• BIST 101.559
 • Altın 201,708
 • Dolar 4,8444
 • Euro 5,6702
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 24 °C
 • Burdur 24 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Özürlü Maaşı

Hayrettin Dereli

Fatih Sultan Mehmet, fetihten sonra büyük bir cami yaptırmak ister İstanbul da. Bu amaçla, İmparatorluğunun her köşesinden en değerli sütunları getirtir. Bunlardan özelikle bir tanesi, yüksekliği ve yapıldığı mermerin niteliğinden ötürü olağanüstü değerdedir. Yüksekliği bir hayli fazla oluğu için padişah, mimara onu biraz kısaltmasını buyurur.

Zaman geçer, padişah, henüz yapım aşamasındaki camiyi ziyaret ettiğinde bir de bakar ki, mimar, sütunun boyunu verdiği buyruğun aksine istenilenden fazla kestirmiştir. Fatih, hemen mimarı çağırtır ve kolunu bileğinden kestirir. (Bir rivayet te Fatih, camisinin kubbesinin Ayasofya dan daha büyük olmasını ister mimardan, olmadığını görünce vurdurur elini mimarın) Mimar, kesik bileğiyle kadıya başvurur ve padişahtan şikayetçi olur. Kadı bu acımasız olaya çok hiddetlenir, padişahı huzuruna davet eder. Fatih Sultan Mehmet gelir, ayakta bekler ve kadının sorularını yanıtlar. Herkes merakla kadının ne karar vereceğini beklerken , padişah şunları söyler kadıya:

"Eğer bana oturmam için yer gösterseydin seni oracıkta öldürtürdüm. Mahkemenin huzurunda bana da herkes gibi davrandın. Doğru olanı yaptın . II.Mehmet, hiddetine yenik düşerek mimara yaptığı kötülüğü kabul eder ve onu ömür boyu maaşa bağlar.

İstanbul siluetinin en önemli yapılarından biri olan Fatih Sultan Mehmet Camii, eski bir Bizans kilisesi olan Havariler in yıkıntıları ve temelleri üzerine inşa edilmiştir. Caminin altında birçok dehliz ve lahit odasının bulunduğu, kiliseye ait bu kriptanın, bazı Bizans imparatorlarının mezarlarına ev sahipliği yaptığı söylenir. Fatih, cami ve külliyesinin inşaatında, dönemin en ünlü ve yetenekli mimarı Atik Sinan ı görevlendirmişti. Ortak noktada bileşen birçok kaynakta, II Mehmet ile ilgili olarak yukarıda aktardığımız öykünün doğru olduğu, yapılan işi beğenmeyen sultanın Atik Sinan ın ellerinin beleklerinden kestirdiği, sonra da öldürttüğü kabul edilmektedir.

Engellilerin yasal hakları  konusuna devam edelim bıraktığımız yerden. Önce engelli araç alımında ÖTV istisnasını, istisna olmayıp yalnızca 5 sene için erteleme olduğunu ve halen yasal bir çalışmanın olmadığını, araç alanların satımlarda ÖTV ödemek zorunda olduklarını hatırlatalım.

 

ÖZÜRLÜ MAAŞI.

Kimler Özürlü maaşı alabilir  : - Özürlü olduklarını tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporuyla kanıtlayan, 18 yaşını doldurmuş bulunan ve herhangi bir işe yerleştirilmemiş olan özürlülerden, kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan ve her ne ad altında olursa olsun gelirleri toplamının aylık ortalaması 66,11 YTL. nin altında olanlar.

-Gelirlerinin toplamının aylık ortalaması 66,11  YTL. den daha az olan ve 18 yaşını doldurmamış kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunan ve fiilen bakımını gerçekleştirdiği özürlü yakını bulunanlar.

-Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan malul olmaları nedeniyle yetim olarak aylık veya gelir alan çocuklardan, aylık ya da gelirleri özürlü derecelerine göre bu yönetmelik kapsamında ödenecek olan aylık tutarından düşük olanlar.

Özürlü maaşı alamayacaklar  ;

-Hangi adla olursa olsun herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan bir gelir veya aylık hakkından faydalananlar.

-Kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunduğu tespit olunanlar.

-Muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde nafaka bağlanmış veya bağlanması mümkün olanlar.

-Mahkeme kararıyla veya doğrudan doğruya kanunla bağlanmış muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde devamlı geliri bulunanlar.

-Borçlar Kanununa göre malları ve gelirleri devir edilerek bir sözleşme ile gerçek veya tüzel şahıslarca kendilerine bakılanlar.

-Menkul ve gayrimenkul mallarından dolayı bu yönetmeliğe göre bağlanacak aylığı eşit veya daha fazla geliri olan veya gelir sağlaması mümkün olanlar.

-Herhangi bir şekilde bu yönetmeliğe göre bağlanacak aylık tutarına eşit veya daha fazla devamlı gelir sağlayan ya da sağlaması mümkün olanlar.

-Kamu kurum ve kuruluşlarında iaşe dahil olmak üzere bakımı yapılan veya yaptırılanlardan,mevzuatı gereği kendilerine muhtaçlık sınırına eşit ve daha fazla gelir, harçlık, aylık ve benzeri adlarla düzenli olarak ödeme yapılanlar sosyal güvenlik kurumlarından aylık alanlar herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan malul olmaları nedeniyle yetim olarak aylık veya gelir alan çocuklardan, aylık yada gelirleri özürlülük derecesine göre bu yönetmelik kapsamında ödenecek olan aylık tutarından düşük olanlara, bu yönetmelikle belirlenen diğer şartlar aranmaksızın ilgili sosyal güvenlik kurumu tarafından aradaki fark ödenir.

-Birden fazla sosyal güvenlik kurumundan aynı şekilde aylık veya gelir alanlara ise yalnızca tercih edecekleri bir sosyal güvenlik kurumu tarafından fark ödenir.

Bu yazı toplam 97901 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 27
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 220 69 99 - 850 885 0 753 - 0541 220 69 99 - 05446 255 15 15 Faks : 0 212 220 84 02