• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

Adalar'da Neler Oluyor

Bülent Şar
Çocukken söylediğimiz bir şarkı vardı.

        Baltalar elimizde, uzun ip belimizde.

        Biz gideriz ormana hey ormana. Diye neşe içinde söylerdik.

        Bunun son bölümü ise şöyle devam ediyordu:

        Ağacın yanında dur. Baltayı sağından vur.

         Bir de sol tarafından vur, kuvvetli.

        İşte o çocuk şarkısı bu cümlelerle söyleniyordu. Arada “Yaşlı kütük seçeriz” bölümü vardı da çocuk nereden bilecek yaşlı olanı. Uzun zamandır dinlemiyorum. Öğretmenler bu çocuk şarkısının temelinde ana hizmetin bulunmadığını anladılar sanırım, artık duymuyorum.

       Şu an çocuklar Adalar Orman İşletmesi ve Adalar Kültür Derneği"nin ortak etkinliğiyle fidanlar dikiyorlar. “Fidanlar elimizde. Yüksel bey önümüzde. Biz gideriz ormana hey ormana” diyorlar. Balta yok, uzun ip yok. Sadece fidan var.

      Şimdi güzel İstanbul"umuzda ayakta alkışlanacak faaliyetlerde bulunan bir resmi kuruluş ve bir  dernekten söz etmek istiyorum. Resmi olanı Adalar Orman Şefliği, diğeri de Adalar Kültür Derneği.  Büyük bir uyum içinde çevre için adeta savaş veriyorlar.

      Önce Orman Şefliği"nden bahsetmek istiyorum.

      Tarihçesi hakkında bilgi sahibi değilim. Şu an başlarında Orman Mühendisi Yüksel ÖZCAN  var. Genç Şef Adalar"a ayak bastığından beri güzel şehrimizin insanları ile birlikte büyük başarılara imza atıyor. Buraların ekolojisinin rehabilite edilmesi için adeta savaş veriyor. Yaptıkları işleri özetlersek şöyle:

       “Tüm adalarla ilgili ekolojik yazılar hazırlayıp bilgiler veriliyor. Orman Okulu adında eğitimler düzenleniyor. Tohum ve kozalak çalışması yapılıyor. Adaların nadir ağaçları koruma altına alınıyor. Vatandaşların bilinçlendirilmesi için Eko-Turlar düzenleniyor. Her türlü parazitle mücadele ediliyor. Hava durumu bilgileri veriliyor. Özellikle ağaçların korunması için her tertibatlar alınıyor. Radyo istasyonuyla hizmet sağlanıyor. Geri kazanım faaliyetleri sürdürülüyor. Fotoğraf ve bilgi desteği sağlanıyor.”

       Bilindiği gibi bir süre  önce Burgazada"da büyük bir orman yangını olmuştu ve başta fıstık çamı olmak üzere çeşitli ağaçlardan oluşan 11 bin ağaç yanmıştı. Bu işletme derhal devreye girerek buraya tam 40 bin ağaç dikti. Gemiyle veya denizotobüsü ile adaya yaklaşırken pek görülmüyor ama dikilen bunca ağaç yavaş yavaş büyüyor.

       Bunların dışında Mühendis Özcan,  Çam Köseböceği adlı bir haşerat ile büyük bir mücadele içinde. AKD ile işbirliği yaparak bu zararlının canına okuyorlar. Orman İşletmesi"nin en güzel çalışmalarından biri de İstanbullular"ı çalışmalarına dahil etmeleri. “Eko-Tur” adıyla etkinlik düzenleyip fıstık çamı, zeytin ve kiraz ağaçları dikiyorlar. Orman ağaçlarına ekolojik dengenin sağlanması için kuş yuvaları asıyorlar. En önemli faaliyet ise katılımcıları bilgilendirmek ve eğitmek. Eko-Turlar"ın rakamı şu an 22"ye ulaştı. 15 günde bir yapılan etkinlikte bugüne kadar yaklaşık 10 bin fidan dikildi. Bin kadar da kuş yuvası asıldı. Yaklaşık 1500  kişi de bilinçlendirildi.

       Büyükada Çınar Meydanı"nda bulunan Adalar Kültür Derneği tüm üyeleriyle birlikte bu savaşa destek veriyorlar. Başkan Özer Kangür"ün denetimindeki takdire şayan kültür faaliyetleri düzenleyen harika dernek yukarıda tırnak içinde olan faaliyetlere büyük destek verirken katılımcılara da fidan sağlıyor.  Binlerce  sedir, ladin,  kızılçam ve fıstıkçamı  dikiyor. 2003 yılında laboratuar kurarak Çam Köseböceği"ne karşı biolojik mücadele projesi yürütüyorlar.  Özellikle Çam ağaçlarının düşmanı olan bu böceğin yok edilmesi için büyük çaba harcıyorlar.

       Adalar Orman Şefliği"nin faaliyetlerini izlemek ve Eko-Turlar"a katılmak için www.adalar.com adresine . AKD için de Adalar Kültür Derneği"nin sitesini inceleyebilirsiniz.

       Bu yazımda bir avuç insanın İstanbul"un akciğerleri olan Adalar"ı korumak ve gelecek nesillere harika yerler bırakmak amacıyla yaptıkları yoğun çabayı anlatmak istedim. Çalışmaları  yakından izleyen biri olarak onları ayakta alkışlıyorum.

      Ve başarıları yerinde incelemek, gözlerinizle görmek ve katkıda bulunmak için  sizleri çocuklarınızla birlikte davet ediyorum.

Bu yazı toplam 7213 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02