• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Adalar'da Neler Oluyor

Bülent Şar
Hemen her yerde tüm bankların ön yüzü denize bakar. İnsanlar oturup manzaraya karşı doyumsuz dakikalar yaşarlar.

       Tüm adalarda genellikle sırtımı denize vererek otururum, Gözlerimi  periskop gibi çevirerek doğayı seyrederim.Yemyeşil ormanlara bakarım. Bakışlarım beni  doğal hayatın içine çeker. Kimi zaman kuş olur ağaçların tepesinden aşağıdaki hareketliliğe bakarım. Kimi zaman  yiyecek aramaya çıkan tavşan,  sincap ve yılan olurum. Korka korka dolaşırım. Hızlı hareketlerle ağaç dalları arasında palamut ararım. Kıvrılarak dilimi çıkartarak karnımı doyurmak isterim. Yani kendimi doğanın içinde yaşayan hayvanların yerine koyarım. Aynı zaman da ağaç da olurum. Su bulmak için köklerimi ne tarafa çevirmem gerektiğini düşünürüm.  

       İhtiyaçlarımızı marketlerden, pazarlardan karşılarız. Bu yerlerde hiç yiyecek  kalmadığı zaman ne olur? Hiç yemek yiyemediğimizi düşünün.  Pek çoğumuz açlıktan ölecektir. Bu nedenle insanlar sürekli üretirler, çeşitli yerlere getirirler, satarlar ve yaşam devam eder.

        Hayvanları ve ağaçları düşünürüm. Pazarları, marketleri yok ki. Onlar doğanın kendilerine sunduğu besinlerle yaşamlarının devam ettirirler. Alanları yok olursa ölürler.  İnsanlar gibi.

         Ya biz ormansız ve doğal hayatsız kalırsak ne oluruz? Büyük bir çevre felaketi olur. Hiç bir şey bulamayız. İnsanlar, hayvanlar ve doğa birbirinden ayrılmayacak bir şekilde planlanarak önümüze konulmuş.

         Bu anlattıklarım nedeniyle artık doğaya ve içinde yaşayan canlılara çok daha dikkatli bakmamız gerek. Bazı kurum ve kuruluşlar bu nedenden dolayı mücadele içindeler. Bir avuç insan doğal yaşamın ellerinden kayıp gitmemesi için adeta savaş veriyorlar.

        Bu savaşın  çok güzel örneği adalarımızda gerçekleşiyor. Adalar Orman Şefliği ve Adalar Kültür Derneği  ekolojinin bozulmaması için kenetlenmiş durumdalar. Orman Şefliği savaşa insanları dahil etmek için Eko-Tur  adında etkinlik düzenleyip ağaçlandırma, kuş yuvası asma. zararlıları yok etme çabası içindeler. Adalar Kültür Derneği katılımcılara yüzlerce fidan sağlayarak destek olurken, kurdukları laboratuar ile zararlılarla bilimsel mücadeleye imzalarını atıyorlar. Orman Mühendisi Yüksel ÖZCAN ve Dernek Başkanı Özer KANGÜR ve arkadaşları ayakta alkışlanacak başarılara imza atıyorlar.

        Bu mümtaz insanların  ilgi çeken savaşı; Eko-Tur"lardır

        Doğaseverleri  doğal yaşamın içine çekerek hem bilinçlendiriyorlar, hem de ormanlara çelik ağlar örüyorlar.

        Eko-Tur"lar"ın sayısı 25"e ulaştı. Son tur yine katılımımla Ağaç ve Ormancılar Bayramı"nda Büyükada"da gerçekleşti. Bu kez yaklaşık 150 doğasever vardı.

         Bu yazımı Pozitif Okuyucuları"na  Face Book"ta bulunan,

ADALAR ORMAN ŞEFLİĞİ EKOLOJİK GEZİ GRUBU (EKO-TUR) adresini vererek bitirmek istiyorum. Ağaç dikerek, kuş yuvası asarak, çam kese böcekleriyle mücadele ederek ekolojik dengeye katkı sağlamak istiyorsanız , üstte verdiğim adrese üye olun. Sizi derhal kabul edecekler. Faaliyet bültenleri direkt olarak adresinize gelecek. Ve doğa ana için bir şeyler yapmanın mutluluğunu yaşacaksınız.

       Hemen belirteyim, gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Filiz KÖSEOĞLU bu çabanın en büyük destekçilerinden biridir.

Bu yazı toplam 3604 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02