• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Atanıpda Atanamayan Engelliler

Burhan Gümrükçü
Merhabalar sevgili okurlarım! 
Her ne kadar bir önceki yazımda engellilerin siyasete girmeleri ve siyasi partilerin engelli milletvekili adayı göstermelerindeki tutumlarının neden istenilen seviyede olmadığının sebep ve nasıl bir tutumda olunması gerektiği hususunda düşüncelerimi yazacağımı söylemiş olsam da bu seferlik affınıza sığınarak sıcağı sıcağına E. K. P. S. S. (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) ile en son ataması yapılan kardeşlerimizin bir kısmının yaşadığı bir sorunu yazmayı daha uygun buldum. 
Hepimizin de takip ettiği gibi çok yakın bir geçmişte E. K. P. S. S. Sonuçlarına göre 2015 yılı 1. Dönem engelli personel atamaları yapıldı. Bu atamalarda birçok kardeşimiz, aslında burada birçok demekte pek yerinde değil ama biz yine de öyle söylemiş olalım memuriyet hakkı kazanarak atandılar. Atamalarından önce elbet teki kurumların belirtmiş oldukları kadroları dikkate alarak tercihte bulundular ve bu tercihlerine ve puanlarına göre atamaları yapıldı. Atamaları yapılan veya bir başka deyişle atamaya hak kazanan kardeşlerimiz haliyle büyük bir sevinç yaşadılar, onların adına bizlerde sevindik tabii ki. Ataması yapılmayan kardeşlerimize de bir dahakine inşallah diye teselli verdik. Tercih kılavuzunda atanacak engellilerden belli kadrolar hariç hiçbir ön şart istenmeyen kadrolara atanmak için kardeşlerimiz tercihte bulundu ve atamaları yapılarak gerekli evraklarını da ataması yapılan kuruma teslim ederek işe başlama çağrısını beklemeye başladılar. İşte bu bekleyiş sonrasında yüzlerce engelli kardeşimiz bir hayal kırıklığına uğrayarak adeta şok yaşadılar. Neydi bu şok? “Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav VE Kura Usulü Hakkında Yönetmelik”in 17 maddesinin 2. Fıkrası gereği kadro açıp personel ataması kabul eden kurumda oluşturulan Komisyon’un atamaları değerlendirmesi sonucunda yüzlerce engelli kardeşimizin atamaları iptal edildi. Ret edilme gerekçelerinde ise “atamaları uygun görülmemiştir” bir cümle ile geçiştirilmiştir. 
Yönetmelikte böyle bir fıkranın yer alması, personelin atandığı kurum/işte yeterli olup olamayacağının komisyon tarafından incelenerek karara bağlanması ve dolayısıyla hem personel hem de yapılacak işten verim alınması düşünülmüş, gerçeğinde de bu düşünce doğru bir düşüncedir. Buradaki yaşanan sıkıntı ise bu söz konusu fıkranın uygulanma şeklidir. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki tercih şartlarında hiçbir şart aramayan yalnızca mezuniyet durumunun yeteli olmasını şart koşan kurumlar yapılan tercihlere göre atama yaparak atanan arkadaşlarımızda bir sevinç oluşturmuş ve işbaşı yapma beklentisine sokmuştur. İşte bu ön şartsızlık devamında işbaşı bekleyen kardeşlerimizi hayal kırıklığına uğratmaktadır. Örneğin İmam/müezzin kadrolarına atanacak engelli kardeşlerimiz tercihlerde sadece imam hatip okullarından mezun olma şartı aranması nedeniyle yaptıkları tercih sonucu atandıklarında kurumca ret edilebiliyorlar neden çünkü atanan kardeşimizin ortopedik engeli imamlık yapmasına engel. Hal böyle olunca kişi ve kurum arasında istenmeyen tatsız olaylar yaşandığı gibi bu kardeşimiz açısından da adeta bir travma oluyor. Bir başka durumda ise atandığı işi yapabilmesinde hiçbir manisi olmayan İmam hatip lisesi mezunu hatta yarı hafız olan kardeşimizi müezzinlik kadrosuna atanmasına rağmen kurumun oluşturduğu komisyon elindeki engelli raporuna göre değerlendirerek ret ediyor. Bu durumda ret edilen kardeşimizde sevinci kursağında kaldığı gibi yaşadığı anlamsızlığa bir çözüm bulabilmek için çeşitli arayışlara giriyor. 
Uzun zaman kamu personeli olarak atanmayı bekleyen, bunun için harıl harıl sınava çalışan, ardından atanma hakkı kazana sonrasında da kendisinden kaynaklanmayan sorumsuz uygulamalar sonucunda bu hakkını kaybeden engelli kardeşimizin içine düştüğü ruh halini sizlerin tasavvuruna bırakıyorum. 
Oysa olması gereken neydi; önce kurumlar alacakları nitelikli personellerinde gerek rapor durumları gerek fiziksel ve ruhsal durumları atanacakları işe göre göz önüne alınarak tercih şartlarında açıklamaları gerekirdi, engelli kardeşlerimizde kendisine uygun olmayan iş tercihini yapmayıp uygun olan tercih alternatifine yönelir böylece de yaşanacak muhtemel ıkıntının önüne geçilmiş olurdu. Bir diğeri de; komisyonun, tercih elemesinden geçip atanmış kardeşimizi elindeki engelli rapora göre değil, bizzatii çağırarak karşılıklı görüşüp karar vermesi gerekirdi. Bunların yapılmaması sonucu böyle durumda olan yüzlerce kardeşimizin işe başlamaları ret edildi. 
Kamuda engelli kadro kontenjanının olması ve bu kontenjanların doldurulması için her yıl kurumlar D. P. B. Ye bildirme zorumluluğundan bu atama dönemi için ret edilen kardeşlerimizin yerine hemen tekrar atama yapılmadığı gibi red edilen kardeşlerimizde eğe haklarını geri alma mücadelesini kazanamazlar ise bir sonraki E. K. P. S. S. Ye kadarda atanabilme hakları kalmıyor. Yani bir sonraki sınava kadar atanamayacaklar ve bir sonraki sınava hazırlanıp sonucu bekleyecekler. 
Uygulamada yapılan sorumsuzluğun nelere mal olduğunu, boyutlarının nerelere uzandığını sanırım anlayabiliyorsunuz. 
Biz engellilerin işimizi yapıp yapamayacağımızı kağıt üzerinden karar verenler, kendi işlerini daha dikkatli yapmaya özen göstermeleri tavsiyelerimle…
Ad Soyad: Burhan GÜMRÜKÇÜ
Bu yazı toplam 4347 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02