• BIST 116.859
 • Altın 161,931
 • Dolar 3,8162
 • Euro 4,7035
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C
 • Burdur 8 °C
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi
 • Dubai Kültür Köyü’ konulu 18. İzocam Öğrenci Yarışması başladı
 • MARKA 2017 İstanbul'da start aldı
 • Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi

+40 yaş üstü Engelli sporcular…

Adnan Coşkun GÜCENMEZ

Tüm spor dallarında gençlere verilmesi gereken önemlerden bahsedilir. Ve çokça da yatırımlardan bahsedilir.  Projeler hazırlanır, Ulusal ve Uluslararası oyun kurallarına bazı ilaveler bile yapılır. Daha başka birçok şeyler de...  

Buna, gençleştirme operasyonları da denir.

Bu durum tüm spor dallarında olduğu gibi, aynı sporun içindeki hakemler içinde geçerlidir.

Antrenör ve idareciler için ise yaş kıstası olmadığı gibi aksine, daha ileri yaşlarda ve tecrübeli olanlar tercih edilir. Hatta Ulusal ve Uluslararası arenada gençleşmenin aksine, tecrübelerden bahsedilerek  sistem tersine de çalıştırılır.

Elbetteki bunlar yanlış değil. Kesinlikle doğru. Olmalı da. Fakat eksik olduğunu düşünüyorum. Şimdi çok kafada bulundırmadan uzun süredir yazmak istediğim bir konuyu dile getirmek istiyorum.

+40 yaş üstü Engelli sporcular…

Yazımın içeriğine geçmeden önce mutlaka ama Mutlaka,  27 Mayıs 2013 tarihinde bu siteden yazmış olduğum ilk yazımı “Eşitlik, Adalet demek değildiri tekrar okumanızı öneriyorum.

Kısa bir hatırlatma yapmak gerekirse de; O yazımda Tekerlekli Sandalye Basketboluna özgü olan ve bu sporda adalet ile eşitliği sağlamak, daha çok engelli vatandaşımızın bu sporu yapabilmesine olanak sağlamak, kısaca spor yapan engelli  sayısını mümkün olduğu kadar çok artırarak, daha çok insanımızı spor salonlarına çekebilmek için bir takım puanlamalardan bahsetmiştim.

Kurallaşan bu puanlamalarında amaç, çeşitli engel grubundaki sporcuların, bayan, erkek ve gençlerin mümkün olduğu kadar eşit şartlarda mücadele etmelerini sağlamak ve çeşitli engel seviyesindeki insanların bu sporu mümkün olduğu kadar çok ve eşit şartlarda yapabilmelerini sağlamaktır.

Peki neden böyle bir puanlama vardır. Şayet olaya görsel bir spor, tam bir profesyonel spor olarak bakarsak  bu puanlama neden? Hiç puanlama olmazsa. Ve hiçbir engelli dahi olmayan insanların da oynayabileceği şekilde olsa nasıl olurdu?

Kim bilir, belki de güzel, değişik alternatif bir spor olurdu. Muhteşem geliştirilebilir. Görsel olarak çok daha hızlı ilerleyebilen bir spor olurdu. Şu an liglerimizde oyuncuların da bir kısmı, son derece  başarılı olabilirdi.

Lakin çok büyük bir kısmı da bu sporun dışında kalabilirdi. Bu bir gerçek. Bence acı bir gerçek. Ayrıca, Tarihi 2. Dünya savaşı sonun da, engelli kalan askerleri sosyal yaşama kazandırma amacında başlayıp daha sonra tüm dünyada çeşitli nedenler ile engelli kalmış insanları sosyal hayata entegre etme amacından da sapmış olmazmıydı?

Yani bu sporun var oluş nedenine aykırı olmaz mıydı?

Hayır olmaz diyorsak o zaman puanlama sistemini komple kaldırarak daha profesyonel  ve belki de göze çok daha hoş gelebilecek bir spor olması konusunda daha çokçaba sarf edilmesi lazım değimliydi? 

Şayet puanlama olmasa idi tüm kulüpler doğal olarak, yüksek puanlı oyuncuları tercih edeceklerdi. Bu durumda da düşük puanlı oyuncular, bayan sporcular, engellilik durumu daha ağır olan sporcular kendilerine kulüplerde yer bulamayacak ve bu spor var oluş amacını yitirmiş olacaktı.

Sonuç olarak; Puanlama ile değişik engel seviyesindeki sporcular, bayan ve genç  sporcular belirli kurallar ile harmanlanarak eşit şartlarda mücadele etmeleri sağlanmaktadır.

Ve mümkün olduğu kadar çok engelli vatandaşımızın evlerinden çıkarak spor yapmaları hedeflenmiştir.  Bu sporun Ülkemizde olduğu gibi Dünyada da var oluş sebebi de budur.

Ya yaşları ilerleyen engelli sporcuların durumu yani +40 oyuncuların durumu nasıl olacak?

Fiziksel güçleri doğal olarak düştüğü için bu spordan, sahalardan kopacaklar mı?

 Yani pek azının dışında, büyük çoğunluğu tekrar evlerine mi kapanacaklar?

Gençlerin önlerini tıkadıkları varsayımı ile bu sporun var oluş sebebini unutacakmıyız?

Uluslar arası arenedan yeni bir şeyler mi bekleyeceğiz?

Her spor mutlaka gelişmeli. Yaygınlaştırılmalı.

Konun özeti de olabilecek birkaç soru ile yazımı neticelendiriyorum;

 1.  Neden genç ve bayan oyuncuların Takım puanında indirim uygulanmaktadır?
 2. Neden Sadece engelli sporcular, Tekerlekli sandalye Basketbolu oynamaktadırlar.
 3. Neden Bayan ve erkekler aynı takımda oynayabilmektedirler.
 4. Neden yaşı 40+ olan oyuncuların evlerine geri dönmeleri istenir?

Bu sorular daha da çoğaltılabilir…

40+ yaş grubundaki engelli sporcularımız da mutlaka, bayan ve genç oyunculara uygulandığı gibi puan indirimi uygulanarak sahalarda daha uzun müddet ve eşit şartlarda mücadele etmelerine olanak sağlanmalıdır.

Bu durum Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonuna mutlaka bildirilmeli ve kurallara ilaveler yapılmalıdır.

Bunu da mutlaka biz yapmalıyız…

Aklın yolu birdir. Nasılsa olacak. Neden biz yapmayalım!

40+ oyuncular,

Sen Yoksan!...

Bir Eksiğiz…

NOT: Yıllar önce bu konuyu ilk kez sevgili sporcu arkadaşımız Şahin ÖNAL açmıştı. Çok mantıklı ve olması gereken bir husus olduğunu düşünerek bir metin haline getirip amatörce bir lisan ile konuyu IWBF de iletmeye çalışmıştım. Sonucunda çok tatmin edici cevap gelmese de, sebebin iletişim eksikliğinden kaynaklandığını da bilmekteyim.

Bu yazı toplam 7589 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Özürlüler Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 220 69 99- 0541 220 69 99 Faks : 0 212 220 84 02