 2009 Pazartesi 14:44
özürlü mamaşı
slm ben %70 özürlüyüm ve aylık hiçbir gelirim yok. özürlü maaşı alabilmek için ne yapmam gerekli....
Sevim Önay Çavdar
Burhan Gümrükçü
Video Galeri
Gazete Başlıkları
Nöbetçi Eczaneler
Hava Durumu
İstanbul 11/18 °C
Ankara 6/19 °C
İzmir 11/18 °C
Anket
Özürlü en çok kimler istismar ediyor?
Ailesi
Rehabil. merkezleri
Semt sakinleri
Özel Eğitim öğret
Siyasi Partiler
Belediyeler
Medikal firmaları
Ozel Hastaneler
Özel Eğitim Elema.
Mail Listesi