• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

ACELEYE GELMESİN

Burhan Gümrükçü

Bilindiği üzere pek yakında bir özürlüler yasası taslağı hazırlandı ve biz özürlülerle paylaşıldı. Evet bizler mevcut 5378 sayılı özürlüler yasasında bazı kazanımlar olmasına karşılık eksikliklerin olduğunu bir çok kereler dile getirmiş ve giderilmesi için çabalar sarf etmiştik bunda da kısmen bazı konularda ilerleme kaydedilmişti. Bu çabalarımız devam ederken istek ve taleplerimizi karşılamak için yetkililer yeniden bir yasa taslağı hazırladı ve buradan yola çıkarak özürlülerin önündeki engellerin kaldırılması hedefleniyordu. Gel gör ki hazırlanan taslağa baktığımızda bazı düzenlemeler cümlesel olarak bize iyi gibi görünmesine karşılık incelediğimizde uygulamada karşımıza bir takım güçlükler çıkaracağı gibi önceki kanuna göre kazanılmış hakların bir kısmı askıya alınıyormuş gibi görülmekte. Anlaşılan o ki hazırlık çalışmaları süresinde sunduğumuz görüş ve tekliflerimizin bizce önem arz edenleri pekte dikkate alınmamış. 
Rapor konusunda net bir kural konulmadığı gibi getirilmesi düşünülen düzenlemeyle özürlüler açısından ileride karşımıza aksaklıkların çıkacağı muhtemel görülmektedir. Eski raporların ve bu raporlara göre kazanılan hakların kaybedilmeyeceği vurgulanıyor ancak ileride doğacak yeni kazanılan haklara göre eski raporların geçersiz olma ihtimali gözlenmektedir. Ucu açık bırakılması bu anlamda sakınca yaratır. Bir anlamda eski yasaya göre kazanılan hakların bazıları bu taslağa göre geçerliliğini kaybediyor mesela görmeyen kardeşlerimizin imza konusu burada konu edilmemiş dolayısıyla bu haliyle kanunlaşması durumunda bu konuda da sıkıntılar yaşanacaktır, kaldı ki şimdi bile birçok arkadaşımız problem yaşamaktadır. Öte yandan özürlü kardeşlerimizin özründen dolayı kullanmak mecburiyetinde oldukları tıbbi ve medikal araç gereçleri hala sosyal güvence kapsamına alınmamış, eğitimle ilgili bazı atıflarda bulunulmuş ancak burada da tam istenilen düzenlemeleri görememekteyiz, mesela hala kaynaştırılmış eğitimin alt yapısını sağlayacak gerekli kanunu düzeltecek bir hüküm yer almamak da istihdamla ilgili yapılması gerekli bir kaç düzenleme yine atlanmış işsizlik maaşı olan 2022 sayılı kanun aksaklıklarla dolu olmasına rağmen bu taslakta orada iyileştirme yönünde bir hüküm yer almamaktadır aynı şekilde evde bakım maaşı dediğimiz uygulamada tekrar gözden geçirilip revize edilmeliydi zira bize göre orada da sıkıntılar vardır. Bir başka hususta birçok yaptırım getiriyor olduğu düşülmüş ancak bu yaptırımlara uyulmaması halinde herhangi bir ceza uygulaması getirilmemiş, buda işlemler sırasında özürlü kardeşimizle hizmet vereni karşı karşıya getirir ve hoş olmayan tablolarla karşılaşabiliriz. Asıl hepsinden vahim olanı da bir an önce bu yasama yılının sonuna kadar söz konusu bu yasayı meclisten geçirip yürürlüğe koymak gibi bir aceleleri var ve yapılan toplantıda da birçok sivil toplum temsilcisi kardeşimiz bu görüşe sıcak baktılar, oysa burada çok ayrıntılarıyla dile getirmediğim ancak özünde hayli eksikleri olan bu yasayı böyle aceleye getirip ilerleyen zamanlarda üzerinde değişiklikler veya ilaveler yapmaya uğraşmaktansa zaten yürürlükte öyle veya böyle bir yasa varken yeni yasanın üzerinde yeterince bir çalışma yapılarak karşılıklı görüşmelerle geniş özürlü temsilcilerinin görüşleri alınmak suretiyle enine boyuna tartışılıp sonra son şekli verilmesi bu halinden çok daha verimli bir yasa ortaya çıkaracağından acele edilmemesi gerektiğini düşünmekteyim. 
Bu arada taslak hazırlanması sürecinde elbette ilgili sivil toplum kuruluşlarının görüşleri sorulmuş ve sürece dâhil edilmiştir ancak tekrar söylüyorum ki bu haliyle eksiktir ve acele edilmemelidir üzerinde biraz daha tartışılmalıdır. 
Yürürlükte olan mevcut yasadaki ve özürlülerle ilgili yasalardaki eksiklikleri düzeltme yolundaki çabalarımız bugüne kadar çok ağır bir seyir izlediği ortada iken, örneğin 5378 sayılı kanunun, tüm kamu ve kamuya açık alanlarda fiziksel yapının özürlülere uygun hale getirilmesini içeren geçici 3.maddesinde verilmiş olan 7 yıllık sürenin bitişinden sonra bir ilerleme görülmediğinden söz konusu sürenin 1 artı 2 yıl opsiyonlu 3 yıl daha uzatılmış olması ayrıca bu uzatmanın 1 yılının da bittiği halde sonunda para cezası hükmü de olmasına rağmen çok belirgin net ve nihai çözümlerin yapılmadığı da göz önüne alınırsa, bu verdiğimiz bir örneğe baktığımızda kanunun yürürlüğe girdikten sonra düzeltmelerin yapılmasının zorlaştığı da anlaşılabilmekte. 
Bir başka açıdan ise madem tepeden tırnağa yeniden bir kanun yapma girişiminde bulunuluyor ise, şimdi geçsin sonra oluşan aksaklıkları düzeltiriz anlayışından uzak durulmalıdır zira sonrasında zor olacağını yukarıda izah etmeye çalıştım hem böylesi bir yaklaşımla adeta yamalı bohça görünümü verir ve geçen süre zarfında özürlü kardeşlerimiz yine uygulamalardan dolayı uygulayıcı memurlarla sıkıntı yaşayabilirler. Öyleyse altı ay geç olsun ama maksimum sorunları çözen bir kanun olsun düşüncesinde hareket edilmeli. 
Demem odur ki gelin bu defa bu kanun aceleye gelmesin… 
Hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım.
Ad Soyad: Burhan GÜMRÜKÇÜ

Bu yazı toplam 8317 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02